Že má niekto u seba kópiu mojich dát neznamená, že mu patria

Zdôvodnenie nových podmienok používania Facebooku a hlavne výhradného a do konca svetov trvajúceho práva Facebooku nakladať s dátami, ktoré tam vložím je v skutku pôvabné:

One of the questions about our new terms of use is whether Facebook can use this information forever. When a person shares something like a message with a friend, two copies of that information are created—one in the person’s sent messages box and the other in their friend’s inbox. Even if the person deactivates their account, their friend still has a copy of that message. We think this is the right way for Facebook to work, and it is consistent with how other services like email work. One of the reasons we updated our terms was to make this more clear.

Facebook | On Facebook, People Own and Control Their Information

Znie to logicky, ale stále je to kravina ako voda v koši.

Najprv sa zhodnime, že Facebook je služba, médium, nástroj.

Nuž, ja mám taký pocit, že keď zistím akúkoľvek kópiu môjho diela (textu, fotky…) kdekoľvek a rozhodnem sa požiadať majiteľa média, v ktorom je táto kópia uložená, aby ju odstránil, tak ju musí odstrániť. Leda že by dokázal, že sa podieľa spolu so mnou na výkona autorského práva k danému dielu. To by mohol začať spolurozhodovať. Také tie klasické spory o obsah blogu obšľahnutý cez RSS kanál.

A je úplne irelevantné, že o niektorých kópiách neviem. To že o nich neviem dáva majiteľovi média, v ktorom je táto mne neznáma kópia uložená právo ju speňažiť, rozdávať, meniť?!? To že je vymáhateľnosť práva k dielu obmedzená dosahom autora neznamená, že za jeho hranicami už autorstvo neexistuje!

Priatelia, tu je ten rozdiel. Kópií môže byť roztrúsených kdekoľvek koľkokoľvek. Ochrana duševného vlastníctva súvisi aj s využitím diela, nie len jeho vlastníctvom.

8 komentárov pri “Že má niekto u seba kópiu mojich dát neznamená, že mu patria

  1. Ale proBoha! To je přece naprosto ujetý… :*S Tady přece vůbec nejde o nějaká autorská práva k dílu (natož jeho zpeněžování, šíření či měnění) – a v tom jejich zdůvodnění nevidím žádnej problém (snad jen, že ho vůbec nemuseli psát, kdyby se okolo nových TOS nerozpoutal takovej humbuk).
    ad Autorská práva k dílu uloženému na facebooku a nakládání s dílem:
    a) dejme tomu vložím (uploadnu) na facebook fotku, ta může být dostupná komukoliv (i mimo facebook) nebo jen určitým uživatelům či skupinám uživatelů a pod. – podle toho jak si pro ni nastavím Privacy settings.
    b) Pokud chci fotku smazat, tak tím, že tak učiním, je ta fotka pak opravdu z facebooku odstraněna – a nemyslím, že by měl facebook při tak obrovském množství aktivních uživatelů (tzn. značné nároky na mass-storage uživatelského obsahu) zájem navíc skladovat i to, co uživatelé smažou.
    c) Když smažu celej svůj uživatelskej účet, tak (předpokládám) dojde i k smazání veškerejch uživatelskejch dat (fotky, videa, obsah mé pošty a zdi a pod.).
    Nedojde zřejmě (leč vcelku pochopitelně) ke smazání toho, co jsem napsal do pošty, na zeď, nebo jako komentář u ostatních uživatelů. Nicméně (pokud bych měl nutkavou potřebu a náladu se stim vosírat) však i to mohu ručně (zdlouhavě kus po kuse) smazat ještě před tím, než účet zruším – samozřejmě s výjimkou pošty napsané ostatním uživatelům…
    d) Mám takovej dojem, že facebook je na tom ještě hodně dobře (co se mazání ‚díla‘ – tedy napsaného textu) v porovnání s různými diskusními servery, komentáři pod články na zprovodajských serverech a blozích atp. – tam většinou možnost odstranit svůj jednou napsaný/odeslaný text neexistuje…

  2. Jay-Roh, a čítal si to po sebe? „a nemyslím… Nemám dojem… Nedojde zřejmě…“ To že si ty niečo myslíš, že sa stane neznamená, že sa to stane. Keď mi dáš peňaženku do ruky, zrejme ti ju vrátim. Zrejme… Ak predtým vyhlásim, že nič nevraciam, a ty budeš dúfať, že zrejme ti ju vrátim, keďže mám na chrbte len malý baťúžek a nemal by som ju kam dať…

    A čítal si ty tie pravidlá? Facebnook v nich jasne deklaruje, že: „The following sections will survive any termination of your use of the Facebook Service: Prohibited Conduct, User Content…“ Jasné? Zmazaním deklaruješ, že už nechceš aby Facebook disponoval akoukoľvek kópiou. Ale pravidlá si vyhradzujú právo si tú kópiu ponechať na večné časy a následne „to (a) use, copy, publish, stream, store, retain, publicly perform or display, transmit, scan, reformat, modify, edit, frame, translate, excerpt, adapt, create derivative works and distribute (through multiple tiers), any User Content…“ Ale ako hovoríš, zrejme nebude mať dosť miesta na disku, aby to všetko skladoval… Zrejme!

    Akokoľvek, tento článok paroduje zdôvodnenie zavedenia nových pravidiel, nie pravidlá samotné. O tom som blogol včera: Udeľujete mu právo na vlastnenie vami vytvoreného obsahu na vždy (Facebook’s New Terms Of Service:).

  3. Na vsetko co napises, odfotis, naprogramujes (ako fyz. osoba), mas autorske pravo. Vlastnis ho ty, a nikto iny! Jedine co mozes urobit, je dat pravo na pouzivanie inej osobe/firme. Tie data stale vlastnis ty. Firma ma pravo na pouzivanie. No a o tom su podmienky pouzivania, davas pravo Facebooku nakladat s tymto obsahom. Osobne sa divim, ze to nemali v podmienkach uz od zaciatku (chyba pravnikov FB?). Nikto ta nenuti Facebook pouzivat. Zaregistrovanim a pouzivanim suhlasis s podmienkami pouzivania.

    Je to trochu sporne, ked takto spatne idu zavadzat nove podmienky. Mali by predlozit nove podmienky na schvalenie, a v pripade ze nebudem suhlasit, ponuknut mi moznost automatickeho zmazania vsetkeho obsahu, aj linkovaneho kade tade na FB.

  4. Bystro, oni to tam mali. Akurát to bolo tak, že momentom ukončenia účtu končilo aj právo Facebooku k tým dátam. Teraz tú časť vyhodili a dali tam niečo, z čoho vyplýva, že ak sa tam vloží fotka (osobný názor…) raz, tak s ňou môže Facebook nakladať do skonania sveta a aj po zrušení účtu. Ale hlavne sa užívateľ používaním služby (schválením pravidiel) vzdáva práva na akékoľvek budúce zakázanie použitia tejto fotky (vyjadrenia osobného názoru) Facebookom. A to rozpútalo ten hunbuk. Ak sa k tomu pridá retroaktivita je to priam nechutné.

    No a Zuckerberg tomu podľa mňa nasadil korunu tým, keď sa snaží všetkých presvedčiť, že spolu s vložením kópie je predsa automaticky poskytované vždy a všade (napr. v e-maile) aj právo na používanie na večné veky bez možnosti toto právo niekomu odobrať.

  5. Divil som sa preto, lebo podla mojho nazoru, bez takychto podmienok sa uz z principu neda prevadzkovat taka sluzba (teda mali to tam mat od zaciatku). Podla starych podmienok, ak si vymazem ucet, znamenalo by to, ze sa musia vymazat aj vsetky komentare, ktore som urobil u priatelov. Tzn, ze tie komentare by uplne stratili zmysel. Obsah by stratil kontinuitu. Co v pripade, ze dam sharovat fotku priatela (uz to je podla mna porusenie autorskeho prava mojho priatela, ale dobre…) a iny moj priatel fotku okomentuje. Zmazanim mojho uctu, sa vymazu aj jeho komentare – jeho autorske dielo? Atd. atd. vznika tam mnozstvo konfliktnych situacii, ktore sa nedaju asi riesit inak, iba takymito podmienkami pouzivania.

    Inak toto zatial vo svete nema obdoby, nikdy nic take ako socialna siet este neexistovala v takej podobe, takze je prirodzene, ze sa vedie okolo toho diskusia, ze FB hlada vhodny model, ze uzivatelia nadavaju atd. Zaujimave 🙂

  6. Tak internet brutalne ovplyvnuje co sa dnes deje vo svete. Si zober, ze sa zatvori fabrika kvoli krize, 60-100 ludi pride o pracu, a tato informacia je za 5 minut rozsirena medzi ludi. To musi zakonite ovplyvnit to, ako sa ekonomika vyvija, a tiez to na svete nema obdoby. To ze som v kontake so znamymi na FB, to ze dnes skoro kazdy mobilny telefon je (bude) Smartphone, teda pocitac s internetom, to ze za 5 minut mam stiahnuty film a je to legalne, ze si dokazem na mape na mojom Smartphone vyhladat bankomat CSOB v blizkosti Staromestkeho namestia, kde prave stojim… ze sa na Youtube mozem naucit kroky exotickeho tanca atd. atd. Internet sam o sebe je revolucia v spolocnosti 🙂 alebo evolucia? 😉

Komentáre sú uzavreté.