Výdaj na zahraničný recept – odpoveď na otázku z komentárov

A máme tu rubriku: Nad listami divákov.

Naša čitateľka Ivana sa nás pýta:

Zdravim,ja by som rada vedela,ako mam postupovat,ked si chcem vybrat liek ,ktory je predpisany na slovensku a ja mam poistenie na slovensku,ale liek na recept je dostupny len v cechach.da sa to nejako zariadit? ak ano mozte mi to napisat?dakujem.

Po preštudovaní tony predpisov, vypití dvoch bandasiek pepsikoly sme v našej poradni prišli k nasledovnému: Odpoveď naozaj nie je jednoduchá.

Ale vážne. Tým odľahčovacím úvodom som sa snažil naznačiť, že nie som oprávnená autorita na vydávanie oficiálnych stanovísk. Tými sú advokáti ČLeK, MZ, SUKL a iné skratkovité autority. Ja môžem len napísať, ako som túto situáciu riešil, na čo som pri tom myslel a tak podobne. Takže poďme na to, seriózne a vážne:

Výdaj na recept vystavený v cudzej krajne je principiálne komplikovaný. Keď expedujem lieky, vezmem do ruky recept a podľa platnej legislatívy štátu v ktorom stojím za tárou, musím skontrolovať okolo 20 vecí. Po formálnej stránke musí recept, aby bol ten zdrap papiera receptom (to by ste neverili, čo občas pacienti donesú), mať presne definované náležitosti. A v tomto momente sa s vysokou pravdepodobnosťou dostávame do problému, že recept z cudzej krajiny nespĺňa niektorú formálnu náležitosť. Minimálne slovenský recept v Čechách neobsahuje platné IČZ (identifikačné číslo zdra. zariadenia, teda doktora). Preto vydanie lieku viazaného na predloženie platného receptu sa v tomto momente stáva problémom. Neber ma ako detailistu, ale podlieham kontrole takých, no odhadom, minimálne 3-7 štátnych inštitúcii. Lekárnik je za tárou na to, aby riešil problémy pacienta, takže ja osobne som na slovenský recept liek väčšinou vydal, pokiaľ som zhodnotil (to podľa zákona musím), že nehrozí zneužitie lieku. S ukrajinskými a nemeckými receptami je to ešte komplikovanejšie.

Otázka sa dotýka ešte ďalších vecí. Napríklad taká úhrada za liek. Tu už prichádza do vzťahu pacient, lekárnik tretí prvok, teda poisťovňa. Moja skúsenosť hovorí, že za zahraničný recept mi poisťovňa nedá ani korunu. Takže zinkasujem plnú sumu od pacienta. Tu ma nik neodmäkčí, proste by som to musel cvaknúť zo svojho. Pacient s úsmevom a poďakovaním na perách odchádza k svetlým zajtrajškom vďaka sile farmakoterapie a zdravého rozumu.

A aby toho nebolo málo, ešte je tu pár drobností: Ak liek nie je registrovaný/dostupný na Slovensku, len v Čechách, mohol ho predpísať lekár na recept? Je to vôbec liek ako taký? Nemal zvoliť cestu mimoriadneho dovozu? Alebo techniku podania neregistrovaného lieku pacientovi? Odpovede už naozaj presahujú rámec osobného blogu. Len sa snažím skompletovať pohľad jednoduchého lekárnika na taký kúsok papiera pred sebou.

Pri výdaji zastávam názor, že pacient nemá právo požadovať od lekárnika porušovanie predpisov. Ber to aj ako prosbu a jej splnenie mi pomáha byť voči pacientom ústretový, ako je to len pre oboch bezpečné.

Tak! Problémy a prúsery máme za sebou. Ako z toho von? Jednoducho! Pomôže naša milá EU.

Keďže sme v EU, princíp slobodného pohybu osôb nám všetkým prináša, že v ktorejkoľvek krajne EU máme nárok na neodkladnú (slovo neodkladnú je dôležité) zdrav. starostlivosť v rozsahu a za podmienok (teda aj finančných) ako štandardný domorodec. Takže keď prídeš v Čechách k lekárovi, ukážeš slovenskú kartičku poistenca, tak ťa ošetria ako by si bol Čech a vypíšu ti recept ako pre Čecha. S týmto českým receptom nemám ako lekárnik žiaden problém. Vydám lieky (formálne je recept samozrejme OK) naúčtujem ho poisťovni (mám presný pokyn ako) a dostanem zaň zaplatené do výšky štandardnej úhrady českej VZP za daný liek. Pacient zaplatí doplatok podľa českého sadzobníka a opäť s úsmevom a poďakovaním odchádza k svetlým zajtrajškom vďaka sile farmakoterapie a zdravého rozumu. Inou možnosťou je, že predpis napíše český lekár (asi bude chcieť vidieť nejakú dokumentáciu) na český receptový formulár, ale zatrhne hradí nemocný, takže sa vyrieši problém zo slovom neodkladnú, no zacvakať musíš celú cenu lieku a pravdepodobne (závisí od lekára) aj cenu lekárskeho výkonu.

Na záver a na odľahčenie jeden lekárnický:
Prečo sa Postinor predpisuje často na pohotovostný recept?
Lebo hrozí nebezpečenstvo z (o)meškania.