Úlohy ľudí a aplikácii sa vymieňajú

Rozhranie Facebooku je založené na princípe záchodového splachovača. Stlačiť a zabudnúť. A nehľadieť, kam to celé spadlo.

Chcel som si tam čosi vyhľadať v príspevkoch – nedá sa. Zaradiť ľudí do interných zoznamov na stránke ich profilu – nedá sa. Logika výberu Noviniek – neznáma. Implicitné odblokovanie „aplikácii“ – nemožné. Editovať príspevky – zablokované. Možnosť sledovať cudzie komentáre k „frend“ zápiskom….

A vraj rastie podiel dospelých, ktorý naskakujú do sociálnych sietí.

A Twitter? Väčší kontinuálny grc treba lupou hľadať. Bez externých aplikácii, či už webových alebo lokálnych, nepoužiteľné. Skúste sledovať konverzáciu priamo na twitter.com…  Po troch prekliknutiach ste na 100% stratený v dave a čase.

A napadlo vás, že by ste eventuálne chceli tak 2-3 ročné zápisky alebo lokálne zachovovať, alebo zmazať? No-no-no. No potrebujem to ja?

Ale nie, veď to používajú davy a davy ľudí. Určite niekde robím chybu. Ale kde?

Odpoveď sa mi derie priamo do klávesnice: Používam RSS, WordPress, Gmail + gtalk, Outlook, MDA. Aplikácie a nástroje, ktoré slúžia, aby ušetrili čas, zvýšili produktivitu a umožnili niečo vytvoriť. U Facebooku a Twitteru mám ten pocit opačný. teda, že ja slúžim im. Akoby sa úloha webových aplikácii otáčala.

5 komentárov pri “Úlohy ľudí a aplikácii sa vymieňajú

  1. *Twitter:* tu ide len o nepochopenie ucelu – nie je to chat, takze akekolvek konverzacie tam nemaju zmysel. Je to mikroblog, takze par slov, nejaky ten odkaz a to je tak vsetko, co treba od toho cakat. Vlastnosti ako „oslovenie“ konkretneho cloveka su len vylepsenie aby si pripadny citatel vedel nasledujuce slova zaradit (aha, to nepise vsetkym, takze ak nenadava mi).

    *Facebook:* je vsetko to, co obvykle robia ludia roztrusene – pisu, co robia, posielaju odkazy „aha ake dobre“, posielaju si fotky znamym, vymenia si 5-6 reply mailami. Toto vsetko chce Facebook zhrnut pod seba. Ten nahodny vyber na suhrnnu uvodnu stranku sa riadi zrejme principom, vyhnut sa tapetovaniu – cize aktivnejsi ludia nezatlacia do uzadia tych, co pridaju nieco striedmejsie.

    Ako vsetky mikroblogy a Facebooky 🙂 su venovany sucasnosti – cize vsetko bezi teraz a co bolo, to bolo. Historia ma ako pouzivatela zaujima do tej hlbky, ktora zodpoveda mojej pamati a poslednemu prihlaseniu – pozriet sa, co sa udialo odkedy som na nich nebol. Nic viac a zrejme je to zamer, nie nechceny problem – preto tam ani vyhladavanie proste nie je.

    Plati proste heslo: co prave robim a co prave robia ostatni (v zmysle nie teraz ale „aktualne“). Vytvaranie „historie“ v nich nie je ucelom 🙂

    Myslim si, ze nejake extra funkcie v zmysle siahodlheho archivu a hrabania sa v nom nema vlastne ani zmysel – kto sa pozera na stotridsiatupiatu stranku vysledkov hladania v Google? Najma ak vo vseobecnosti maju ludia problem vlozit do Hladaj ucinne klucove slova… 🙂

    Na archivacne ucely su tu uplne ine nastroje. Facebook, Jaiku, Twitter su proste nastroje na travenie sucasnosti 🙂

    Ja som dobre narazil, ked som potreboval z Jaiku vytiahnut jeden moj zapisok – google ho videl, viem, ze existuje ale jaiku mi ho nevedelo zobrazit pretoze „Previous“ funguje len na par poslednych stran.

  2. vždyť hlavní otázka na twitteru pod oknem, do kterého se zadává text, zní „What are you doing?“

  3. jj, tiez si davam pozor, co publikujem na facebook – len to, co mi nebude chybat.
    Pretoze Facebook je „Internetovy socializmus“ – poskytne vsetko kazdemu, ale nic poriadne a vacsinu dokonca v mizernej forme – ale vsetci maju vsetko aspon naoko k dispozicii.

  4. to je ciel! Nie nedostatok 😉

    Vsimli ste si preco sa dokola siria hoaxy? Preco si ludia v mailboxoch roky susia pptcka s vtipnymi obrazkami? Preco ten isty vtip poviete tej istej osobe aj patkrat za zivot? Pamat.

    Takze to iba kopiruje aktualne potreby ludi, ktori historiu povazuju za predmet na strednej.

    Nepotrebuju archivy pretoze neexistuje skutocne solidny archiv!

    Ako stare mate vlastne data? 10 rokov?

    20? Kde su? Stoja skutocne za to? Vyhovuju dnesnym parametrom?

    Nezabudajte ze vacsuna ludi na fb na pokeci Nevlastnia vlasne ani pocitac, ktory by si dokazali vybrat sami

Komentáre sú uzavreté.