Úvaha nad rentabilitou reklamy v texte

Ide o formát podčiarknutých slov a k nim zobrazené reklamy. Poskytovateľ je server www.takeit.cz. S reklamou sa môžete stretnúť napríklad v textoch www.iDnes.cz

Na lupe bol uverejnený rozhovor s pánom Milanom Hroncom, šéfom spoločnosti Internet Trading. V rozhovore zazneli zaujímavé informácie a konkrétne čísla. Preto som si na základe dostupných informácii nalial čistej pepsi-coly a pokúsil sa zistiť, či je pre mňa tento formát rentabilný.

V prvom rade sa mi nepodarilo nájsť na stránkach oficiálny cenník, ani rozumný kontaktný formulár. O stránke o firme ani nehovoriac. Preto všetky informácie čerpán z rozhovoru Lupe.

Pán Milan Hornec hovorí:

Počáteční cena za garanci podtržení byla 7.000 korun, za 100.000 podtržení. Těch sto tisíc podtržených slov reprezentovalo v průměru 15.000 otevřených bublin a dva tisíce kliků na konkrétní produkt. Uživatel v prezentaci klienta teď v TakeIT udělá v průměru další 3 kliky.

Když jsme TakeIT spustili, byl clickrate šílený: 1,5 procenta na podtržení. Rozdělujeme počet podtržení, zobrazení bubliny a klik na odkaz, který uživatele přesune na stránky TakeIT. Teď se clickrate na podtržení drží už několik měsíců na 0,2 procenta. Clickrate bubliny je 1,3 procenta.

Tieto údaje som preniesol do nasledujúcej tabuľky:

  Percento Počet akcií Cena Jednotková cena
Počet podčiarknutí   100000 7000 Kč 0.07 Kč
Zobrazené bubliny   15000 7000 Kč 0.46 Kč
Klikov do bubliny   2000 7000 Kč 3.50 Kč

A teraz podľa druhej verzie:

  Percento Počet akcií Cena Jednotková cena
Počet podčiarknutí   100000 7000 0.07 Kč
Zobrazené bubliny Klik na podčiarknutý odkaz 0.20% 200 7000 35.00 Kč
Klikov do bubliny (k počtu zobrazení bublín) Chyba v matrixe 1.30% 2.6 7000 Kč 2 692.31 Kč
Klikov do bubliny (k počtu zobrazení podčiarknutí) 1.30% 1300 7000 Kč 5.38 Kč

Aktualizácia: – opravené na základe komentára od Tisa.

Zásadné upozornenie: Je dosť možné, že v predložených číslach je nejaká logická chyba. V prípade, že ma ňu upozorníte, budú čísla upravené tak, aby zodpovedali novým skutočnostiam.

Tých vyše 2,5 tisíca, keď počítam konverziu bubliny z počtu jej skutočných zobrazení, za návštevníka mojej duplicitnej prezentácie ma stránke TakeIt, budem považovať za chybu v matrixe. (v úvahe, v pochopení písaného textu, v matematike) lebo inak.. No ani slová nenachádzam. – Bola to chyba v matrixe.

Akokoľvek. Je 5,40 Kč za jedného čitateľa mojej sekundárnej prezentácie produktu veľa či málo? Pri porovnaní s cenou za klik v kampani na Skliku na konkrétny produkt je to veľa. Tam mám takto nastavenú maximálnu cenu a skutočná cena za kľúčové slovo je polovičná až tretinová (záleží na type nastavenej zhody).

Ale pozor. Ešte nekončíme. Sranda ešte len prichádza! Za tých 5,40 nedostanete zákazníka na vašu stránku produktu vo vašom eShope, ktorú ste za drahé peniaze optimalizovali tak, aby maximalizovala konverziu čitateľa na zákazníka. Za tých vašich 5,40 dostane TakeIT nového čitateľa na ich stránkach, kde ste vy vystavili vaše informácie o vašom produkte. A z tejto landing stránky nevedie žiaden, slovom žiaden, odkaz na vaše stránky, kde sa čitateľ mení na zákazníka. Čitateľ sa musí preklikať na prezentáciu vašej firmy a tam nájsť odkaz na titulku vášho eShopu a z tejto titulky sa nejako dostať na produkt o ktorý mal pred minútami záujem. Toto nie je škrabanie sa pravou rukou v ľavom uchu, toto je ľavá noha za pravým uchom a pravou nohou sa škrabete v ľavom uchu. Neveríte?

Firmy třeba investovaly velké peníze do kvalitního webu a nevidí důvod, proč někde vystavovat duplicitní obsah?
Pokud budou chtít zasáhnout uživatele v obsahu prostřednictvím TakeIT, nemají jinou možnost, není tady alternativa.

… Budou si moc lidé alespoň objednat to zboží přímo z TakeIT?
Není naším cílem dělat jen srovnávač cen nebo internetový obchod.

…Jaký má smysl tam ty produkty vystavovat, když nejdou koupit online?
Pokud firma není internetovým obchodem, je tam e-mailový formulář, přes který lidé mohou poslat poptávku. Když se jedná o e-shop, můžete na jeho web proskočit přes odkaz „objednat“. Nová verze TakeITu, kterou pustíme během května, bude určitě uživatelsky přívětivější.

…A za tento přímý odkaz na web se platí?
Musíte mít zaplacený export dat k nám.

Ako to vyzerá z pohľadu majiteľa stránky?

Znova odcitujem, pretože pravidlá partnerského programu na stránkach nie sú.

Kolik provozovatelům zaplatíte?
Korunu za tisíc podtržení. Průměrně se objevují na stránce, kde je náš kód, čtyři reklamní podtržené odkazy. Měli bychom dosáhnout při rozšíření v květnu až sedmi podtržených odkazů na stránku při limitu deseti odkazů. Pokud já vím, výtěžnost třeba AdSensu nebo AdFoxu není vyšší. A pro majitele stránek tento systém bude hlavně znamenat peníze navíc.

Aj tak predpokladám, že takéto malé stránky z pohľadu firmy nie sú zaujímavé. No aj tak:

  Počet zobrazení Zárobok
Cena 1000 1.00 Sk
4x na stránku 4000 4.00 Sk
Včera som mal cca 2000 zobrazených stránok takže by som zarobil: 8000 8.00 Sk

No poviem vám, za včera mi Adsense hodil „trochu viac“. Predsa len je tú taká maličkosť, ako kurz dolára ku korune.

Zásadné upozornenie: Uvedená analýza vznikla pre osobnú potrebu. V prípade, že považujete moje čísla a úvahy za chybné, kontaktovať ma môžete cez komentáre alebo kontaktný formulár. Čísla opravím podľa nových skutočností.

Aktualizované:
Problematiku rozoberá aj Jilm: JiMiluji Tejkít! | jilm.blog.lupa.cz

Ak sa vám článok páčil, pridajte mu hlas na vybrali.sme.sk