Štyri fotografie zo sobotnej prechádzky po dvore

Prešiel som sa po našom dvore  a nafotil 77 fotiek. Mačiatko asi 45-krát, kvety asi 20-krát a ešte rôzne zátišia.  Ponúkam vám 4 na ochutnávku. A nie len to. Aj návod, ako sa v stovkách fotiek nestratiť. Tento návod na triedenie rodinného albumu praktikujem už roky. Údržba albumu zaberie pár minút a skutočne to pomáha.

Zo 77 fotiek len 4 reálne použiteľné na vonkajšiu prezentáciu? Áno, tvrdá a rýchla selekcia okamžite po skopírovaní do počítača je jediná šanca, aby vás vaše fotografie bavilo pozerať. Takto to robím ja:

 1. Skopírujem do počítača kompletnú sadu. Samostatný priečinok nazvaný dátumom a miestom fotografovania. Dnešné fotky sú v priečinku s názvom 2008-07-05 na dvore
 2. Dnes to bolo 77 súborov. Vymažem na prvý pohľad nepodarené.
  1. Zlá kompozícia (odstrihnutá hlava, mačka ušla zo záberu…) -4x
  2. Na fotke sú len rozmazané čmuhy (pohybová neostrosť detí..) -6x
 3. Vymažem duplicitné námety, ktoré sa odlišujú len posunutím obrazu v čase alebo priestore (kaleráb po tretíkrát pre zmenu zhora, fotka s filtrom a bez filtra…) – 18x
 4. Vymažem fotografie, ktoré nie že nemajú umeleckú hodnotu, tie by nemali ani len dokumentačnú hodnotu (mačka leží, strom) – 2x
 5. Vyberiem si tie, ktoré by som chcel zaradiť do výročnej prezentácie. Maximálne dve zo série, z jednej udalosti. Túto výročnú prezentáciu používam, keď niekto chce vidieť moje fotky.
 6. Vyberiem si 2-3, s ktorými má cenu sa pohrať a aplikovať na ne rôzne efekty, aby sa umocnila ich hodnota.

Uplatnením týchto 6 bodov som z pôvodných 77 súborov získal:

 • 47 dokumentárnych fotografii na ktoré sa možno raz za rok pozriem a budú súčasťou dávky fotografii pre šetrič obrazovky. Nastavený je na náhodný výber z celej zbierky vytvorenej za roky čo mám digitálny fotoaparát.
 • 4 fotografie, ktoré budem môcť prezentovať aj vám, pretože niečo povedia aj absolútne nezainteresovanému pozorovateľovi.

Tie 4 si môžete pozrieť aj vo väčšej veľkosti v galérii. Ak máte záujem o plné rozlíšenie, na požiadanie poskytnem