Záručnú lehotu vždy zaplatí zákazník a výpovednú lehotu zamestnanec

Aj by som si už konečne nejakú tú sekretárku zamestnal, ale obavy, že budem musieť pre ňu zháňať peniaze na jej, odstupné a podobné socialistické huncúctva ma stále držali na uzde.  Preto veľmi dobre rozumiem Jožovím argumentom.

Keď má raz firma problémy a klesol jej odbyt, tak čo potom? Firma je podnikateľský subjekt a manažéri musia rozmýšľať tak, aby podnik udržali. Jednoducho sú to ekonomické nevyhnutnosti. Podnikateľ nie je subjekt, ktorého primárnou úlohou je zamestnávať ľudí a dávať im čo najvyššie mzdy. Keď sa raz firma dostane do problémov, tak musí prepúšťať. Ide o to, že keď sa firmy rozhodnú rozšíriť výrobu a priberať ľudí, aby nemali nad sebou hrozbu, že ak sa stane niečo zlé o pol roka, tak budú musieť draho niekoľkých ľudí prepustiť.

Mihál: Matovič ma prosil gastráče vyhodiť | spravy.HNonline.sk – Ekonomika

Áno, práve o mne hovoril, keď obhajoval svoju vieru, že nový zákonník prinesie desaťtisíce pracovných miest.

V zákonníku je veľmi veľa prvkov, ktoré z pohľadu zamestnávateľov umožňujú vyššiu flexibilitu po dohode so zamestnancami. To potvrdzuje, že táto vláda je reformná a podnikateľské prostredie sa bude reálne zlepšovať. Potom príde k zvyšovaniu počtu trvalých pracovných pomerov. Máme 90-tisíc malých firiem. Keď každá tretia vytvorí jedno pracovné miesto, tak to máte 30-tisíc pracovných miest.

Záručnú lehotu na zamestnanie vždy zaplatí zamestnanec.  Predstavte si, že vás musím vziať na trvalý pracovný pomer, ale viem, že vás budem potrebovať len 24 mesiacov. Takže mi je jasné, že o 24 mesiacov vám budem musieť darovať 3+3 výplaty za nič. Tak si už teraz na to odstupné začnem šporiť.  A ako? Nuž tak, že vám pokrátim vaše dnešné prémie. Alebo si myslíte, že by mi tie prachy o dva roky vypadli z tlačiarne?

Ak vám  budem musieť darovať len 2 výplaty, tak vám tie ostatné prachy pokojne na prémiách dám. Pre mňa  je to v tabuľke hospodárenia firmy stále jeden riadok, riadok náklady na zamestnancov. A vy sa  slobodne rozhodnete, či ich dáte na dovolenku, alebo si ich odložíte na horšie časy. Veď čo ak by mi ruplo v mozgovni a pozajtra by som vás prepustil?

Aha, vy hovoríte, že trvalý pomer nebýva na 24 mesiacov, ale na furt. A vy si myslíte, že pracovný pomer znamená vašu istotu, že zajtra vás niekto nevyhodí? Tak sledujte ako je to s tou vašou istotou.

Neviem ako iným, ale mne to zo tie prachy, ktoré som si navyše ušetril na vašich prémiách nestojí, aby som sa zožieral s nejakým lenivcom. Pokojne ho zajtra prepustím aj s odstupným a plat mu dám aj keď ho už vo výpovednej lehote nechcem ani vidieť. No čím brutálnejšie vaše zamestnanecké zákonné nároky, tým si na ne musím dopredu z vašich prémii viac šetriť. Všimli ste si tú vašu istotu?  Nech sú podmienky na prepúšťanie akékoľvek, váš zamestnávateľ má na váš vyhadzov vždy už našetrené.

O tom istom, len v bledo modrom, sú nekonečné hádky o zvyšovanie daní firmám. Len namiesto zamestnancov v tej fraške vystupujú zákazníci a miesto mzdy je to hra o výšku ceny produktov a služieb. Niekde na tie dane tá firma vziať musí.  A keď na ne nezarobí, tak sa odsťahuje.