So sekretárkou na kávičku

V Čechách sa diskutuje o zavedení Zdravotných knižiek a o tom či majú byť elektronické alebo papierové. Istá príjemná pani za okienkom porozprávala jednému z klientov banky o tom ako sa z domu pripája do databázy klientov stavebného sporenia. Ráno som sedel so sekretárkou na kávičke. Čo majú tieto udalosti spoločné?

Z načrtnutých východísk príbeh pokračuje:

Poznám jedného chlapíka. Má taký divný zvyk. Keď si sadne za nejaký počítač, vždy si ako prvé otvorí zložku Dokumenty. Aby vedel, na čom dotyčný pracuje. A má ešte jeden zvyk. Tie dokumenty v zložke Dokumenty si postupne otvára. A číta si čo je tam napísané. Veď informácii nikdy nie je dosť. Ak je čas pozrie aj do histórie prehliadača. Občas tam nájde typy na surfovanie.

Ako sa k tomu počítaču dostal? Nuž pani spoza okienka mu predsa porozprávala ako sa z domu pripája do bankovej databázy. Je to kamoška jeho svokry. A svokra sa ponúkla, že by jej mohol založiť záclonu v jej domácej pracovni. Tak sa tam zavrie a naťuká heslo do počítača. Ako vie to heslo? Sekretárke ho odčítal z klávesnice, keď s ňou kurizoval. A čo si v tom počítači prečítal? Nuž vďaka jej certifikátu sa pripojil na centrálny server VZP a skontroloval zdravotný stav svokry. Potešil sa, čoskoro budú bývať vo svojom.

Áno je to fikcia. Áno sú to nesúmiestne a nesúčastné udalosti, poznamenajú ctitelia kvantovej fyziky. Jeho zvyk je divný…

Ale…

Tá pani za okienkom je doktorka, ten vešač záclon je počítačový technik, miestom je ordinácia, nevešajú sa záclony, ale inštaluje sa nová verzia programu, namiesto svokry je tam sestrička, ktorá zadáva podklady pre platby za výkony a získaná informácia je, že jeho šéf sa liečil na ľahkú chrípku bez antibiotík. To už je reálnejšie?

Žiadne ale!

Žiadne východisko ako uchrániť tie zdravotné záznamy nie je. Ak budú elektronické… Ak budú papierové, tak ich stratíme. Ak budú na čipovej karte, aj tú stratíme. Možno jedno východisko by tu bolo. Netrápiť sa a ísť so sekretárkou na kávičku.

Poznámka na okraj: Nikdy sa nič také nestalo. Ľudská spoločnosť je tu asi 5000 rokov. Na zemi žije šesť miliárd obyvateľov a podobnosť je čisto náhodná.

Zdieľať?