SME – magnát slovenského obsahového webu

Zo Sme sa pomaly stáva obsahový magnát na slovenskom internete. Silou návštevnosti svojej titulky dokáže oživiť každú službu. Sekundárne celý slovenský internet. Páni v Sme tvrdia, že nesebecky a ukazuje sa, že sa im v tom dá dôverovať.

Po www.vybrali.sme.sk si chlapci v sme kúpili ďalší obsahový web diplomovka.sme.sk. Dobre sa stalo. Pár dní bude mať projekt veľkú návštevnosť a keď nejako zakomponujú link na titulku www.sme.sk, tak sa pisatelia diplomových prác môžu tešiť, že ich prácu si niekto prečíta. Inak by zapadala prachom vo fakultných knižniciach alebo na fakultných harddiskoch. A to je asi aj všetko čo sa dá o celej akvizícii napísať. Že www.sme.sk prinesie nejakých čitateľov.

Pri takýchto akvizíciách sa pravidelne píše, že nový vlastník plánuje ďalší rozvoj služby a tak podobne. V prípade Sme si radšej počkám na skutky. S www.vybrali.sme.sk sa po akvizícii navonok nič nedeje. O www.zlatyfond.sme.sk sa dá napísať to isté, len v hnedozlatom. Aktuálnych 173 diel po skoro 6. mesiacoch nie je nič-moč. Či v prípade diplomoviek prekročí Sme svoj korporátny tieň, to sa ukáže. Odhadujem, že to budeme vedieť posúdiť v horizonte rokov. Keďže na slovenskom piesočku objektívne nie je miesto pre dva konkurenčné projekty (vo všetkých spomenutých oblastiach), Sme úspešne odblokovalo nie len konkurenciu, ale aj slovenský internet. To keby ste dumali a očakávali môj názor, prečo do toho Sme išlo.

Ozaj, obsahový web. Škoda, že v čase, keď sa Markíza rozhodla vypnúť stránky zem.sk neprišlo Sme s nápadom na prevzatie tohto webu.

Z 80% k úspechu každej služby prispieva návštevnosť. Inak by nemala zmyslel, bol by to síce technologický skvost, ale nikto by o tom nevedel. Takže sa z 80% teším. Akurát mi bude o 5 rokov blbé, keď budem musieť vysvetľovať svojmu dieťaťu, prečo sú lokálne a lokalizované slovenské služby tak neskutočne nemoderné.

Aby som mal akciu diplomovka kompletne pokrytú, zacitujem jednu technickú pikošku, ktorú zverejnil majiteľ hostingu, kde doteraz diplomovky bežali:

NFO.SK » Zbohom Diplomovka
„Od roku 2005 sme hostovali zadarmo projekt Diplomovka na adrese www.diplomovka.nfo.sk. Teraz som sa náhodne dozvedel, že ho Andy Probst predal SME.sk. Síce škoda, že mi o tom vôbec nedal vedieť a dozvedám sa to náhodou, ale zas som rád, že na tom niečo zarobil a tak.

Trochu ma štve, že cudzí server www.diplomovka.sme.sk smeruje priamo na môj server, kde je hosting www.diplomovka.nfo.sk a ani bú nepovedia. Je to rozdiel mať hyperlinkový odkaz a presmerovanie priamo zo servera.“

Ja vám neviem, má cenu robiť niečo zadarmo? A technicky profesionálne a dokonalo?

Keď už píšem o vedeckých prácach na sieti, doplním aj informáciu z anglického webu. Predsa len, veda nepozná hranice. Trochu inakší prístup k vedeckým textom nájdete v službe Google Scholar:

Google Scholar provides a simple way to broadly search for scholarly literature. From one place, you can search across many disciplines and sources: peer-reviewed papers, theses, books, abstracts and articles, from academic publishers, professional societies, preprint repositories, universities and other scholarly organizations. Google Scholar helps you identify the most relevant research across the world of scholarly research.

Zhodou okolností tiež čerstvo na titulke Google. Keďže Google pracuje v tomto období na stále väčšej a väčšej personifikácii rozhrania, musíte mať ako jazyk rozhrania zapnutú angličtinu. Ale to je už iný príbeh a námet na iný článok.

Doplnené 11.5.2007
Na blogu k projektu zlatyfond.sme.sk vyšla výzva. Komu nie je ľahostajný stav digitalizácie a chce dobrovoľne priložiť ruku k dielu, môže sa prihlásiť. A nemusí to byť celkom zadarmo:

…500-korunovú poukážku na nákup kníh v kníhkupectve Martinus a 50% zľavu na predplatné denníka SME. Oba darčeky získate po kvalitnom zdigitalizovaní 400 strán v systéme digitalizácie Zlatého fondu denníka SME.

Zdieľať?