Zbierka zaujímavého z prvých dní generickej preskripcie na Slovensku

Sledujem dianie v lekárenstve a pridružených veciach v dnešný prelomový deň. Pozor, každá veta v tomto texte je absurditou sama o sebe. Vety sú povytŕhané s kontextu rôznych statusov, komentárov a článkov a vonkoncom neodrážajú môj postoj ku generickej prekripcii.

Text ešte párkrát doplním.

Začala na Slovensku generická preskripcia

Generická aj bosá aj obutá. Aj účinná látka, aj HVLP názov s povinnosťou vydať najlacnejší.  Jedna účinná látka v dvoch ATC, jedna ATC generická, druhá firemná.  Povinne najlacnejší, ale prečo som vydal iný, to sa nik nedozvie.

Lekári masírujú pacientov, aby trvali na tom jedinom, čo do zátvorky vtesnali. Čaká sa na prvú firemnú pečiatku s blacklistom pre zadnú stranu receptu.

Prebehla diskusia nad potrebou kódu HVLP na recepte.  Kód doplní lekárnik ak vydáva podľa účinnej látky, ale recept bez kódu nie je platný, takže by naň nemal expedovať. Oficiálny vzor nového Rp je po formálnej stránke nesprávny.

Lekár napíše p.o. Ministerský materiál inštruuje, že bukálna a gastrorezistentná tableta sú si genericky rovnocenné.  Ministerský manuál má v nadpise slovo „liečivo“ a v obsahu zoznam ATC skupín.

Lekári píšu generickou preskripciou aj i.m. a i.v. formy. Oni za to nemôžu, oni majú tak program. Mnoho lekárov generickú preskripciu odignorovalo a píšu ďalej po starom.

Žiadne prechodné obdobie. Recept napísaný po starom s dátumom 1.12. sa objavil už 30.11. v lekárni.

Latinčina, slovenčina – na recepte všetko v jednej babylónii. Už chýba len ostatných 27 jazykov  a modrá vlajka. Modrý pruh už máme.

Zmenil sa spôsob distribúcie aj doplnkových vakcín

Skoro 80% druhov vakcín sa dodávalo napriamo, teraz vznikol veľký problém. Pediatri predsa nebudú nakupovať vakcíny za svoje.  Pacient si nesiahne na úhradu poisťovne, ak príde s receptom na vakcínu do lekárne.

Podnikanie, ktoré sa neriadi živnostenským zákonom je vykonávané v prevádzkárni.

Priatelia, Kocúrkovo hadr.

Pod čiarou: Inteligencia hojdacieho koníka je ďaleko ďaleko v kladných číslach nad inteligenciou šumiacej peny. Prečo? Koníka môžete opätovne rozhojdať, takže môže opakovane aspoň budiť zdanie inteligencie. Šumiaca pena po vyšumení je na tom rovnako ako… Múdremu napovedz, lekárnika trkni.

Hlboko pod čiarou ponoru: Možno by to chcelo jedny nitroglycerinové čípky na zápchu. To by bola flatulencia.

Zdieľať?