Zosmoliť blbuvzdorné zadanie je výzvou najsilnejšou

„Kým zosmolím blbuvzdorné zadanie, tak si to poriešim sám“, povedal by si obyčajný človek. Veď posúďte sami, čo musím, ako autor návodov a manuálov všetko uvážiť, zhodnotiť, zahrnúť a preskočiť.

Nadhodil som do G+ otázku,  či má niekto praktické skúsenosti:

Hľadám pripomienkovací nástroj reagujúci na GPS súradnice. Chápete, som v obchode a mobil pípne, že som tam niečo chcel kúpiť.

Máte nejaké osobné skúsenosti, teda okrem čekovania sa?

Prvá veta je zadanie. Stručná jasná oznamovacia veta vystihujúca podstatu. Ale všetko je to málo. Aby to bolo jasné a presné, treba podrobnejšie charakterizovať tú všeobecnosť:

Je mi jedno, kedy sa to stane, ale musí sa to stať pri najbližšej návšteve daného miesta.  Medzičasom a medzimiestne ma tá informácia vonkoncom nezaujíma.  Takže po zadaní miesta sa daná činnosť stratí z očí a vypláva na povrch v správny moment, ktorý ale nie je závislý na čase, ale na mieste výskytu.

Druhá veta je malým priblížením, čo napríklad by to mohlo robiť. Chyba: Nebolo označené, že ide len o jeden z možných variantov úloh, s ktorými má ten pripomienkovací nástroj pracovať.

Takže správnejšie by mala byť druhá veta ešte doplnená o podrobnú charakteristiku:

To len ako príklad. Nepotrebujem len nákupný zoznam. To by bolo len veľmi špecifické riešenie, ktoré sa nehodí na mnoho úloh, pre ktoré toto riešenie potrebujem využívať. Preto má ísť o univerzálny úlohovník, použiteľný aj ako nákupný zoznam.

A chybou je, že zadanie neobsahuje žiadne vylučovacie podmienky. Napríklad, že nie je nutné zaoberať sa takými trivialitami, ako je napríklad zdroj lokačných dát.

Ďalšou nepotrebnou trivialitou je probém energetickej náročnosti. GPS nie je problémový žrút energie. A s ohľadom na spôsob využívania zariadenia je to  úplne jedno.

Už neviem ktorou trivialitou je absencia platformy. Samozrejme mi je jedno, či dané riešenie bude desktopové, mobilné Applovské, či Googlovské. Kvalitné desktopové sa dá vždy exportovať a synchronizovať, mobilné sú v súčastnosti vyrábané minimálne v troch mutáciách pre BB, iPhone a Android.

A keď sa tieto absencie trivialít skombinujú s prizmou, ktorou na zadanie pozerajú adresáti zadania, budú ponúkané  riešenia obsahovať práve riešenia týchto trivialít. Ich prizmou to totiž triviality byť nemusia. Ach jo, prizma je sviňa!

Prosto nenapísať, že to nemusí byť v oranžovej farbe a nemusí to vedieť automaticky zbierať pokosenú trávu je fatálnou chybou tvorcu zadania či návodu.

Samozrejme, tá jediná podmienka, ktorá tam je, teda, že hľadám  nejaké osobné skúsenosti, tak s tou sa samozrejme nikto nedokázal vysporiadať. Napríklad tým, že keď ich nemá, že bude mlčať. Akurát ma pourážali mysliac si, že neviem použiť vyhľadávacie okienko v markete aplikácii.

Chyba je, že som nenapísal margináliu::

Aplikáciu by som si pokojne aj našiel, ale skúšam vás využiť, aby som si ušetril 2-3 dni testovania a následnéího zahodenia sľubných riešení, ktorým ale chýba trvalo udržateľné použiteľno.

Chyba: Čitatelia, netušia, čo je to trvalo udržateľné použiteľno. Na jeho objasnenie by som si mal naplánovať nejaký ďalší článok. Materiálu by bolo habadej

A takto ďalej a ďalej, až  má manuál, návod, zadanie 158 strán a nikto ho nepoužije inak, len ako podsedák pre decko do auta.

Záver miesto búchania do steny

Možno by sa chcelo povedať v duchu misantropického: Dostal som tisíce rád a informácii o ktoré som nestál a tá jediná o ktorú som stál neprišla. Že ja som si to radšej neurobil sám!

Ale chyba nebola v respondentoch. Oni sa snažili ako najlepšie mohli. Z hĺbky svojej dobroty urobili to najlepšie čo dokázali. Blbý bol ten text zadania. Počítal priveľmi s inteligenciou a vedomosťami čitateľa.

0 komentárov pri “Zosmoliť blbuvzdorné zadanie je výzvou najsilnejšou

  1. K tomu pripomienkovaču, v iOS od Apple je Reminders aplikácia. Vieš si zadať úlohu/pripomienku vo vzťahu na miesto, resp. miesto+čas alebo klasicky len čas. Nejak síce nerozumiem, prečo to nikedy nefunguje (často adresa nie je v správnom formáte), ale inak používam k spokojnosti a presne na ten účel, že idem k autu popri mieste, kde mám niečo vybaviť, ale neviem o tom, vie o tom zariadenie. Zrazu pípne, že si blízko, choď nakúpiť, chcel si to. Je to super.