Smeblogy nemajú svetu čo povedať

Prelistoval som nové linky na asdf.sk, dnes už majetok sme.sk, a nič. Jeden článok hviezdy slovenského blogu, jeden článok správcu blogu a jeden z plebsu. Celkový počet hlasom nič-moč, medzi najlepšími za posledné 2 dni úplne nič. Denne sa tam urodia desiatky blogových zápiskov, ale čítajúcu verejnosť zaujme máločo.

Vyvodiť sa z toho dajú samozrejme závery aké si samy vymyslíte. Ako z každej štatistiky, či každého zisťovania. Mňa napríklad napadajú tieto:

Uzavretá komunita čitateľov a blogérov. Tí čo čítajú smeblogy nečítajú ostatnú blogosféru. A možno ani o nej nevedia. Veď ako by aj, keď sa blogéri ani nesnažia začleniť vzájomným linkovaním. Možno naopak čakajú, kedy sa do nich začlení ostatná blogosféra. Toto očakávanie by eventuálne mohlo byť aj oprávnené, pretože pri pohľade do štatistiky TOPlistu sú smeblogy v ťažkom trháku.

Asdf.sk ešte masy neobjavili. V tomto bode som ambivalentný. Na jednej strane mi moje referery hovoria, že je to výdatný zdroj čitateľov, na druhej strane mi moje vnútorné pocity hovoria, že služba stále pozerá na vrchol zo základnéh tábora. Čo sa čudujete, aj to môže byť argument. Nejako potrebujem to zisťovanie ohnúť kam sa mi páči. Čítate blog, nie vedeckú prácu.

Asdf.sk je príliš komplikované pre aktívneho užívateľa. Služby tohoto druhu majú dva druhy užívateľov. Aktívnych klikačov a pridávačov a druhá sú pasívny čitatelia, ktorá len zbierajú plody tých prvých. Aktívne používanie zatiaľ vyžaduje schopnosti a vedomosti pokročilého používateľa internetu. A toto čitatelia smeblogov nie sú.

Nezáujem o blogy ako celok. Skladba článkov na asdf.sk odráža záujmy aktívnych užívateľov slovenského internetu. A tých nezaujímajú blogy ako také so svojou pochybnou faktografickou hodnotou a už vôbec nie články s nejakými literárnymi ambíciami.

Tak takéto závery som si z toho vyvodil ja. A vy? Máte svetu čo povedať?