Trochu rozprávania o elektronickej zdravotnej dokumentácii

Ja vám neviem. Nejako tomu neviem prísť na chuť. Znalí vedia, že som veľký prívrženec moderných technológii, počítačov a tak podobne. No čo sa týka elektronickej zdravotnej dokumentácie… zmieta ma jednotná, no vnútorná rozorvanosť. Zľahka načrtnem.

Ochrana dát: Propagátori elektronickej dokumentácie sa už tešia, čo všetko na tú kartu nahrajú. Od Liekových záznamov cez výsledky vyšetrenia až po zubnú kartu. A ešte im aj zostane miesto. Čím viac dát na jednom mieste, tým väčší prúser, keď sa karta poškodí, či niekto ju ukradne. Tak ju budeme pre istotu zálohovať. Starší občania s výpadkami pamäte (nie a nie si spomenúť kde ju položili a čo to vlastne odložili) to isto ocenia. Ale ocenia to naozaj? Zostanú ešte občanmi? Máme právo rozhodnúť za nich, že ich dáta budeme kdesi vo virtuálne zrkadliť?

Dostupnosť dát: Akokoľvek, na prečítanie karty bude treba nejaká čítačka. Bude treba u lekára a každý, kto to so svojím zdravím myslí vážne, ich má niekoľko. V lekárni a aby bol zabezpečený slobodný výber, tak v každej. Keď vás privezú v bezvedomí na pohotovosť, tak bude treba zabezpečiť možnosť nahliadnutia do dát aj bez vašej autorizácie…

Vyťažiteľnosť dát: Keď už máme k dispozícii toľko informácií, šikol by sa nejaký program, ktorý ich vie prehľadne zobraziť, roztriediť, proste pomôcť lekárovi sa v nich vyznať. Len či o to bude stáť. Na toto si nedovolím odpovedať za nich.

Toľko skepsa, teraz príde na rad pohľad spoza táry: V lekárni máme istú skúsenosť s elektronickou verziou zdravotných záznamov. Ono sa to nezdá, ale každý lekárnický skladový program si ukladá o každom pacientovi mnoho informácii. Je to taký vedľajší produkt toho, že recepty treba vyfakturovať poisťovni presne podľa rodných čísiel. S humorom a nadsázkou hovorievam: „Ukáž mi svoje recepty a ja ti poviem čo si zač.“ A keďže tieto dáta máme k dispozícii, tak aj poniektorí uvažujeme ako ich zužitkovať v prospech pacienta. Jedna z možností je čisto komerčná, teda za množstvo receptov a voľnopredajných nákupov pacientov odmeníme nejakým finančným bonusom, či zľavou. Druhá možnosť sú liekové záznamy pacienta. Na začiatok spravíme s pacientom malý rozhovor a vyplníme si v počítači krátky dotazník. Pretože mnoho liekov je zakázaných (kontraindikovaných) pri niektorých diagnózach, tak práve tieto nás zaujímajú. Napríklad glaukóm a tehotenstvo sú typické príklady. Tento minidotazník sa onálepkuje vašim rodným číslom a môže začať plnohodnotné sledovanie liekových záznamov. No ešte nie, ešte s tým celým musíte súhlasiť, teda podpísať informovaný súhlas.

Tak a ideme na to: Podáte lekárnikovi recept, on k vášmu rodnému číslu priradí lieky, ktoré vám dáva, potom si ešte čosi kúpite bez receptu a… a nič. To je ten najčastejší prípad. Jednoducho vám lekár predpísal lieky čo sa medzi sebou nebijú, kúpili ste si ďalšie lieky, ktoré sa tak isto medzi sebou nebijú. No stačilo by, aby ste si kúpili Coldrex tbl a pri vypisovaní dotazníka pred rokom spomenuli, že máte vysoký krvný tlak a lekárnik by na to bol hneď upozornený. Na obrazovke by mu vybehlo varovanie a je len a len na ňom, akým spôsobom o tom bude s vami diskutovať. Ja by som vás od Coldrexu odhovoril, no aby som vám predsa len na tú nádchu, teplotu a bolesť hlavy niečo zmysluplné dal, doporučil by som čosi pre vás bezpečnejšie. Napríklad Paralen tbl, prieduškový čaj a zdravý pohyb na zdravom tele.

A to je len jedno z mnohých varovaní. Program ma upozorní, že vydávam viac liekov s rovnakou účinnou látkou, že ste minulý týždeň hovorili, že ste tehotná a dnes si chcete kúpiť čosi, čo by mohlo tomu malému uškodiť. Tiež ma to upozorní, že tie dva lieky na recepte sa navzájom v črevách pobijú o rovnaký transportný systém, tak vám hneď poradím, že by ste ich nemali užívať naraz. Variácií, kombinácii a permutácii vo vzťahu človek, liek, iný liek, potraviny, hlavná diagnóza, vedľajšia diagnóza, chemické vlastnosti lieku a ďalších a ďalších vecí je naozaj veľa.

Tak a teraz sa vrátim na začiatok. K elektronickej verzii záznamov pacienta. Bez nich by som uvedenú službu nevedel poskytnúť? Ale vedel. Verte, sú medzi nami kolegovia, ktorí sú fakt dobrí a v momente si dajú dohromady všetky informácie. No je ich pár a elektronická dokumentácia dokáže aj z nás ostatných urobiť väčších odborníkov.

Vidíte? Na koniec sa zdá, že je to predsa len super a keď k farmakologickej časti pridáme aj tú hlavnú, medicínsku, budú to výlučne samé pozitíva a sociálne istoty. Všetko je to ale v skutočnosti len otázka správneho marketingu. Najprv zľahka priznať isté potenciálne malé výzvy (ktoré keď sa neriešia tak sa z nich stanú problémy) a vzápätí ukázať svetlý zajtrajšok, dostatočne dlho a komplikovane ho vysvetľovať, aby poslucháč, či čitateľ medzičasom zabudol, čo sa spomenulo na počiatku a hlavne si uvedomil, že sme vyriešili jeho pochybnosti a uistili ho o jeho správnom rozhodnutí, ktoré vlastne ani neurobil sám.

Pre tých, koho problematika liekových záznamov pacienta zaujíma viac, sú komentáre voľne k dispozícii. Čo viem, odpoviem.

Súvisiace:
DAK testuje od prosince elektronickou zdravotní kartu
Zdieľať?