V Česku zlyhala ochrana identity

Overený podpisVčerajšia reportáž Ukradené doklady, ktorú priniesla relácia Reportéři na ČT1 (video) ukazuje, ako v súčasnosti v Českej republike neexistuje ochrana identity jej občanov.

Príbeh je o tom, že niekto jednej 20-ročnej kočke ukradol niekto v hypáči peňaženku aj s dokladmi, ona nahlásila stratu na polícii a 14 dní po nahlásení bol notársky overený jej podpis na kúpno-predajnej zmluve, vďaka čomu sa stala majiteľkou lesa. Ona je z Brna, les je niekde pri Písku. Reportéri ďalej stopovali, kto za tým stojí, hľadali predajcu, údajného sprostredkovateľa a tak podobne. Ale to je už len chytanie zajaca za chvost.

Základný problém je vždy na začiatku

Cesta reportérov ČT začala na katastri nehnuteľností, kde objavili overenú kópiu kúpno-predajnej zmluvy na ktorej bolo razítko notára, ktorý podpisy overoval.

Zašli za notárom do Brna (v zábere je aj adresa notárky) a ten pred kamerou pribuchol (teda pracovníčka jeho kancelárie) dvere.

Vzápätí je prestrih na policajtku, ktorá hovorí:

Notáři bohužel nemají žádnou možnost jak vlastně ověřit, zda člověk, který tam přijde s občanským průkazem je opravdu tedy majitelem toho občanského průkazu. Bohužel tedy pouze vizuálně, podle fotografie podle podpisu.

Hovorí v relácii priamo do kamery mluvčí Policie ČR Brno Andre Procházková.

Chvíľu si to vychutnávajte.

Ešte chvíľu…

A potom si kliknite na odkaz: Neplatné občanské průkazy na stránke Ministerstva vnitra ČR, kde sa nachádza voľne na stiahnutie, prevzatie, ke stažení, ako kto chcete, súbor s denne aktualizovaným zoznamom neplatných občianskych preukazov. Je pravda, že tam alibisticky tvrdia, že číslo občianky sa tam dostane s niekoľkodňovým oneskorením od nahlásenia.

Slová chrbtom sediaceho vyšetrovateľa o tom, že sa nepodarilo dokázať, že ide o podvod sú len tragickou bodkou nad dokonalým zlyhaním štátneho aparátu pri ochrane offlinovej identity jeho obyvateľov.

Na záver

Keď prídu nabudúce notári, prostredníctvom svojej stavovskej organizácie, s dobrým nápadom na zmenu sadzobníka poplatkov, verím, že ich český občania pošlú rovno do pr**le. Minule to bola karlovarská losovačka, teraz podpis.

Uvedený prípad sa stal v Českej republike. Poučme sa na Slovensku z toho. Kvízová otázka na záver: Ako overoval notár vašu identitu, keď ste si u neho naposledy nechali overovať podpis?

Priatelia, zabudnite na to, že štát dokáže ochrániť prostredníctvom nástrojov, ktoré financujeme, naše online identity. Online svet je pravdepodobne nad akékoľvek chápanie súčasných štátnych úradníkov.

Zdieľať?

6 komentárov pri “V Česku zlyhala ochrana identity

  1. Naposledy notárka overovala moju identitu len typickým: podám občiansky preukaz, ona si porovná fotku (ešte z detstva prakticky) s terajšou podobou, spýtala sa: ste to vy? a podpis bol overený…

  2. Pisal som o niecom podobnom:
    http://www.ambience.sk/monopol-pre-ignorantov

    aj ked v inej suvislosti. Notari su cim dalej, tym viac kazdemu na smiech. Je zrejme, ze namiesto garancie prisunu penazi by mal stat vniest do tohto „podnikania“ trh, ktory by urcite efektivnejsie riesil cely register kradnutych dokladov a vsetky s tym suvisiace veci. V momente, ak niekto ruci svojimi peniazmi za podvodne zmluvy, je obozretnejsi a bude sa spravat inak.

    V pripade tohto ceskeho notara, by mu mala Notarska komara okamzite prerusit clenstvo az do vyriesenia pripadu. Ked mal zaujem robit podvod, tak nech si hlada inu pracu.

  3. Spätné upozornenie: Advokáti a notári vraj zatúžili po našich 310 Euro : M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.