Zadarmo pre Google, bonzujúce metaznačky a jeden generátor všetkého

Nástroj Diigo.com sa ukazuje ako skutočne užitočný poznámkovací nástroj. Áno práve som na vrchole sínusoidy nadšenia z novo používanej služby. Uvidíme kedy sa objaví gram, čo preváži tonu na stranu trvalého používania. Pre moje potreby je oveľa užitočnejší ako del.isio.us alebo Google Notebook. Takže dnes zas a opäť celulózový výluh.

Zadarmo a pre Google

O Googlovi sa tvrdí, že mu ušiel vlak sociálnych sietí. Hm, ak sa mu dobre rozbehne Google Map Maker, môžu si všetci, čo to tvrdia strčiť svoje posmešky za klobúk. Samozrejme, že to nie je žiadna sociálna služby v duchu Facebook alebo Twiter. Ale tvorí to hodnotu pre Googlu zapojením ľudu. Áno, zo sociálnych služieb si Google vycucol len práve to, čo prináša benefit. Preto bude zaujímavé sledovať:

It would be interesting to see if Google decides to change the licensing terms for the data obtained from users. Zdroj: Google Map Maker

Čas pracuje pre protivníka

Vo svojej prednáške na Barcampe som hovoril čosi málo a veľmi hrubozrnne o tom, že každý internetový projekt naráža na problémamy offline sveta. Že každý internetový projekt je v offline svete ukotvený. Na túto ukotvenosť narazil  Google so svojou službou Gmail v Nemecku. Známa je jeho prehratá kauza o názov Gmail na Nemeckom území. Ako píše Živě.cz Gmail v Německu definitivně skončil

Stefan Keuchel, mluvčí německé pobočky Googlu, říká, že tato akce vychází z rozhodnutí německého soudu v červenci 2007, který nařídil, že Google již nemůže používat název Gmail. Ten je totiž podobný názvu G-mail, tedy e-mailové službě Daniela Gierscha.

Zaujímavé sú na tej správe najmä tie dátumy:

  • Google prišiel na nemecký trh 1.4.2004
  • Konflikt začal v júni 2005
  • Súd rozhodol v júli 2007
  • Zmena na doméne gmail.com pri prístupe z územia Nemecka nastala v júni 2008

Na internetové pomery mleli božie mlyny až príliš pomaly. Za 4 roky dokáže nejeden vývojár rozbehnúť a aj ukončiť nie jednu, ale verím tomu, že aj 2-3 služby.

Metaznačky vás odhalia

Isto poznáte, že v desktopových ofisových programoch sa dajú v  menu Súbor/Vlastnosti nájsť zaujímavé informácie o pôvode dokumentu. Len matne si spomínam, že sa onehdá prevalilo, ako si ktosi kdesi čosi požičal do svojej práce a zdroj bol vystopovateľný práve cez vlastnosti dokumentu.  Metaznačky sú pekné potvorky. Zaujímavý  nápad podobného druhu ukazuje vo svojom článku Pavol:

Pak už je stačí procházet vědecké stati, příspěvky psané ve Wordu a ukládat je v OpenOffice do HTML dokumentu. Pravda, ten je víceméně nepoužitelný, ale do zdrojového kódu se promítnou i tagy informující o tom, ve kterém jazyce byla daná část textu napsána. Zdroj: [pak] Poznámkový blok Pavla Kotrly

Generátor na všetko

Na záver jeden rýchly odkaz na generátor úplne všetkého pre vaše web stránky. GenerateIt – Image Generators, Website Tools, CSS Generators Len pozor, podobné webové nástroje s obľubou ukladajú vami zadávané dáta. Povestné sú tým hlavne nástroje na kontrolu dostupnosti doménových mien.