Západný svet vytiahol ukameňovanie

Už toho mám dosť. Dosť toho lajkovania a súhlasenia. Od pritakávania mi už brada vykopala v hrudi dieru.  Ako správny blogér, pridám sa aktívnejšie. Teda článkom o nespokojnosti s reakciou západného sveta na obsah teraz už viac ako 200 zrkadiel Wikileaks.

Áno, západný svet po Wikileaks zabudol na dobré vychovanie a vytiahol starozákonné maniere. Vytiahol šaríjijské maniere. A zabudol, že západná civilizácia stojí na demokratických princípoch. Na troch nohách parlamentnej demokracie. Vláda, parlament, súdy.

Opakujte si to: Vláda, parlament, súdy.

Tieto tri piliere nám dávajú slobodu. Sloboda je zaručená vtedy, keď tieto tri piliere pracujú vo svojich jasne definovaných priestoroch. Akonáhle si začnú navzájom liezť do kapusty, sloboda je v riti.

Zdá sa, že sme sa rozhodli vziať spravodlivosť do svojich rúk. Jedna babka povedal, že vraj niekto niekoho znásilnil a my hneď, že to naozaj spravil. Bez súdu. Bez práva na spravodlivý proces.

Zdá sa, že niekto uverejnil nejaký kradnutý materiál.  Tak sme sa rozhodli, že každému, kto ten materiál chytí do ruky nikdy nezamestnáme. Vo vláde.  Bez súdu.

Určite nadhodíte ďalšie krivdy. Ale sú to krivdy? Ešte pred mesiacom by to krivdy, nespravodlivosť, šikanovanie bolo. Dnes? Vládou, teda skrze parlamentnú demokraciu nami všetkými je to posvätené konanie.

Zdá sa, niekto si je istý, že koná dobro a nenájde sa nikto, kto by mal gule a podporil toho človeka? Všetci zo strachu, vypočítavosti, ziskuchtivosti (nie je čo škrtať, žiadne nie je nehodiace sa) radšej cúvnu.  Veď ako inak nazvať vypnutie DNS záznamov, zavretie bankového konta, vydanie z nevydávajúcich krajín? Zrazu? Len tak všetci si spomenuli, že majú nejaké interné pravidlá? Hej, zrazu…

Medzi základné etické a morálne pravidlá patrí kontinuita v názoroch.  A skúsenosť nám šedivým hovorí, že ľudia síce menia názory, ale pomaly a radi svoju zmenu sebaobhajujú. To čo, teraz predvádza západná civilizácia sú totožné praktiky s tým, čo predvádzali komunistické režimy v 80. rokoch minulého storočia.

Bez súdov, len že sa  niečo režimu nehodilo.  Režimu? Nie! Konkrétnym ľuďom. Ráno vám niekto pošepol, že biela je čierna, na obed ste o tom skalopevne presvedčený a večer o tom presviedčate suseda.

Pokiaľ súd nepovie, že ten chlapík urobil niečo nelegálne, je čistý ako ty alebo ja.  Nech sa nám jeho čin  s našou vnútornou etikou a morálkou zhoduje alebo nie, také sú pravidlá západnej civilizácie.  Toto pravidlo platí vždy a pre všetkých  práve preto, že nevieme dňa ani hodiny, kedy sa bude hodiť nám.

Zas je to o tom posranom Černobyle. Dovtedy si budeme vypínať rokmi ladené ochranné mechanizmy demokracie, až nám to bachne pod rukami.  A my sa budeme náramne čudovať, prečo nám na dvere klepú páni v kožených plášťoch až po zem. Neo z Matrixu to rozhodne nebude.

Fakt ma štve idiotská krízová komunikácia, ktorú predvádzajú nami zvolené elity západného svet.  Ešte že v tej Amerike majú ten Prvý dodatok a v Európe Chartu základných práv, že?

Článok 11
Sloboda prejavu a právo na informácie
1. Každý má právo na slobodu prejavu. Toto právo zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať
a rozširovať informácie a myšlienky bez zasahovania orgánov verejnej moci a bez ohľadu na hranice.
2. Rešpektuje sa sloboda a pluralita médií. Zdroj: Charta základných práv EU (PDF dokument)

Čítajte aj:
Prečo bude pre USA extrémne ťažké šéfa WikiLeaks odsúdiť (zlá správa pre slovenských sekundových komentátorov)
Svet po WikiLeaks: Všetci sme sexuálni násilníci

Pod čiarou: Nie, nemám rád, keď mi niekto chodí na čerešne len preto, že mám nízky plot. To je ale úplne iná téma a tento článok nie je o čerešniach a ich trhaní. Dnes je to o skutočnom probléme, nie o nejakom nepohodlí.

4 komentáre pri “Západný svet vytiahol ukameňovanie

Komentáre sú uzavreté.