Žiadosť o azyl rozhodne nie je "právo usadiť sa"

Zamieňame právne kvalifikácie a dôsledky prichádzajú.

10:24 Východnú stanicu (Keleti pályaudvar) v Budapešti na neurčitý čas uzatvoria. “Stanica nebude prijímať ani vypravovať vlaky, žiadame vás, aby ste ju opustili,” vyhlásili ampliónom. Utečenci zatiaľ nevedia, čo sa deje – oznam totiž zaznel iba v maďarskom jazyku. Stanica je plná migrantov, ktorí si kupujú cestovný lístok na medzinárodné vlaky Railjet prevádzkované rakúskymi železnicami. Prítomných je aj množstvo policajtov.  (Index.hu) Zdroj: Východnú stanicu (Keleti pályaudvar) v Budapešti na neurčitý čas uzatvoria…. – Denník N

Nakoniec vraj stanicu zas otvorili, no utečencov do vlaku nepustili. Zdá sa, že štipka zdravého rozumu občas zabojuje o život.

Prvým vstupom na pôdu EU sú za vodou, teda vo vnútri bezpečnej EU plnej mieru a blahobytu a napriek tomu len putujú a putujú za zelenšou a zelenšou a zelenšou trávou.

Až sa pýtam, či keď doputujú na Severný pól, či pochopia, že už by bolo dobré sa aj niekde zastaviť. Po zelenej hranici sa voľne korzuje a na oficiálnych priechodoch neexistuje žiadny štátny úradník, ktorý by okamžite zbieral všetkých, čo zabúchajú na oficiálnom hraničnom priechode.

Tak znovu:

Nie, naozaj nejde o “spôsobnú”  a “disciplinovanú” emigráciu rozloženú v čase a priestore. Tak ako bola , s výnmkou rokov 1956 a  1968/69, emigrácia so socialistického tábora do západnej Európy. Na tú mali “západné” krajiny systém s dostatočnou kapacitou. A už vonkoncom nejde o využitie “práva usadiť sa”, ktoré využilo v prvý rokoch 21 storočia po vstupe do EU obyvatelia EU (vrátane mňa). Tolko k technike presunu más z Afriky a Ázie.

Zdroj: Sťahovanie národov nie je ani emigrácia ani právo usadiť sa | M+M+M+M (4M)

Ale čože, už 14. septembra  sa zíde Rada EU – ministri vnútra a možno sa začne aj niečo diať vrámci spoločnej EU politiky. Bude to prvé stretnutie, takže ako starý lekárnik som presvedčený, že na použiteľné riešenia ešte ani zďaleka nedôjde.  Optimista vo mne nateraz ešte spokojne spí.

Pritom toto nekonečné putovanie a putovanie a putovanie je len dôsleledkom ignorácie prostého faktu. Jedna nedeliteľná EU-imigračná politika.

Ak má naozaj Schengen fungovať ako jedno vízové územie, musia aj všetky utečenecké tábory na území Schengenu patriť do kolektívnej správy EU. A keď myslím všetky, tak myslím naozaj všetky. Utečeneckú politiku by nemali financovať ani jedným centom či halierom či peny jednotlivé krajiny EU. Utečenecké tábory má kompletne financovať zo svojho  rozpočtu Európska únia. Tým sa zabezpečí absolútna solidarita jednotlivých krajín medzi sebou. Áno, asi Taliansko a Španielsko či Malta prídu o najväčšie kusy územia, pretože tábory majú svoju veľkosť. No absolútne sa eliminuje riziko, že sa na utečencov zabudne pri vnútroštátnych politických ťahaniciach. Rozhodne sa utečenci z Afriky nestanú hlúpou predvolebnou agendou nejakej nacionalistickej straničky zo Sicílie alebo z Budína. Tým sa zabezpečí, že vnútrozemské krajiny sa poctivým dielom zapoja do financovania utečeneckých táborov. Tiež sa prestane diskutovať o nejakom presúvaní utečencov hore-dolu po Únii.  Maximálne z jedného plného tábora do iného, pričom nech už budú prespávať pri čakaní na repatriáciu v Mimoni alebo niekde na Sicílii, je úplne jedno. Všetky sú pod správou EU. A na území nikoho/EU.

Zdroj: Pozemok utečeneského tábora treba previesť do pôsobnosti EU | M+M+M+M (4M)

Ale veď čože, ešte sa nevyčerpali všetky debilné riešenia. Na tie použiteľné ešte len dôjde. To keď sa krajiny so zelenšou trávou naštvú. Tak ako sa trošičku naštvalo Rakúsko a hupkom sa na druhý deň našlo 200 utečencov vo vlaku na južnej Morave. po tom, ako sa Slováci pozerali na druhú koľaj.

Pozrite sa priatelia, je to už len na vás. U mňa si to môžete kedykoľvek prečítať a inšpirovať sa. Zvykol som si, že keď dôjde na moje slová, zvyčajne už pri tom nie som.