WordPress je najlepší CMS na svete

Niet nad bulvár a miernu iróniu v nadpise, no akokoľvek, ak:

„While browsing the results and then switching back to the search results page, I realized that the first page had at least three results that were either related to WordPress or were on a WordPress blog. I repeated the search for completely inane search terms and had at least one result show up on every search I performed from a blog that used WordPress as the blogging tool.“ Zdroj: WordPress on every Google Search?

Kto je na prvej stránke? Ten, kto čosi o publikovaní vie. Nejaké tie SEM znalosti a tak, že? Kto je na prvej stránke? Ten, kto vie o čom píše, čiže nejaké tie odborné znalosti a tak, že? No dobre, tak si to takto aspoň predstavujú majitelia a prevádzkovatelia fulltextových vyhľadávačov. Slovenský majitelia paródií na vyhľadávanie to skôr vidia na predaj prvej strany do posledného pixelu.

Ešte jeden bodík na skórkartu WordPressu: Konec špatným zprávám, jedna dobrá. Lupa Blogy na WordPressu

Kongeniálna koncepcia WordPressu s pevnou kostrou a tisíc-hlavou vývojárskou základňou v podobe tvorcov plugginov. To môžu objavitelia rozheganého kolesa len a len závidieť. Alebo kopírovať. Veď keď nomenklatúrny káder, ktorého zvolili za riaditeľa môže predkladať bezduché (rozumej: bez prispenia vlastného ducha) kópie, tak prečo by nemohli aj docenti a študáci.

Diamant alebo ementál?

No, tak to máme tie pozitíva. Sociálne istoty sa nám rozpadajú práve kvôli rovnakým dôvodom. Tisícky deravých pugginov, ktoré rozderavia aj tak deravý systém. Ako sa ukázalo toť nedávno, keď bola vydaná aktualizácia WordPressu na 2.5.1. Kdesi som čítal, že opravuje nejaký bezpečnostný problém, ktorý zatiaľ nie je verejne známy. Ha, minulý čas by bol pravdepodobne na mieste.

Tisíc-hlavý drak vývojárov, ktorý v záchvate túžby po spätných odkazoch naprogramujú na prvý pohľad užitočný pluggin, ktorý ale treba udržiavať látať ale hlavne prispôsobovať novým vrtochom vývojárov kostry. Podobne je to s tvorcami 158 trojstĺpcovej témy. Minule som nadával, lebo jedna moja super téma pracuje len do verzie WordPressu 2.2, pretože 2.3 prišla s takou maličkosťou. Informácie o kategórii článku sa už neukladajú do tabuľky wp_category, ale do tabuľky wp_terms. Takže aktualizácia (rozumej: zaplátanie) WordPressu znamená alebo kompletný redizajn do inej free šablóny, alebo si nechať preprogramovať šablónu, ktorú pôvodný vývojár už nebude aktualizovať.

Ešte trochu súvislostí

Tak som nedávno uvažoval, kedy niekoho napadne komerčná myšlienka s antihackom (podľa vzoru antivir) pre webové aplikácie, či ako to nazvať. A už je to tu: FirewallScript Provides PHP-Based Protection. Nuž ja vám neviem, ale odborníci by mohli (týmto ho pozdravujem z referrerov) čosi kdesi napísať, čo si o tom myslia.

V tejto chvíli sa ukazuje, že s nejakým plátaním a látaním sa nikto nejako nezaoberá. Tobôž nie podomácky objavitelia kolesa, čiže vlastných CMS systémov. Hackeri infikovali viac ako pol milióna serverov.

Úlet na záver

Kladiem si otázku, či o to záplatovanie skutočne stojíme? Viete, taká tá masa tvorcov obsahu. Či, tá 100% istota, po ktorej túži 5% prevádzkovateľov, má význam? Viem, že to znie pre niektorých správcov systémov, kde to 99% zabezpečenie mať potrebujú, ako navádzanie na zlé, ale je ich proste viac. Tých, ktorí potrebujeme aby web bežal, posielal obsah v rozumných odozvách a vytváral kladné ROI. A do kladného ROI sa často 100% zaistený systém nevmestí.

A to už je len kúsok k tomu, aby niekoho napadol nasledovný veľký úlet: <pozor, veľký úlet>Aktuálny stav je taký, že by správcovia, ktorí sa cítia ohrození, mali prispievať na zabezpečenie majoritných opensource riešení. Príklady so sociálnou politikou štátu voči sociálne slabým menšinám nie je analógiou čisto náhodnou.</koniec veľkého úletu>

Ach jo, zdá sa, že mi z toho nablýskaného diamantu veľa neostalo. Áno, zdalo by sa. No vždy je to o cieľoch, na dosiahnutie ktorých si vyberáme najvhodnejší nástroj. A napriek druhej polovici tohto článku sa ukazuje, že Worpress je ako prvé CMS pre obsahový web v aktuálnych časoch najvhodnejším nástrojom. Oveľa vhodnejším ako akékoľvek znovuobjavené koleso v podobe CMS na mieru.

Zdieľať?

3 komentáre pri “WordPress je najlepší CMS na svete

  1. Myslím, že vlastnoručne vytvorený systém (pokiaľ ho neuvoľním) má výhodu v podobe de facto uzavretého kódu, takže si žiaden zlomyseľník nemôže študovať zdrojáky najlepšieho CMS na svete a nájsť v Drupale nejakú dieru. 😉

  2. Ano, ale na druhej strane, mozno tvoj system lahne na standardnom scane na XSS. Ale jasne, ze 95% hackerov sa bdue zameriavat na odhalovanie chyb/napadanie 5% najrozsirenejsich systemov, zvysnych 5% potom riesi tie obskurne (tie nase, vacsinou podomacky, vytvorene).

    A inak ten prvy odstavec je vtipny – zamiena pricinu a dosledok.

Komentáre sú uzavreté.