Ad ACTA – Virtuálny svet je jeden nedeliteľný, celoplanetárny

Prístup k nákupu, vlastneniu či predaju virtuálneho majetku musí byť poskytovaný bez obmedzení na fyzickú lokalitu, rasu, príslušnosť k národu či pohlaviu zákazníka a bez ich rozlišovania.

Zo svojej podstaty virtuálny majetok vzniká už v podobe tovaru schopného okamžitého predaja bez obmedzenia počtu kupujúcich. Počet predateľných kópii je neobmedziteľný. Preto je neprijateľné, aby akýkoľvek virtuálny majetok bol nepredávaný alebo neposkytovaný zdarma akémukoľvek záujemcovi kdekoľvek na planéte.

Ukazuje sa, že virtuálny priestor nepozná niečo ako exkluzivitu.

Ak sa majiteľ práv k virtuálnemu majetku rozhodne predávať, nesmie obmedziť tento predaj s ohľadom na reálny životný priestor zákazníkov.

Moderné nástroje umožňujú prekonávať jazykové a kultúrne bariéry. Takto sa vyvinuli schopnosti nástrojov virtuálneho sveta. V 21. storočí už prestávajú existovať jazykové bariéry. V 21. storčí existujú celoplanetárne platobné metódy. V 21. storočí je otázkou pár dní presunutie akéhokoľvek hmotného majetku z jednej strany planéty na druhý.

Virtuálny majetok so svojej podstaty je možné presúvať v rádoch sekúnd po celej planéte.

Preto nie je dôvod, aby sme si ako ľudská spoločnosť kládli rasistické, nacionalistické či šovinistické obmedzenia v prístupe k virtuálnemu majetku.

Text je súčasťou seriálu:
Tento diel: Teoretický úvod do seriálu
Druhý diel: Pirát je ten, kto poskytuje prístup k virtuálnemu majetku niekoho iného bez jeho súhlasu
Tretí diel: Pohybovať sa slobodne po virtuálnom priestore internetu je rovnaké ľudské právo ako pohybovať sa slobodne po uliciach
Štvrtý diel: Každý má právo vytvoriť si kópiu legálne získaného diela pre vlastnú potrebu
Piaty diel: Päťročná autorskoprávna ochrana je až-až
Tento diel: Virtuálny svet je jeden nedeliteľný, celoplanetárny

6 komentárov pri “Ad ACTA – Virtuálny svet je jeden nedeliteľný, celoplanetárny

  1. Napriek tomu, co pises mam obcas pocit, ze ako predajca by som mal mat pravo odmietnut predat moj tovar zaujemcovi. Jednoducho preto, ze som autor a je to moje pravo nakladat s mojim dielom podla mojho uvazenia.

  2. Napriek tomu, co pises mam obcas pocit, ze ako predajca by som mal mat pravo odmietnut predat moj tovar zaujemcovi. Jednoducho preto, ze som autor a je to moje pravo nakladat s mojim dielom podla mojho uvazenia.

  3. Áno, to právo rozhodne nie je možné upierať. Po jeho uplatnení sa ku kópii aj tak ten kto chce dostane. Viď fanúškovské stránky seriálov a podobe… Uplatnenie práva autora nepredať je už v slepej uličke. Podporuje kriminalitu. Ak by som bol teda fakt extrémista, dokonca by som účinok tohto práva prirovnal k drogovej scéne. Čím intenzívnejšie, tým horšie pre spoločnosť.

    Samozrejme, podpora, servis, jazykové verzie, titulky a čo ja viem čo ešte kolaterálne sa nedá spravodlivo požadovať od autora, keď to sám nechce. Pre samotné dielo už dnes nie je prakticky možné povedať si: „Nepredám a tak ho nik nezíska.“

  4. Áno, to právo rozhodne nie je možné upierať. Po jeho uplatnení sa ku kópii aj tak ten kto chce dostane. Viď fanúškovské stránky seriálov a podobe… Uplatnenie práva autora nepredať je už v slepej uličke. Podporuje kriminalitu. Ak by som bol teda fakt extrémista, dokonca by som účinok tohto práva prirovnal k drogovej scéne. Čím intenzívnejšie, tým horšie pre spoločnosť.

    Samozrejme, podpora, servis, jazykové verzie, titulky a čo ja viem čo ešte kolaterálne sa nedá spravodlivo požadovať od autora, keď to sám nechce. Pre samotné dielo už dnes nie je prakticky možné povedať si: „Nepredám a tak ho nik nezíska.“

  5. Ja chcem mat pravo nepredat to niekomu aj napriek tomu, ze viem, ze si to ziska inym sposobom. Ku kopii sa dostanes tak ci tak. Aj teraz aj v lubovolnej inej modelovej situacii. Viac ci menej zlozito, viac ci menej legalne. A nechcem aby ma nejaky zakon nutil predavat uplne vsetkym a za kazdych okolnosti. Tak ako si moze vyberat zakanzik, mal by som mal moznost vybrat si aj ja. A ked budem zly a nebudem predavat ludom, ktorych meno sa zacina na Z, tak trh mi ukaze vztyceny prostrednik a pojde kupit inde.

  6. Ja chcem mat pravo nepredat to niekomu aj napriek tomu, ze viem, ze si to ziska inym sposobom. Ku kopii sa dostanes tak ci tak. Aj teraz aj v lubovolnej inej modelovej situacii. Viac ci menej zlozito, viac ci menej legalne. A nechcem aby ma nejaky zakon nutil predavat uplne vsetkym a za kazdych okolnosti. Tak ako si moze vyberat zakanzik, mal by som mal moznost vybrat si aj ja. A ked budem zly a nebudem predavat ludom, ktorych meno sa zacina na Z, tak trh mi ukaze vztyceny prostrednik a pojde kupit inde.

Komentáre sú uzavreté.