Výsledky volieb 2006

Tak som sa zobudil do krásneho slnečného nedeľného rána. Vyriešil som rutinné úlohy, ako sú spoločné raňajky, pustenie doobednej rozprávky a vrhol som sa zisťovať čo nás čaká.

Výsledkom je moje doporučenie sumarizačnej stránky na serveri evolby.sme.sk Je tam stručne a jasne popísané ako to celé dopadlo, aké sú ďalšie koaličné možnosti aj nemožnosti, odkazy na súvisiace články a tak podobne. Keďže máme v parlamente 6 strán a minimum na schvaľovanie zákonov je kvalifikovaná väčšina 79 hlasov, možných kombinácii je až až. SME vylučuje v jednej koalícii SNS s SMK a predkladá tieto reálne možnosti povolebnej spolupráce:

  • Smer+HZDS+SNS 85 hlasov
  • Smer+KDH+SMK 84 hlasov
  • Smer+KDH+SNS 84 hlasov
  • SDKÚ+Smer 81 hlasov
  • SDKÚ+Smer+HZDS 96 hlasov
  • SDKÚ+KDH+SMK+HZDS 80 hlasov

No som zvedaví, ako sa dá ohnúť chrbtová kosť v túžbe po peniazoch.

Ale aby som tu len plano netliachal o politike. Napíšem aj pár mojich názorov na internetové spravodajstvo o voľbách.

Dobré spravodajstvo z tohoto typu udalostí si vyžaduje dve stránky:

  1. Súhrnnú stránku
  2. Spravodajstvo minútu po minúte

Súhrnná stránka je základom úspech. Ale žiadna portálová napodobenina. Práve odkazovaná stránka na SME mi je veľmi sympatická. Na jednom mieste všetky fakty a k tomu linky na súvisiace články. Štrukturovaný text s podnadpismi, žiadna bombastická flashovka, čistý text, grafy a prehľadné tabuľky.

Spravodajstvo minútu po minúte, to už je väčší problém. Hlavne sa mi zdá absurdné minútu po minúte komentovať sčítavanie hlasov. Veď o 22:00 sa udalosť skončila a v ďalšom čase sa na stave z 22:01 nič nemenilo. Postupné spresňovanie čísiel neodráža žiaden vývoj. Nikto nedokáže o 0:15 zmeniť to, čo bolo nemenné o 22:01. A keď sa už tomu niekto neubránil prosím vypnite automatické refreš, keď sa sčítavanie skončí.

Naopak, spravodajstvo minútu po minúte očakávam od momentu vyhlásenia výsledkov, spočítania všetkých hlasov. V tedy zaznie otvárací hvizd zápasu, výstrel štartovacej pištole. Teraz sa začnú rojiť vyhlásenia, túžby po koalíciách, aféry, ktoré znemožnia spoluprácu, či privinú niektorých politikov do vzájomného objatia. Bolo by veľmi príjemné na jednej stránke chronológiu udalostí od dnes až do vyslovenia dôvery novej vláde. Ak má niekto silu a chuť, môže využt priestor na stránke www.recept-na-zivot.sk.

Zdieľať?