Trh a socializmus v platoch štátnych podnikov

Plat je cena vašej práce,  za ktorú ste ju ochotný predať. Ale pozor! Je to ja hodnota, za ktorú je tú prácu niekto ochotný kúpiť.

Do tejto poučky som bol býval bol narazil už v mínus 180. deň po mojej promócii, keď si ma jeden odborársky  relikt socializmu nechcel dovoliť kúpiť. Teda presnejšie, moju prácu. Vtipným pozadím bolo, že bez podpisu môjho diplomu na jednom papieri si mohol odborársky predák svoju prácu spláchnuť do záchoda. Manažér mu to vzápätí vysvetlil, ako to na trhu práce chodí a bol kľud.

Minister z Tesca asi zabudol, ako to na trhu chodí.

Manažérom chce rovnako siahnuť na platy. „Nie je možné, aby vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch, ktorý dnes nemá poriadne ani na platy, zarábal bežný robotník 500 eur a manažér šesťkrát viac,“ povedal Galko.

Nový riaditeľ si bude musieť utiahnuť opasok, pretože v budúcnosti nemôže počítať s takouto mzdou, upozornil minister.

SME.sk | Galko zatrhol manažérom odstupné

Pre radu a skúsenosť nebude musieť ísť ďaleko. Veď len toť nedávno jeho kolega Krajcer riešil plat Zemkovej. A tiež sme sa uchechtávali nad tým, či mu za tie prachy ten televízny trus pôjde niekto kydať.  Veľmi rýchlo sa ukázalo, že veru musí priplatiť, ako trh s použiteľnými manažérmi káže.

Že Galko siaha na zlaté padáky je iná téma.  A, medzi nami, v prípade štátnych firiem je to dobre.

Peniaze - všade iné, všade znova a znova a znova až do omrzenia vytrčená ruka.

Všetci pracujeme za peniaze.

Keď sme už pri tých platoch

V ostatnom čase mám pocit, že sa kdesi na Slobodu akosi zabúda a tlačí len a len na Solidaritu.
Solidarita je z princípu postavená na hlavu. Solidaritu treba len akceptovať, škoda o nej uvažovať. Buď solidárny sme, alebo nie.

Ale toto je už tak trochu priveľa solidarity aj na mňa.

SaS: Jozef Mihál pomáha mamičkám. Od 1. apríla 2011: Po návrate z materskej nebudú mať pôvodný plat, ale narastie im o rovnakú sumu ako ostatným kolegom. (Zdroj: Stranícky Facebook)

Ja viem, každá slušná firma má vo svojej personálnej politike výročné zvyšovanie o štatistickú infláciu. No mám tak trochu obavu, či sa zamýšľaný návrh týka len a len tohto pravidla.

A medzi nami po tretíkrát: Vaša firma nezvyšuje každý rok o štatistickú infláciu? Ak ste zamestnanec, tak vás ľutujem. Pracujete, pracujete a po 5 rokoch zistíte, ako vám potichúčky a poľahúčky klesá životná úroveň. Nie že by teda valorizácia o štatistickú infláciu niečo zásadné riešila, ale keď neprší aspoň Gonorrhea.

Ak ste firma, tak sa nečudujte, že ľudia od vás odchádzajú. Veď bez inflačnej valorizácie je fluktuácia jediná cesta, ako si môžu zamestnanci prilepšiť. Pritom vás to nič nestojí. Tak či tak je psou povinnosťou firmy rásť o kúsok viac ako o infláciu. Inak sa vlastne zmenšuje.  A argument inflačnej valorizácie schová mnoho argumentov, ktoré z ktorých by inak trčala slama demagógie.

To je život, to sú skúsenosti. Tak to na trhu chodí.