Zabudnúť sa pozerať aj mimo zlatého stredu udalostí sa nám môže vypomstiť

V tom včerajšom texte som bol príliš zameraná priamo na utečencov. A zabudol som sa pozerať mimo zlatého rezu. Trochu sa pozrieť ponad a poza centrum diania.

Viete priatelia, keď hovorím, že treba dodržiavať pravidlá, hovorím v záujme všetkých tých, čo sú už na ceste. Pravidlá, to znamená, že každý má automaticky dopredu jasné povinnosti a práva. Pravidlá, to znamená, príprava, plánovanie. Pravidlá, to znamená zamyslieť sa v pokoji v dobrých časoch, čo urobíme v strese zlých časov. Pravidlá, to znamená, že sa nezabudne ani na tých, čo málo kričia a čo submisívne sedia v kúte. Tak, tak, hnusné pravidlá… Zdroj: A veď načo dodržiavať pravidlá azylového procesu, ide len ďalších 5000 | M+M+M+M (4M)

Tak ako je dôležité sa pozerať na fotky z Donecka mimo zlatého stredu, lebo tam je to dôležité, ten kontext, tie súvislosti, tak aj v prípade udalostí v Maďarsku okolo utečencov je to dôležité mimo zlatého stredu.

Už včera večer sa mi čosi-kdesi nezdalo na tom, čo zas  sa deje okolo utečencov po prechode srbsko-maďarskej hranice.

Takmer tisíc migrantov dnes podvečer prerazilo policajný kordón strážiaci zberné miesto pri juhomaďarskej obci Röszke a vydalo sa na pochod do Budapešti. Utečenci idú diaľnicou v protismere. (Zaol.hu) Zdroj: Takmer tisíc migrantov dnes podvečer prerazilo policajný kordón strážiaci zberné… – Denník N

Áno, rozhodne sa stali z nich automaticky zločinci. Neuposlúchli policajtov, stále nie sú v azylovom procese, takže stále platí nelegálnosť prekročenia hranice. Normálna, bežná udalosť, ktorá sa deje v každej európskej krajine denne aj tisíckrát. Prekročenie rýchlosti, ukradnuté autá, prechádzanie na červenú. Na všeličo máme paragraf a všeličo sa porušuje.

Každá vláda v EU má dostatočné nástroje na to, aby sa v existujúcom právnom rámci vysporiadala s neposlušným davom. Aj v rámci aktuálne platných pravidiel. Nie len pre nich, ale aj pre nás platných.

Byl jsem v pátek v Budapešti na nádraží Keleti a jen cynický lhář může tvrdit, že tito lidé jsou ekonomičtí migranti. Ale o to teď nejde. Jak už to bývá, zatímco na uprchlíky se soustředily desítky kamer a fotoaparátů, důležitější událost se odehrávala mimo jejich zorné pole – v maďarském parlamentu.

V tentýž den totiž přijal sérii zákonů reagujících na uprchlickou krizi. Vstupují v platnost od 15. září a zde je jejich obsah:

vládě umožňují vyhlásit výjimečný stav a použít výjimečné pravomoci, jež jsou v rozporu s evropským právem: například uvěznit migranty a trestat maďarské občany, kteří migrantům poskytují pomoc umožňují policii dělat

domovní prohlídky bez povolení soudu

telekomunikační firmy budou povinny poskytnout vládě přístup do svých sítí a sdílet informace o všemožných datech

Dlouho nebylo zřejmé, proč se maďarská vláda Viktora Orbána chová vůči uprchlíkům tak chaoticky. Dnes je to už analytikům jasné: chaos je úmyslný, aby společnost s úlevou přijala drakonické zákony proti uprchlíkům i vlastní svobodě. Pokud si někdo myslí, že Orbánův režim je už jednou takový a u nás by něco takového nebylo možné, je na velkém omylu. Zdroj: Mrazivá genialita Hannah Arendtové • RESPEKT

A všeličo sa zdá akési jasnejšie. A dvojnásobne sa mi potom pripomínajú moje slová z pred pár dní.

V dnešnej Európe, nie včerajšej ani predvčerajšej. Skutočne v dnešnej Európa musíme riešiť vážne ťažkosti. Potrebujeme schopných ľudí, aby ich vyriešili. Nie sú žiadny oni, ktorí by to za nás Európanov urobili. Sme len my, Európania, čo tu žijeme.

Nie, nepotrebujeme takých, čo sa len snažia nahnať strach a ukazovať na čej strane je vina. Takí vedia, že aj takým spôsobom sa dajú vyhrať voľby. Im nejde o vyriešenie ťažkostí, ktoré máme dnes my Európania. Im ide len o to byť zvolení. Len byť zvolení. To stačí v dobrých časoch.

Potrebujeme ľudí, ktorí budú schopní prinášať riešenia. A potrebujeme schopných ľudí, ktorí dokážu tieto riešenia uvádzať do každodennosti. Áno, občas to riešenie bude debilné (vraj je viac menších táborov lepšie, ako jeden veľký) a občas sa implementácia nepodarí (občas nejaká bravčovina skončí v koši). Potrebujeme ľudí, ktorí si vedia priznať chyby, analyzovať ich a upraviť smerovanie.

Čelíme naozaj vážnym problémom a potrebujeme serióznych ľudí. Kam, do akej skupiny patria naši premiéri? Po vypočutí včerajšieho prejavu prezidenta SR je odpoveď ešte jasnejšia.

Nuž, ale čo, darmo mávam pravdu. Aspoň som napísal čosi na zamyslenie. Asi je to málo.