Trochu slov o reťazcoch

Utorok bude odborný deň. Deň mojej originál profesie, teda lekárnický deň. Tak som sa rozhodol a akožto neobmedzený vládca a tvorca spravodlivosti na tomto blogu to tak bude. Takže dnes to bude samozrejme o reťazcoch lekárenských.

Hovorí sa, že blog píšete pre svojho budúceho šéfa. Veru, treba na to myslieť, aj keď zatiaľ som sa nestretol s tým, že by si ma môj budúci šéf chcel preklepnúť tým najjednoduchším spôsobom. Zadaním môjho mena do náhodne vybraného vyhľadávača. No čo nie je môže byť. Tak mu tu nadhodím pár mojich názorov na lekárenské reťazce.

Siete lekární sú kontroverzná téma v našich odborných kruhoch. To musím uviesť hneď na začiatok. Nerozumiem prečo, ale je to tak. Zdá sa mi logické, že človek začne podnikať ako samostatný jedinec, potom si kúpi väčšie priestory, potom si kúpi ďalšie priestory a takto sa zrazu ráno zobudí ako majiteľ 3. či 4. lekární. A sieť je na svete. A ani si nevšimnete a je z nezávislého lekárnika magnát. A čo s takou sieťou. Len tak ju nechať povaľovať sa je škoda. Tak skúsme využiť výhody z veľkosti. Alebo sa spojme s druhou takou sieťou a dáme dohromady jednu väčšiu sieť. A potom príde strategický investor a… Prichádzajú svetlé zajtrajšky na Bahamách.

Ale ako obvykle, každý krajec má dve strany. Je tu pohľad bojovníkov za nezávislé lekárenstvo. Nie som členom tohoto klubu, preto mi je ťažko sem napísať tie správne argumenty. Holt, môj pohľad bude čisto jednostranný. Lekárenstvo je vraj slobodné povolanie. Len mi nie je jasné ako byť slobodný, keď mám na krku pár miliónov v zásobách a ešte väčších pár miliónov vo faktúrach, v peniazoch na ceste z poisťovní. Všetko samozrejme ideálne ako fyzická osoba – podnikateľ. O nutnosti zamestnávať svojich kolegov, nezávislých kolegov?, by som sa tiež mal zmieniť.

Ako ste videli, argumenty za nezávislé lekárenstvo mi akosi nejdú z klávesnice. Takže k tým pozitívam a sociálnym istotám z druhého tábora. Ako lekárnikovi mi sieť umožní pracovať podľa zákonníka práce a v pohode dodržiavať všetku platnú legislatívu. Venovať sa odbornej farmácii nie podnikaniu. Možno sa to zdá divné, ale je to tak. Ďalej mi umožní sa kvalitnejšie vzdelávať. Vymieňať si skúsenosti s kolegami v ďalších lekárňach siete. Nie sme konkurenti, tak si radi vymeníme rôzne rady a finty. Nemať šéfa denne za chrbátom je tiež príjené. Možnosť presťahovať sa vrámci republiky a nemusieť meniť zamestnávateľa, systém práce, počítačový program… Možnosť dostať sa na vyššie pozície ako je vedúci lekárnik. Možno toto všetko funguje aj v nezávislých lekárňach. Neviem, nemal som tú česť. Varoval som, že to bude jednostranné.

Čo si viac na túto tému je aj v článku: Německo – budoucnost patří lékárenským řetězcům?.

P.S. Ak sa chcete čosi dozvedieť z prostredie lekární a farmácie, nebojte sa opýtať v komentároch.

Zdieľať?