A zas tie procesy: Váha, najlepší priateľ lekárnika

Jeden žasne a odborník sa divý, čo dokážu kade-tade s váhami vyprodukovať po tých internetoch.

Hlavní argumentační váhu, že jsou autor i lidi šizeni, mělo jejich přesvědčení, že když se odstraní ochranná podložka, hodnoty na váze musí jít do minusu. Tak to ale není. iDNES.cz si byl váhu v prodejně Kaufland osobně vyzkoušet a přesvědčil se, že váží správně. Redakce si váhu vyzkoušela například na kilogramu mouky a cukru. Po odstranění podložky ukazovala váha jen 900 gramů

Korunu tomu nasadil hovorca:

„Váha je vynulovaná ještě předtím, než tam někdo cokoliv položí. Na sociálních sítích se šíří poplašná zpráva, která je naprosto nesmyslná,“ reagoval iDNES.cz mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Zdroj:  Video o šidící váze v Kauflandu vzbudilo paniku. Zbytečně – iDNES.cz. (video v odkazovanom článku)

To naozaj hovorí o „antomatickej táre“?

Priatelia, váha je najlepší priateľ lekárnika. Od nej závisí jeho život. No dobre, život jeho pacientov, ale keď si zabijete pacienta, zabijete lekárnika v sebe. Dokonca sme mali na škole test z techniky váženia a celého toho okolo. Kto neodvážil správne analyticky, nemal šancu pokračovať v cvičení z analytickej chémie.

Takže aká je tam teda tá hlavná šlamastika?

Je tam. Ale úplne iná. Tou šlamastikou je falošný pocit prítomnosti „automatickej táry“, čiže automatického vynulovania na 0,000 kg pri prázdnej ploche pred začiatkom váženia. Vďaka nemu sa to video stalo tak virálnym. A ten somár hovorca to ešte zdupľuje.

Všimnite si, že po odstránení fólie je v pravom hornom rohu na displeji znak _ (podtržítko/podčirka, či čo to je) a nie 0,000kg . A váha pokojne po položení tej papriky či múky zobrazí nejaké hausnumero. To nie je overené meradlo, to je prstocucák. (Legálna metrológia ciachuje zásadne v duchu použitia podľa návodu od výrobcu, takže v takomto prípade je ciachovanie len zdrapom papiera.)

Tá váha nemala vôbec umožniť začať váženie bez ochrannej fólie, teda v prípade, že nenastal aspoň na chvíľu moment „s nulovou tárou“ (+- nejaká tolerancia). Nejde o to, že sám seba obchod okráda, ale o to, či je takéto používanie v súlade s pokynom výrobcu váhy.

Samozrejme nikto nemôže očakávať, že na samoobslužnej váhe bude k dispozícii tlačítku „ručná tára“, teda možnosť si nastaviť nulu ručne pred vážením.

To viete, procesy. Ale o tom som písal včera v článku Poriadne procesné riadenie ako prevencia pred stotisícovou pokutou od SOI

Tak, tak, za všetko môžu dobre napísané procesy. Keby boli, tak by si hovorca otvoril danú stránku a netrieskal by somariny. Keby boli, tak by si už dávno interný audítor všimol pri spisovaní toho procesu, že tam chýba poistka v podobe automatickej kontroly  automatickej nuly na automatickej samoobslužnej váhe pred každým vážením.

Pretože táto váha by bola súčasťou kapitoly o kontrole ciachovania všetkých váh v maloobchodnej prevádzke a kapitoly o povinnostiach regionálnych manažérov pri návštevách a povinnostiach sanitárok (kontrola dokumentácie) pri zapisovaní/kontrole podmienok uskladňovania tovaru (námatkovo kontrolovať platnosť a čitateľnosť a neporušenosť plomb).  Tak to mám aj ja vo svojich procesných manuáloch. To mne by sa nestalo. 😉

Zdieľať?