Už len rozhlas po drôte mi chýba do ságy

Pred pár dňami som kompletne zakáblovával nanovo byt.  Bilancia je neradostná:

 • Elektrika:
  • 6 predlžovačiek (každá minimálne 3 diery a všetko plné)  + dve v zálohe
  • 5 rozdvojky (2 velké diery + jeden malý)
  • 2x roztrojka (3 veľké diery)
 • Počítačová sieť 6x (PC, dátový server, switch, Wifi-ADSL router, IP telefón, rezerva )
 • USB káble 7x (predlžovačka, hub, HIFI veža, klávesnica, myš, rezerva, zálohovací HDD)
 • Adsl kábel 1x ale tých metrov
 • Ďalšia technológia – kábel 2x + jedna rozdvojka k tomu.

Len rozhlas po drôte mi chýba do ságy.

Zaujímavé na tom zapojení je, že ide v 90% prípadoch o stále ale pohotovostné zapojenie. Teda pripojené prístroje sa používajú len zlomok denného času inak sa na ne len práši a elektróny sa vo vodičoch vlnia podarmonici. No zapojiť do siete ich treba na stálo. A navyše treba predpripraviť a rezervovať miesta na nabíjanie všetkých mobilných zariadení všetkých členov domácnosti. Veď každé (s výnimkou dvoch mobilných telefónov s miniUSB) má jedinečný konektor.  Nepoznám totiž nič otravnejšie, ako hľadanie voľnej zásuvky, keď na mňa mobil vykrikuje, že by sa chcel pripojiť do elektrickej siete a na linke je biznis zákazník.

Apropo, mobilné zariadenia. Kedy konečne do nich začnú výrobcovia montovať  solárne panely? Napríklad, mne mobil, alebo prezentačný laptop celé dni len tak bez úžitku ležia na stole. Počas tohto času by kľudne mohli chytať energiu z voľne poletujúcich fotónov v ich okolí.  Nejde pritom o úplnú sebestačnosť. No myslím, že by sa významne predĺžila výdrž akumulátorov.

Keď pozerám na ten zoznam, uvažujem, či by premyslené rekonštrukcia bytu (steny a ich útroby) dokázala zredukovať to množstvo káblov. A záver je, že si to nemyslím. Alebo ide o káble zo steny do nejakého spotrebiča (chladnička, kanvica, monitor) alebo ide aj tak o káble do pol metra dĺžky slúžiace len na prepojenie  špecializovaných zariadení.

Možno integrácia by pomohla. Veď morálne zastarávanie sa v ostatnom čase dosť spomalilo.  Ako dobrého kandidáta vidím integráciu prijímača pre bezdrôtové periférie (myš, klávesnicu, IP telefón) do základnej dosky PC. Aj sieťová karta by sa mohla tváriť ako switch či ADSL a Wifi router a nie ako jednooký pirát.

Tiež integrácia kuchynských spotrebičov do linky. Prestať vnímať kuchynskú linku ako kus nábytku, ale začať ju považovať za pracovný nástroj ako celok. Taká analógia s veľkým PC, vidíte to? Slot na umývačku, slot na kanvicu, slot na mikrovlnku. A celé by sa to pripájalo jedným trojfázákom do elektriny.

U takého akvárka to už vyriešili. Svetlo, vzduchovanie, filter, ohrev pekne v jednom kompaktnej škatuli. Nabudúce už len takéto riešenie.  Ale aj tak na automatické kŕmidlo zabudli. Nič nie je dokonalé.

Tiež by bola žiadúca integrácia dátových formátov. Veď od počítača mi ide zväzok dátovošpecifických piatich káblov do dvoch monitorov celú cestu vedľa seba.  Ak by obrazový signál, elektriku, dáta dokázal priviesť len jeden kábel, to by bol prielom v užívateľskom zážitku.  V prípade elektrickej energie by pomohla štandardizácia slaboprúdu, aby sme si mohli po dome rozviesť rovno napríklad jednosmerných USB-čkových 5 voltov a vyhodiť všetky tie permanentné adaptéri.

No, nechal som sa uniesť, ale keď človek špekuluje aká 158 predlžovačka by sa hodila decku v izbe k lampe a do ktorej psej matere pripojiť základovú stanicu IP telefónu, začne človek nechtiac uvažovať, ako by to systémovo urobil lepšie  a zapíše si, na čo nemá v budúcom živote zabudnúť.

Zdieľať?

1 komentár pri “Už len rozhlas po drôte mi chýba do ságy

 1. solárne panely? – problem je s plochou, aby to malo zmysel, musi byt plocha s clankami relativne velka. Malo to zmysel u starych kalkulaciek – jednoriadkova obrazovka.

  ano, premyslena reorganizacia to dokonale zmeni.

  takze co sa da, do stien. Dolezite je vediet kolko el. zastrciek na kolko stien a ich polohy (tv nie je v rohu, je v strede steny)

  chcem cely ansambel centralne vypinat? vymyslim si dobre dostupny vypinac.

  datova siet – to iste, nic lepsie ako vedla el. zasuviek mat aj ethernetove.

  a teraz: musim mat vsetky spotrebice „poruke“. Naozaj musi byt tlaciaren vyhradne vedla monitora? Switch tiez?!? Musim mat data tiez na stole alebo…

  vymyslim si „pocitacovu“ skrinku – v nej VSETKO, co nema zmysel mat pri pocitaci. Routre, datovy server, dokonca mozno aj tlaciaren.

  Mam byt cez den prazdny? Tak to vsetko jednym vypinacom vypnem. Presnejsie: ja doma mam zariadenie pod telkou na jeden vypinac, komp na dalsi, „centralu“ na treti. Pri odchode z domu vypinam iba centralu (lebo v noci mi z nej ide wifi do iphonov).

  meral som spotreby casovacich spinacov – su vyhodne ak vies, ze v danom intervale dany segment moze byt VZDY vypnuty a samy o sebe maju prepocitane na rok spotrebu dost malu.

  mne celkom vadi, ze nabytok vobec nepocita s tahanim kablov – v ich zadnej casti nie su na kable ziadne uchyty, niekedy to vyuzijes, niekedy si kable das do podlahy ale keby tam boli, super, nemal by si v obyvacke za skrinkami salat kablov 🙂

  z dovodu kabloveho zmatku som tiez kupil mac mini, aj ked tiez to neriesi uplne dokonale – zadna stena je cca 6 kablov 🙂 – keby niektore konektory presunuli na krabicku zdroja, tak som stastnejsi 🙂 mimochodom zdroj mac mini je tak pekny, ze by mu to slusalo aj na stole 🙂 na rozdiel od zdrojov k beznym laptopom a spol 🙂

  co sa tyka nabijaciek – to je skoro neriesitelne, prakticky nijake opatrenie to nezmeni. mozes urobit iba to, ze doma si na predlzovacku s vypinanim nastrkas zdroje – ked chces nabijat, zapnes predlzku a zapojis zariadenie. Mozes to skryt do skrinky.

Komentáre sú uzavreté.