Už je to tu: chlieb je pečivo

Skalní vedia, že často upozorňujem na tomto blogu na zmätenie pojmov. Na zamieňanie významov a z toho vyplývajúcej argumentácie hlúposťami.

V stredu sa to stalo. Objednali sme si k obedu k drškovej pečivo. A doniesli nám chlieb.

Vo štvrtok vyhlásili českí odborári štrajk a konala sa demonštrácia spojená s flákaním sa na golfe. Ukázalo sa, že väčšina je pár tisícok oproti menšine reprezentovanej deviatimi miliónmi.

A v takomto stave jazykových schopností ma protistrana vyzve, že by som sa nemal odťahovať. Že ako správny demokrat by som mal predsa diskutovať a presviedčať. A ešte ma citujú, že veď sú to moje slová, odkundesi jedni.

Tak teda počúvajte, vy babylončania:

Aby sme sa mohli o čomkoľvek rozprávať, o čomkoľvek diskutovať, musíme si na stôl postaviť názvoslovie. Základné pojmy a ako aj svojim deťom hovorím – nabiflené vedomosti základnej školy.

Musí nastať zhoda v obsahu slov. Musíme si spoločne definovať a zhodnúť sa na tom, čo to je biela kocka a čierna guľa.

Bez toho pre mňa akákoľvek diskusia (a diskutovať dokážem o všelijakých sprostostiach vrátane modrého monochrómu) nemá zmysel. Od stola, na ktorom leží chlieb a vy ho nazývate pečivom ja automaticky vstávam a odchádzam. A na rozlúčku vám k vášmu odletu pustím leda ak doktora Štrosmajera.

Pod čiarou: Raz som sa zúčastnil jednej stredoškolskej matematickej konferencie. Jedna z prednášok bola o matematike vrkočov. Strašná abstrakcia, ale krásna. Zadefinovali jednotkový vrkoč a následne ukázali celú suitu matematických operácii s vrkočmi. No, čo vám budem hovoriť, pôvab to malo ako Hviezdoslavove sonety.  Všetko je to len a len otázka axióm a definícii.

2 komentáre pri “Už je to tu: chlieb je pečivo

  1. Vidíš, a mňa zasa odjakživa rozčuľuje, keď niekto používa slovo „pečivo“ ako synonymum pre „rožok“ 🙂 Tam, odkiaľ pochádzam ja, je „pečivo“ nadmnožina označujúca pekárenské výrobky od chleba cez žemle až po tie rožky.

    Ale viem, že článok nie je o tomto a súhlasím s ním.

  2. Vidíš, a mňa zasa odjakživa rozčuľuje, keď niekto používa slovo „pečivo“ ako synonymum pre „rožok“ 🙂 Tam, odkiaľ pochádzam ja, je „pečivo“ nadmnožina označujúca pekárenské výrobky od chleba cez žemle až po tie rožky.

    Ale viem, že článok nie je o tomto a súhlasím s ním.

Komentáre sú uzavreté.