Zaujímavosti v mojej nástenke na Facebooku

No nebol by som bol býval bol povedal, že niekedy vyprodukujem celulózový výluh z môjho Facebookového konta. Ale vidíte, stalo sa. Toto je 2003 článok na tomto blogu a evolúcia pokračuje.

Rada na úvod: Je šikovné, keď si urobíte  pár zoznamov svojich F-priateľov podľa záujmov, ale hlavne frekvencie akou ich chcete sledovať. Ja mám jeden, ktorý obsahuje ľudí, od ktorých sa dá čosi dozvedieť.  Napríklad toto:

Status v kontexte

Že vraj čísla Adwords rastú a Sklik klesá. Hm, zaujímavé zistenie. Pre mňa napríklad rovnako, ako že niekto cestuje práve MHD. To viete informácia vytrhnutá zo súvislostí vyzerá banálne, pretože práve tie súvislosti a kontext z holej vety urobia revolučné zistenie. Jedna naša babička 2.0 si veľmi pochvaľuje, že môže vidieť či sme online vo svojim IM. Keďže vie aké sú naše zvyklosti (to je ten kontext a súvislosti), upokojuje ju to, že je všetko v poriadku a cíti istým spôsobom blízkosť.

169 000 Slovákov

Niekto do statusu mrskol (sk: pleskol?), že vraj Slovákov je na Facebooku 169 000 a Čechov 228 760. Minule som čosi čaroval s číslami a vyšlo my (ex brucho a ex digitátur (latinčinárka odpustí)), že na celosvetovej úrovni z tej celkovej jednej miliardy zemeguľných užívateľov internetu má Facebook cca 22%.  Zaujímavá je štruktúra. Ako sa tak pozerám, nie je problém nájsť užívateľov vo veku 30+ Možno je Facebook tým správnym četom pre starších a pokročilých 🙂

Dlhodobá namotávka

Trochu odbočím: V súvislosti so sledovaním plynovej krízy na spravodajských weboch som bol býval napísal, že ma sme.sk rozčuľuje so svojím neoznačeným a neustálim dopĺňaním toho istého textu a menením nadpisov. Urobil som jedinú zmysluplnú vec a išiel som sledovať spravodajstvo ku konkurencii, teda na pravda.sk. Večer som sa nad tým tak trochu meta-zamýšľal. Uvedomil som si ako ma pekne sme.sk namotal na seba svojou službou blog.sme.sk, svojím otvoreným prístupom, ochotou perohryza diskutovať u nejakého blogéra, slovom dobrým web 2.0 prístupom. Takže som so samozrejmosťou frčal na spravodajstve sme.sk  Možno akvizícia birdz.sk zo strany pravda.sk by mohla mať podobné budúce následky pre tamojších užívateľov.

A teraz sa vrátim späť: Čo robí pokec.sk pre svojich užívateľov, aby si ich namotal? A nie je už náhodou neskoro a Facebook vysosáva kinder-čety tak, ako jeho užívatelia odrastajú frikulínstvu?

Uff, to som uletel, späť k celulózovému výluhu z môjho Facebook konta.

Politický F-priatelia

F-Skamarátil som sa s dvomi prezidentskými kandidátkami. Jednak, aby som v duchu vyváženosti nebol obvinený, že straním len jednej (vraj s tým majú novinári problémy v práci). A tiež z výskumných dôvodov. Zaujímajú ma, ako ich štáby skrotia Facebook ako taký.  Taký Sulík (+Mihál) je zatiaľ etalónom.

Apropo Sulík: nič webové mu nie je cudzie a tak som vďaka Facebooku zaregistroval prestrelku Sulík – Beblavý. A zaregistrovali ich niekoľko mojich F-priateľov, takže som si s chuťou prečítal ich názory vrámci diskusie pod niekoľkými statusmi. Nulová anonymita je super vec pre čistotu diskusie.

Prkno vedie zmysluplnosť

Svoje členstvo v rôznych skupinách a fankluboch si vyberám v duchu lacného nemanifestovania. Ale fanklubu Prkno som neodolal.

Poslanie: Prkno se vyvinulo z desky někdy ve třetím tisíciletí před n. l.

Na záver ešte nemôžem nespomenúť najväčšiu bombu tohto týždňa. Marta prišla s práce domov a hovorí, že by si vraj mala urobiť konto na Facebooku. Že vraj Facebook používajú ako nástroj. Určite sa môžete tešiť na podrobnosti, lebo nik iný ako ona je autorkou hodnotiacich slov:

Martin ukázal žene Facebook. Reakcia: Vanitas vanitatum. A nech si hľadajú, to bude zmysluplné.

Pridajte si ma

Ak vy uvážite, že je pre vás zmysluplné mať ma za F-priateľa, pošlite mi žiadosť o priateľstvo.  Až na veľké extrémy, potvrdím každého a rád si s vami pokecám o každodenných maličkostiach.

Martin Pilnik's Facebook profile

Slovníček pojmov

F-priateľ
Keď môže byť e-mail, môže byť aj f-priateľ. Myslím, že nič lepšie zatiaľ nikto nevymyslel.
celulózový výluh
Keď si robíte čaj z vrecúška a zabudnete naň, vznikne výluh vskutku celulózový. V skutočnosti je ale celulóza vo vode nerozpustná. Hľadajte v tom alegórie, prirovnania a paralely s mojimi článkami aké chcete.
Zdieľať?