Stále žijem a stále čítam web – celulózy neúrekom

Prikvačilo ma… Ále, to vás aj tak nebude zaujímať. Tak poďme rovno k celulózovému výluhu.

Zdá sa, že dnes je to na dlhý čas jeden z posledných. Súvisí to so zmenou dizajnu. V zadaní bolo, aby rozloženie prvkov na stránke znieslo časté publikovanie krátkych monotematických článkov. Znalí vedia, že je to dobré pre zdravý rast návštevnosti z vyhľadávačov. Myslím, že sa to podarilo práve tým, že bežné nové články sa na titulke nerolujú vertikálne, ale sú horizontálne v záložkách. Prosto,  4M sa pomaly ale isto stáva magazínom. A v magazíne takéto kumulatívne články, akým typicky tento celulózový výluh je, nemajú miesto.

Ale zabili sme už dosť písmen, poďme na to a pekne z ostra dvomi správami kolosálneho významu.

Sergey Brin bloguje

Bloger knihuje

Marigold vydáva knihu svojich najlepších príspevkov:

Oddych s perlou ducha

V jednej diskusii ma zaujala táto perla ducha:

Znamená to že váš názor není nestranný a nevadí vám to? Vyvážený názor není schizofrenie! Měl by to být cíl, každého kdo nějak uvažuje a obzvlášť když se tyto názory snaží šířit dál (třeba prostřednictvím blogu). [Kdo z koho udělal kreténa aneb něco o svodech investigativní žurnalistiky]

Pobavilo ma: Bolo objavené,  prečo Google prišiel s Chrómom Něco o tom, jak Chrome není útokem na Windows

Google dokonce nemá ani zájem o velký tržní podíl. O co ale zájem má, je získat vliv na vývoj ostatních prohlížečů. A opět ve směru možnosti spouštět webové aplikace v prohlížeči, který se ale nakonec tváří spíše jako běžná aplikace na desktopu.

Niečo pre oko: 40 Creative Design Layouts: Getting Out Of The Box

Obchodný model na obzore

Niektoré články sú pre mňa podnetné celkom iným spôsobom ako autor zamýšľal. Tak je to aj prípade článku V roce 2009 přijdou e-noviny. Už doopravdy. : Online žurnalistika.

Amazon prodal 240 000 Kindlů. To není špatné. Ale v USA je 270 milionů gramotných, z čehož 25 procent nepřečetlo ani knihu (a průměrný Američan přečte 7 knížek do roka). To by mě zajímalo, jaký je tam tedy prostor pro růst…

Spíš mám pocit, že je nedomyšlený distribuční model. S tím ostatně souvisí tvá obava kolem ceny. Amazon má s Kindlem uzavřený vesmír, něco jako iPod a iTunes Store.
Naráží to tady na podobný problém jako začátek DVD. Přehrávače se neprodávaly, protože nebyly filmy. Čtečka se nebude prodávat, pokud nebude obsah. Obsah nemá cenu dělat, pokud nebude zájem, tedy nebudou prodané čtečky.

Keď som to dočítal napadlo mi, že by sa objavil obchodný model? Model, kde základným princípom je „uzavretosť“.  Nie je to náhodou skôr o tom priniesť INAK usporiadaný obsah. Siahnuť do databázy a zobraziť veci v inej štruktúre. Tak mi napadá, čo by sa stalo, keby poskytlo sme.sk nejaké API do databázy článkov. Kľudne aj ako podiel na reklamnom zisku a selektívne len pre schválených partnerov. Ukáž čo vieš a mi sa rozhodneme že OK.

Keď sme už pri tom žurnalizme na sieti. Bolo zistené, že Zisky amerických novin rekordně padají a web nepomáhá : Online žurnalistika

Reklamní zisky amerických novin spadly během půl roku o tři miliardy dolarů na 18.8 miliard. Nepříjemné je, že web neplní roli zachránce. Zisky z inzerce na webu totiž za druhé čtvrtletí roku 2008 poklesly o 2.3 %

Text je o klesající INZERCI a zmiňuje fakt, že klesla inzerce I ONLINE VERZÍ. Rekordní návštěvnost je v tomhle ohledu naprosto nesouvisející věc.

Naopak, zaujímavý obchodný model pripomenul Marigold v článku Český Vodafone možná nabídne WiFi síť

Dozorujúci orgán spí zimným spánkom

K jednej sťažnosti „Plať, lebo ťa vypneme“, aj keď je chyba na strane T-Mobile? som mal veľmi nekonštruktívny komentár:

A čo na to dozorujúci órgan? Toto je už aspoň 150 sťažnosť na operátora, ktorá je neopodstatnená, pretože znenie VOP upravuje podmienky tak, aby bola akákoľvek logická a z Všeobecných Obvyklých Predajných zvyklostí zrejmá skutočnosť obrátená v prospech firmy. V tomto prípade – reklamácia do 30 dní a potom bezodkladne vrátiť celú sumu.

Praktická rada týkajúca sa  ICQ

Rada, ktorú som skutočne ocenil. Pretože to, čo ICQ nasáčkuje ako implicitné vyhľadávanie do Firefoxu je prach obyčajný Google custom search  s Adsense reklamou pre ICQ.  Naozaj nemám rád tento Spywérový obchodný free model.

Autorské práva dostali na frak. Zas!

Ide o princíp! Kto má dodržiavať autorské práva, ak nie profíci, ktorí z toho robia štátnice?

Zdieľať?

2 komentáre pri “Stále žijem a stále čítam web – celulózy neúrekom

Komentáre sú uzavreté.