Zúfalá aktuálnosť športového spravodajstva

Nie je nič staršie ako včerajšie noviny. Hovorievalo sa do konca 80. rokov minulého storočia. Keď som dopisoval po nociach diplomovku na fakulte, mrkol som sa ešte na internetové stránky SME, ktoré v tom čase prevádzkovala SAV, ako svoj experimentálny projekt. Odpísal som si výsledky NHL a keď som tesne po polnoci dorazil na intrák, bol som za hviezdu, pretože som vedel to, čo málokto. Písala sa polovica 90. rokov minulého storočia.

Dnes som online sledoval zápas Česko – Slovinsko na MS v hokej v Rige. Vzápätí po skončení boli zaktualizované aktuálne správy v oddelení Práve sa stalo. Ledva som refrešol stránku, už bol k dispozíci komplexný hodnotiaci článok. O tom, že boli zaktualizované aj tabuľky a štatistiky ani nebudem hovoriť. Tam to považujú za normálne.

A čo naše domáce spravodajstvo najväčších slovenských serióznych denníkov? Ani polhodinu po skončení zápasu nezaregistrovali, že sa niečo dohralo. O 18:18 SME malo doplnené tabuľky, Pravda síce informovala, v rámci rýchleho spravodajstva, ale tabuľky zostali neaktualizované.

Neexistuje nič staršie, ako polhodinu neaktualizované internetové spravodajstvo.

Tá pol hodinka je akurátny čas. Skončí priamy prenos, vstanem od telky, pretiahnem si kosti, navštívim WC, vyzdvihnem ďalšiu zásobu tekutín na podporu fanúšikovskej nálady a idem sa mrknúť, ako zápas zahýbal s tabulkami, aké su aktuálne teoretické kalkulácie pre postup či zostup… Otvorím internetové stránky svojho obľúbeného denníka a tam nič.

A ak aj tušia, tak len čiastočne. Možno službukonajúci redaktor nemá dostatočné práva na editíciu podstránok. Možno je prenos z admina do verejnej časti dávkový. Možno… A viete, že je mi to jedno. Konkurencia je na jedno kliknutie myšou.

Ale je to naozaj konkurencia? Bude sa venovať nejaký český server rovnako do hĺbky aj inému ako domácemu mužstvu. Aktualizícia základných údajov možno prebehne rovnako promptne, ale detailov a zaujatého fanúšikovského pohľadu sa asi nedočkám. Stačí keď porovnám Hokejisté USA porazili na MS Dánsko a postoupili do osmifinále – Zpravodajství – Hokej MS2006 – Sport – Aktuálně.cz a Proti Slovincům rozhodla první třetina – Zpravodajství – Hokej MS2006 – Sport – Aktuálně.cz.

Pre cestovateľov a zaneprázdnených manažérov som vrámci svojho projektu Recept na život pripravil podstránku so základnými informáciami o priebehu MS v hokeji Riga 2006. Stránka beží v prostredí MediaWiki, ktoré je priateľské aj k PDA zariadeniam. Nejde o žiadne ambície aktuálneho spravodajstva. Úlohou je poskytnúť základné výsledkové informácie v rozumnom (rozumej amatérskom) odstupe od ukončenia zápasu.

Keďže ide o WIKI prostredie, ktokoľvek chce, môže mi pomôcť dať na frak profi médiám. Logy aktualizácii sú k dispozícii, prístup doprajem každému serióznemu záujemcovi. V blízkej budúcnosti plánujem úplné otvorenie, momentálne však nemám celkom odvahu.

Aktualizácia 8.5.2006
Dnes prebehla aktualizácia dát na SME.sk naozaj promptne. Pravda.sk ako obvikle. Hm.
Zdieľať?