Skladanie Stariny

Starina - parametre Starina – parametre

Bol som onehdá na ďalekom východe. Keď už som sa motal okolo Sniny, zašiel som sa pozrieť aj na neďalekú vodnú nádrž Starina. Spravil som pár obligátnych fotiek, ale nebol som celkom spokojný. Z vyhliadkovej plošiny nie a nie vopchať celú vodnú nádrž do jednej fotky. A tak som si pomohol funkciou na vytvorenie panoramatickej fotografie.

Na mieste som vyfotil päť fotiek, ktoré sa zľahka prekrývali. Môj Canon S2 IS ma pri tom pekne viedol. V hľadáčiku sa vždy zobrazila predchádzajúca fotka zo série, takže vyfotenie nasledujúcej tak, aby dobre priliehala, je relatívne jednoduché. Samozrejme by pomohlo, keby som mal zo sebou statív.

Doma som ponúkol mojich 5 fotografií programu Canon PhotoStitch, ktorý je súčasťou balenia fotoaparátu. Ten si ich načítal a keďže boli vyfotené podľa pokynov fotoaparátu, poskladal ich na jedno stlačenie tlačidla celkom sám. Výsledok si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Keď už som bol tak ďaleko a počul som, že na východe majú pekné drevené kostolíky, na jeden som sa bol pozrieť. Bola zatiahnutá obloha ako podľa predpisu pre zatiahnutú oblohu, tak som prepol z automatického vyváženia bielej na zamračené. Na jar a na jeseň bývajú fotky dosť farebne fádne, tak som ešte nastavil zvýšenú saturáciu farieb (mód živé farby ako na diapozitíve). Výsledok si opäť môžete pozrieť vo fotogalérii.

Veľa som fotil voľakedy aj na klasický film, tak som zvyknutý riešiť maximum vecí na mieste. Potom, doma pri počítači, netreba veľa špekulovať a opravovať. Ak nefotíte profesionálne, tak na to aj tak nie je nikdy čas. A moje posledné pravidlo:

Najlepším priateľom digitálneho fotografa je klávesa DELETE.

Zdieľať?