Stačil jeden RAW+JPG a nestačím sa diviť čo Canon stvára

Čo vám Canon v brožúrke nepovie o svojom foťákovom JPG je, že s ním robí kadejaké psie kusy. Napríklad, že napráva aj línie.

Pred nejakým časom som si uvedomil, že mi akosi podivné chýba súdkovité skreslenie pri krátkom ohnisku. Ale veď hej, ekvivalent 35mm kinofilmu nie je rybie oko. Ale aj tak, nejaké trochu súdky by som predsa len očakával. A ono JPG procesing od Canonu.

IMG_3404

Fotené do RAW+JPG – toto je RAW, ktorý som len vyexportoval vo forme jpg v programe Picasa. Súdkovité skreslenie pre 35mm ako sa patrí. 

 

IMG_34041

Fotené do JPG+RAW, toto je jpg procesing vo foťáku

Bol som loviť keškovaciu sériu okolo Malej Lehoty nad Novou Baňou. A tešil som sa, že si aj parádne zafotím krajinky. Ale prvá fotka bola akási divne zelná. Nechcelo sa mi lavírovať s nastavením bielej na pididispleji, tak som si povedal, že zapnem fotenie do RAW a keď bude treba, poriešim teplotu farieb doma na počítač.

Doma som stiahol fotky do programu Picasa ako vždy, aby som vymazal evidentné nepodarky. Picasa je na jpg fajn, ale na RAW si budme musieť obstarať niečo iné. Ale to je iný príbeh.

No a tak si prezerám v prvej hrubej selekcii, čo som to pofotil, čo vymažem, čo nechám len ako jpg, lebo to má jedine dokumentárnu hodnotu a s čím má zmysel sa trápiť pri “vyvolávaní raw”.

A potom to prišlo – čisto dokumentárna fotka informačnej tabule. No ale som sa nahneval. Tak Canon vo foťáku nie len že fotku komprimuje do jpg formátu. On sa s ňou aj pohráva.

Viete, keby som  mal v rukách nejaký hocijaký kompakt. Toto však robí Canon PowerShotG1X a jeho procesor Digi V. Vypnúť sa to nedá, ovplyvniť sa to nedá a ani sa o tom nikde v užívateľskej príručke nedočítate. Toto sa naozaj nerobí.

Zdieľajte obsah s priateľmi: