Tichá kampaň: Písanie všetkými 10 do základných škôl

Malý prvák sa učí písať. Pekne tužkou. Už mu to celkom ide, začína mať v ruke ten správny grif.  Áno, je to perfektné a užitočné, vedieť písať rukou. Len je škoda, že keď bude väčší, bude z toho viac ako menej len  príjemná reliktná spomienka.  Vidím to na sebe. Denne urobím mnoho a mnoho úderov na klávesnici, ale do poznámkového zošita len pár heslovitých poznámok.

Staršia prváčka sa písať neučí. Písanie všetkými 10 na stroji (počítači) sa u nich nevyučuje. Divné, prapodivné, tupé!

Myslím si, že zásadným reformným krokom, ktorý by malo naše školstvo urobiť, je zaviesť povinné vyučovanie písania všetkými 10 na počítači v prvej triede druhého stupňa. Či už v piatej triede základnej školy alebo v prime viacročných gymnázií.

Sú tu isté pochybnosti, či tie prvé triedy sú dobrý nápad s ohľadom na fyziológiu, veľkosť ruky, prstov a tak podobne. Preto samozrejme je rozumné uvažovať o lepšom načasovaní. Ale nie je absolútne prijateľné, aby súčasné základné školstvo nedalo deckám túto základnú životnú potrebu. Áno, priatelia,  vedieť písať všetkými 10 je v dnešnej dobe základná životná potreba. Za ostatných 10 rokov sa tak zásadne zmenila forma písomného prejavu, že je potrebné, aby škola na to reagovala.

Všetci kompetentní majú plnú hubu školskej reformy, handrkujú sa, či v slovenskej škole majú byť zemepisné názvy v slovenčine v texte alebo v poznámkach pod čiarou, ale taká podstatná vec, ako je zmena formy písomného prejavu všade okolo nás, im akosi uniká.

Skúsme všetci, kto máme nejaké možnosti ovplyvniť vzdelávaci proces, presadiť vyučovanie písania všetkými 10 na počítači do základného školstva. Sú tu možnosti vrámci rôznych školských rád a podobne.

3 komentáre pri “Tichá kampaň: Písanie všetkými 10 do základných škôl

  1. Neviem s akou vzorkou populácie sa stretávaš, ale v napriek môjmu „postihnutiu“ počítačmi sa vo svojom okolí v nemalej miere stretávam s ľuďmi, ktorým by znalosť písania všetkými 10 bola platná ako rybe motorka a bola by to pre nich len ďalšia nepríjemná spomienka na školstvo a vzdelávací systém. Osobne si myslím, že ak to človek v živote bude potrebovať, tak sa to naučí. Podobne ako šoférovať, spoľahlivo plávať, držať jazyk za zubami a variť. 3kola Ťa môže posunúť správnym smerom, ale ťažisko stále ostane na samotnej osobnosti a jej vlastných potrebách.

  2. Ja mám dočinenia práve s tou skupinou ľudí, ktorý využívajú denno denne výpočtovú techniku veľmi jednoúčelovo a súčasťou ich práce je tak 1-4x do týždňa čosi na počítači vyplniť, napísať 2-4 odstavce textu a tak podobne.

    Tak ako to navrhujem je to ďalšia z tých schopností a vedomostí, na ktoré 1000x povieme, že ich v živote nebudeme potrebovať a potom sa neodvážime pripustiť, ako dobre, že sme sa to vtedy dávno museli učiť.

  3. písanie desiatimi je obrovský, obrovský rozdiel. Ak človek píše desiatimi, tak si úplne oslobodzuje časť mozgu od nutných vizuálnych vnemov (kukania na klávesnicu), môže mechanicky dopisovať vetu a už dávno rozmýšľať nad inou, a to je podľa mňa obrovská konkurenčná výhoda. Je to to jediné užitočné, čo mám zo strednej školy 🙂 Čiže súhlas.

Komentáre sú uzavreté.