Smiešni dospeláci

A to som v titulku mierny. Pokojne by som mohol napísať: Krutí dospeláci. Hovorí sa, že nikto nevie byť k druhým taký krutý ako deti k sebe navzájom.  Áno, je to 100% pravda. No prečo sa dospeláci po deťoch opičia?

Na Facebooku sa mi dostalo pod ruku nasledujúce vzdelávacie video.

To video ma upozornilo na jednu zásadnú vec. Nechajme prvoplánové posolstvo o tom, že skutočný svet je iný ako ten Facebookový. Logicky je iný, veď je skutočný, kým Facebook je virtuálny. Ale nechajme to bokom.  Tento článok o tom videu vlastne ani nie je.

To video ma inšpirovalo k zamysleniu, ako hanebne vidia dospeláci svojich tínedžerov. A dvojnásobná škoda, že niektorí dospeláci sa k tomuto krutému videniu sveta aj priznávajú. Nerozumiem tomuto dospeláckemu videniu.  Pritom, keď niekoho milujete vidíte ho v tom najlepšom svetle a jeho prejavy sa vám zdajú tak nananajvýš iné, ale nikdy nie divné a už vôbec nie hlúpe. Tak prečo ich tak zosmiešňujeme?

Viete, ono je to len o obyčajnej medziľudskej úcte, ktorú si aj tínedžeri na Facebooku zaslúžia. Nie je to jednoduché držať okolo nich záchrannú sieť. Najťažším je ladiť ich kroky k dospelosti tak, aby tie záchranné a pomocné ruky nebolo ani vidieť. Isté je, že arogantné vysmievanie sa nám to urobí ešte ťažším.

Dospeláci, keď budete toto alebo podobné videá komentovať, keď budete neveriaco krútiť hlavou nad obsahom  tínedžerského profilu na Facebooku, skúste preskočiť, tak 10 možno aj 15 levelov svojho úškrnu. 11 z 10 tínedžerov vás za to láskyplne objíme. Dnes nie, ani zajtra (leda že by ste boli otec dcéry), lebo výchova je predsa o budúcnosti. My dospeláci by sme mali vedieť čo je to tolerancia a trpezlivosť ak ich tieto výhodné vlastnosti chceme učiť používať. Za odmenu vám požičajú vnúčatá a to sa platí.

Pod čiarou jazyková hračka: Krutí dospeláci neznamená krůtí dospeláci. Aj kritika do vlastných radov má mať svoje hranice.

4 komentáre pri “Smiešni dospeláci

  1. Veľmi pekný článok, diky.

    Ten pseudo-dospelácky pohľad sa dá vysvetliť napríklad známym porekadlom o volovi, ktorý zabudol na časy, keď bol teliatkom. A dalo by sa pokračovať.

  2. Pochopili ste to úplne inak, to video nie je až tak o mladých, ale o všeobecnom správaní na facebooku, je karikatúrou. Je dobré na uvedomenie si faktov a je samozrejme ironicky preexponované ad absurdum.

  3. Wabt, ale Martin v článku jasne uviedol: „…nechajme to bokom. Tento článok o tom videu vlastne ani nie je.“ Poviem to za seba: o video nejde, článok ho použil len ako barličku (inšpiráciu – nazvi si to ako chceš) k úplne inému zamysleniu.

Komentáre sú uzavreté.