Tak sa nám Google s cenami filmov s koňom zrazil

Nastavenie cien a charakter obsahu Google Play nech je dôkazom, že si stav on-line trhu s audiovizuálnymi dielami do dnešnej podoby vybudovali sami autori a vydavatelia.

Náhodne vybrané dva filmy:

Transformers: Dark of the Moon (Two-Disc Blu-ray/DVD Combo)

  • Amazon fyzický nosič na večné veky, kopu bonusov, titulky, jazykové verzie, zvukové verzie – 9,96 US$ čo zodpovedá cca 7,32€
  • Google Play – film v originálnom znení  + titulky v 4 jazykoch – 7,99€

Hobit: Šmakova dračí poušť

  • Martinus – fyzický nosič, DVD, dabing česky DD 5.1 / anglicky DD 5.1 NF / turecky DD 5.1; titulky české, anglické pro neslyšící, arabské, dánské, finské, hebrejské, islandské, norské, rumunské, švédské, turecké – 13,29€
  • Google Play – holý film, + titulky v cca 8 jazykoch, bez dabingu, bez komentárovej zložky, bez bonusov  – 13,99€

Ja som za každú srandu, ale toto rozhodne vyzerá na zlyhanie  mesiaca.

Je to tak smutné. Sme v 21. storočí. Všetok  obsah ďalších zvukových (dabingových stôp) je k dispozícii behom pár desiatok dní, titulky behom pár dní. Napriek tomu, nie sú ani výrobcovia ani distribútori schopný získať peniaze filmových fanúšikov.

Naozaj neoceňujem ponuku filmu Koralína a svět za tajnými dveřmi v anglickom znení s jedinými francúzskymi titulkami za 7,99€. Martinus má tento prastarý (z roku 2009) na DVD za 3,79€, okrem iných 3 ďalších, s českým dabingom a českými titulkami.

No nekúpte to, keď je to také lacné, že?

Opakujem sa, ale evidentne to treba opakovať, čo som už bol býval bol napísal v texte  Zas plačú autori hudby, plakať by mali ich zákazníci

A najhorší sú trpaslíci. A najhoršie sú na tom zákazníci. Výsledkom omylov autorov je, že sa nedá kúpiť poriadnayhudba film. Nie je kde, nie je ako a často nie je ani čo.

Keď hovorím kúpiť, tak myslím kúpiť v rovnakom duchu, ako sme ju kupovali v analógovej ére. Teda, že sme si mohli skladbu pustiť koľkokrát chceme, ako chceme, kde chceme, na akomkoľvek zariadení, keď sme si raz kúpili jednu jej kópiu. Že sme mohli túto kópiu zdediť po rodičoch, previesť na iný formát a počúvať ako chceme a koľko chceme a kde chceme.

Tie tri náhodne vybrané filmy sú jasným dôkazom. Alebo prišiel Google s predajom kontajnerov .mkv (či podobných) s titulkami, jazykovými stopami a tak podobne?

Chlapi sa na Google Plus pýtajú Googlu, že či sa dajú k tým filmom pridať externé titulky.  No to mě vomejou pani Muellerová. To sme v 90. rokoch minulého storočia? Debilkovia moji vyjednávací, toto ste si pre seba uhádali so svetovou firmou patriacou k pár kusom, ktorých vyjednávacia sila je nepredstaviteľná?

Nastavenie cien a charakter obsahu Google Play nech je dôkazom, že si stav on-line trhu s audiovizuálnymi dielami do dnešnej podoby vybudovali sami autori a vydavatelia. A evidentne nestoja vôbec o to, aby zarábali.

Tak znovu, ako som bol písal v texte Ochota zákazníka kúpiť e-knihu nezávisí na nákladoch výrobcu!

Takže, debilkovia moji: Kúpim, keď sa stretne cena, riešenie mojich potrieb a osobný rozmar. Cena je len a len číslo. S nejakými vašimi nákladmi nemá nič čo spoločné. Tie sú mi úplne voľné, na vaše náklady sere môj pes (ktorého nemám).

Frikulíni v šedých sakách z offline sveta marketingu s obľubou hovoria, že online obrat je nejakých 0.0000prd oproti tomu, čo sa točí v offline svete. Áno, rovnaká je aj jedinečná zložka nákladov. A Babička hovorí Barunke: Dobrá gazdiná si pre pierko aj nohu doláme.

Možno sa mýlim, ale aký je celkový hrubý obrat 3-4 majstrémových filesharingových služieb v česko-slovenskom jazykovom prostredí? Teraz  a za dnešných finančných podmienok keď sa platí cca 150-300 Kč/30GB stiahnutých dát.  Možno sa mýlim, ale nestačili by tieto peniaze, vydavateľom? Nie sú to práve tie peniaze, ktoré im chýbajú?

Evidentne nie. Tie servre vybudovali životaschopný obchodný model a oslovili tisíce zákazníkov. Určite by to chcelo doladiť niektoré parametre. To všetko vydavatelia, autori a distribútori zahadzujú do koša a namiesto toho ponúknu Google Play.

Povedzte mi, že sú z úplne iného časopriestoru. Prosím, prosím.