Štát je zlý podnikateľ, ale dobrý tvorca prostredia

Zlý, zlý a ešte raz zlý! Pán Boh nás ochraňuj pred krízovými záchranármi, ktorý vidia spásu v aktívnej úlohe Štátu.

Francouzský stát pokryje roční předplatné na libovolný deník mladým lidem, kterým v dané době bude 18 let.

Jde o symbolické gesto, které má údajně přimět nejmladší občany k tomu, aby četli denní tisk a získali k němu vztah. Jde zároveň o součást širších státních opatření na podporu tištěných médií, která podobně jako jiná odvětví čelí krizi.

Francie předplatí tisk osmnáctiletým

Pred nejakým časom som svoj pohľad na vývoj v oblasti papierových novín popísal v článku Kúpili by ste si dnes včerajšie noviny? Na Facebooku ho perohryz okomentoval slovom „Amen!“

Americké automobilky žiadali o podporu, lebo ich veľké a nehospodárne autá nikto nechce kupovať.

Včera som započul, že objednávky smerujúce k českým podnikom sa za január medziročne znížili o 40%. Už len chýba, aby si tých 40% objednal štát.

České banky pre účely krytia hypoték začali na papieri znižovať aktuálne trhové ceny  nehnuteľností.  Chránia sa tak pred budúcim poklesom cien nehnuteľností na trhu, ktorý očakávajú na rozdiel od developerov. Už len chýba, aby niekoho vo vláde napadlo dať štátne garancie za úvery. A mimochodom, v prípade úverov podnikateľom ich to už v Čechách napadlo.

Začínam mať pocit, ako by vládol krutý socializmus a my sme sa zubami nechtami a brzdiac pätami držali včerajších trendov a výroby pre uspokojenie zamestnanosti. Ako by sme nezažili 90 roky a tú brutálnu reštrukturalizáciu, ktorej výsledkom bolo, že sme si od začiatku nového tisícročia začali žiť pohodovo. Čím dlhšie budeme udržiavať minulé trendy, tým hlbšia jama pod nami bude vznikať. A k reštrukturalizácii nakoniec dôjde. Vždy. Aj ten večný socializmus bol v istom momente neudržateľný. Pamätáte?

Nepodnikať, ale tvoriť prostredie

Včera som započul návrh opozície, že by Slovensko malo znížiť dane na 16%, aby nepriamo podporilo domácu spotrebu, ktorá by mohla potiahnuť hospodárstvo zo sračiek. Socialistická vláda na to, že by to bolo zbytočné prehlbovanie deficitu štátneho rozpočtu.

Namiesto disclaimeru

Na väčšinu liekov je doplatok. Tak 5-15% z celkovej ceny. Ak budú mať ľudia hlboko do vrecka pre tie doplatky, vôbec si tie lieky nevyberú. Takže môj obrat v lekárni poklesne o celú cenu nevyzdvihnutých liekov. Teda nie že by len menej kúpili doplnkov výživy a liekov bez úhrady na banálne ochorenia. Prídem aj  o to, čo si človek hovorí, že má isté, teda o platby z poisťovne. Ak štát nechá ľuďom viac peňazí v peňaženke vďaka nižším daniam zo mzdy, ľahšie prispejú na tie doplatky a mne sa udrží obrat. (Zámerne neuvádzam  medicínsky rozmer problému nevyzdvihnutých liekov.)

Toľko  sobotné politické okienko.

6 komentárov pri “Štát je zlý podnikateľ, ale dobrý tvorca prostredia

  1. To, koľko platných vydaných receptov sa nakoniec v lekárni nerealizuje, to nikto nedokáže presne vyčísliť, pretože je to mimo systém.

    1.Lekár neeviduje množstvo predpísaných balení. Všetky štatistiky IMS sú čísla z distribúcie do lekárne.
    1.1 Pacienti sa hanbia a zataja neužívanie predpísaných liekov
    1.2 Ak pacient rovno u lekára odmietne farmakoterapiu, je to zas len interná informácia v zdravotnej dokumentácii.
    1.3 Odmietnuté sa nedá vyčísliť, keďže mohlo byť nahradené lacnejším terapeutickým (farmako-, paliatívny-, rezignáciou pacienta na liečenie….) kompromisom a podobne.
    2.Do lekárne nedorazia recepty, takže sa to vrámci čísiel lekární nepremietne nikam.
    2.1 Ak prebehne odmietnutie v lekárni pri expedícii, nevedú sa o tom žiadne záznamy.
    3.Ak by to aj počítala konkrétna lekáreň (sieť lekární, výrobca pre svoje portfólio…) je to zaťažené chybou nerovnomerného vzorku respondentov.

    Dá sa urobiť len ako odhad za pomoci prieskumov medzi ľuďmi (o životnej úrovni napríklad). Alebo ako metaanalýza MZ vývoja výdavkov na zdravotné poistenie (absolútne nepresné – vysvetlenie nad rámec komentára na blogu). Alebo ako rozdiel očakávaného vývoja v počte (aby sa eliminovali externé vplyvy na cenu v čase) vydaných balení oproti skutočne vydaným baleniam. Prosto ako klasické vnútrofiremné porovnanie, či rastieme aspoň ako trh… takže zas je to zaťažené rôznymi chybami merania. A samozrejmej nemožnosti AB testovania ani nehovoriac.

    Takže ak poviem, že je to niečo medzi 0,1-10% určite sa trafím 😉 Isté je, že je to nenulové číslo.

  2. keby tie lieky boli nahadzovane do nejakeho centralneho systemu, kde by sa parovali recepty z vydanim v lekarni, bolo by to pomerne jednoduche vycislit.

  3. pamatas si, ked sme s Kozom smiali nad tezou, ze plyn by sa mal za kazdu cenu (humannost a pod.) vozit kludne aj na cisternovych navesoch po dialniciach?

    argumentoval si, ze proste to kaze nieco vyssie ako je „efektivnost“.

    Teraz pouzijem podobne absurdny argument k tej poznamke „Zámerne neuvádzam medicínsky rozmer problému nevyzdvihnutých liekov.“

    Ale ak skutocne lekarne zistia, ze si ludia nevyzdvihuju „objednane“ lieky, tak za kazdu cenu musia – a na vlastne naklady – zistit, kto si co nevybral a PROSTE mu to dorucit. Ide predsa o medicinsky rozmer problemu, cize o zachranu ludi, aby neboli bez liekov. :-)))))))))

    (to nie je moj argument, len trochu parafrazovany a hlavne pokus o vtip) 😉

  4. Dusoft, súhlasím, stačí, aby bol recept v momente vzniku centrálne zaevidovaný. Česi to v týchto dňoch práve budujú a volá sa to „elektronické úložiště“. Keďže poznám systém znútra, odhadujem deravosť a teda chybu merania, na minimálne 30% v prvom roku a neskôr to nebude lepšie ako 10%. (Percento liekov, ktoré si systém nevšimne že boli vydané, predpísané…)

    Rony: Tá poznámka je tam z dobrých dôvodov. Pretože medicínsky rozmer nerealizovanej farmakoterapie je skutočne nad rámec témy článku. Je to len a len príklad, ako sa nerealizovanie úprav podnikateľského prostredia dotýka konkrétnych ľudí (lekárnikov).

    Ale keď si to načal, tak áno, máš pravdu, z medicínskeho (a medicínsko-etického) hľadiska je skutočne nutné, aby lekár a lekárnik vynaložili maximum úsilia, aby pacient dostal najlepšiu známu liečbu. V tej súvislosti je ich povinnosťou zabezpečiť spoluprácu pacienta, užívanie predpísaných liekov… Daj 2 dni a bude článok pod ktorým takáto debata nebude OT.

  5. piki: presne tak je humanna stranka neefektivnosti vozenia plynu po dialniciach v cisternach tiez NAD RAMEC 🙂 To len, ze som si nasiel adekvatnu protivahu v tom, comu rozumies 🙂

    Cize tvrdis, ze ak by si zistil, ze sa niekto doslova VYSR… pardon… VYPR… proste nemoholo prevziat lieky, tak startujes kchaaar a letis 60 kilakov s acylpirynmi k chudakovi do vilovej stvrti? Nie, nepojdes. Netyka sa to, ved si napisal „lekar a lekarnik“ 🙂 Povies, ze si urobil viac nez dost a poznamenas „vid. otvaracie hodiny“ 🙂

Komentáre sú uzavreté.