Vraj Euro padá. Ale voči čomu vlastne?

Veď hej, voči doláru ECB: Euro exchange rates USD. Tak som sa pozrel koľko mám doma dolárových partnerov a ako sa obzerám tak sa obzerám, nikde nič. Takže zase žiadna panika. Naopak, len prezieravá otázka, či je ten dolár stále ešte lacný a ako sú na tom Soros a spol.

Ale vďaka tomu, že je to Euro, tak vlastne je to jedno. Lebo je to stále jedno Euro, v celej eurozóne je to to isté euro. A tých pár srandistov, ako CZK, HUF alebo PLN naopak letia dole (na grafe hore) rovnako s nami. Ba dokonca aj voči Euru.

Ale hej, ešte chvíľu tento trend vydrží a zdražejú nám veci dovážané spoza hraníc Európy. To viete, bude na to marketingovo vhodné ovzdušie. Veď to poznáte,  leto a benzín…

Mimochodom, ten graf na stránkach ECB je skvelý aj preto, že ukazuje prehľadovú krivku od roku 1999 v kuse. Keď si preklikáte viacero mien, uvidíte, že Euro zatiaľ len umravňuje svoj vývoj. Ako som si bol býval bol v lete roku 2008 poznamenal v článku Česká koruna nabrala severný smer a v jednej diskusii aj napísal, že kto predpovie oslabovanie Eura vo vtedajšej situácii nebude žiaden génius. Mrknite poriadne na ten graf dlhodobého vývoja. Máte naozaj pocit, že Eurozóna je bohatšia ako Amerika?

Ja viem, je to hra ponuky a dopytu a ako už mnohokrát, smerovanie kurzu odráža budúce priania. Ale občas sa burziánom aj realita pripletie do cesty. Občas 😉

Tentokrát mám ale také nejaké mravčenie v pravom prednom mozgovom laloku, že skôr ako realita, sa burziánom pletie popod nohy práve Soros a spol. Za dva – tri roky sa dozvieme.