Tomáš odkryl pozadie máp na sme.sk/mapa

Ako som bol býval bol spomenul v druhej polovici včerajšieho článku, implementáciu API máp od Google na stránkach sme.sk chválim, chválim, a ešte raz chválim. Dnes Tomáš odkryl pozadie a technické riešenie.

Predradenie internej databázy lokalít, zautomatizovanie… vidieť, že sa pri implementácii uvažovalo. Interná databáza totiž zapichne každú, slovom každú správu do rovnakého pixelu a súčasne umožní s lokalitou pracovať ako s otagovaním. Je to riešenie z kategória blubovzdorných a potenciál nesúcich.

Tak, prvý krok, uvedenie myšlienky do života a na sieť je za nimi. A čo ďalej?

Možno by stálo za to, umiestniť mapu ako jednu zo záložiek na titulke v niektorom z boxov v pravom stĺpci. Možno aj samostatný box s vrstvami ako ich spomínam nižšie by sa uživil. Vychádzam z toho, že navigácia podľa lokality je v prípade správ priamou alternatívou navigácie po spravodajskom webe.

Celkovo, stránka z mapou by mohla prejsť poriadnym ergonomickým redizajnom. Napríklad ide zapnúť všetky a všetky+šport, ale „len šport“ už tam nie je. Zapínanie jednotlivých okruhov správ, na spôsob vrstiev, by bolo zaujímavým riešením. Pridanie časového rozmeru by bolo tortičkou na čerešničke.

A čerešničkou na tortičke by bolo, keby sa na základe mojej IP adresy a histórie prezerania správ, zobrazovali prioritne personalizovane lokalizované správy. Malý boxík a v ňom správička typu: Čo sa práve udialo 100 metrov od teba. Kľudne by mohol byť poväčšinou prázdny, no keď by bolo čo do neho dať, zvýraznil by sa. A to je už len krok k občianskej žurnalistike na lokálnej úrovni pri využití blogov Sme. Blogerov na mape už nájdeme, prečo takto nenájsť na mape aj ich správy.

Rozvíjať by sa to dalo, no samozrejme dôležité je, aký úspech to bude mať u návštevníkov. Preto, ak by to len trochu išlo, zaujímalo by ma, tak po mesiaci dvoch, aké je návštevnosť a používateľnosť tohoto druhu navigácie na mapách. Ktovie, Tomáš má evidentne cit pre internetové prostredie, tak sa možno takéhoto článku na niektorom z jeho blogov dočkáme.

Mimochodom, je zaujímavé a poučné, že aj v takej náročnej funkcii stíha blogovať.

A ešte jedno mimochodom: Toto riešenie len potvrdzuje, že budúcnosť patrí štruktúrovaným dátam. S nimi sa dá krásne pracovať, pozerať na ne z rôznych strán, navzájom spájať, vidieť v iných súvislostiach… Potvrdzuje to moju teóriu, že ak riešenie vyžaduje ľudskú prácu, je to zlé riešenie a má význam rozmýšľať nad tým, ako veci zautomatizovať. Takou indícou pre to, či váš systém je na to pripravený by mohol byť počet doplnkových funkcii pod textareou pre zadávanie správy. Tagy, lokalita, súvisiace, súvisiace audio/video… Čím viac tým lepšie. Nikdy neviete, kto príde s akým nápadom na nový pohľad na vaše dáta. Nechajte pracovať ľud a stroje.