Ako vrátiť starý dobrý adresný riadok do Firefox 3

Nová verzia prehliadača Firefox 3 priniesla hádam jedinú zásadnú zmenu a to je nová forma adresného riadka. Jednak sa v zozname doteraz navštívených webov vyhľadáva fultextovo, ale predovšetkým sa zobrazuje našeptávač na dvoch riadkoch, neprehľadne. Hlavne keď pracujete s jedným webom viac do hĺbky jeho štruktúry a kodér si nedal námahu s vypisovaním TITLE tagu, tak je v tom zmätok a produktivita ide do hája. Ale existuje riešenie (via Pixynergia).

Starú dobrú verziu adresného riadka vráti do Firefoxu 3 plugin oldbar. Po nainštalovaní pluginu a reštarte Firefoxu je adresný riadok opäť prehľadný ako bol býval bol, kým vývojárov neosvietil canabis. A fultextovosť ostala.

Myslím, že problém nového adresného riadka a včera riešená kompatibilita rozšírení je tak asi všetko, čo otravuje pokročilého užívateľa v týchto ranných štádiách po uvedení Firefoxu 3. Ak máte ešte nejakú výhradu, sem s ňou do komentárov, alebo do vášho blogu. Vývojári od Mozilli si to isto nájdu a možno sa stane zázrak.

Adresný riadok vo Firefox 3 pohľadom vývojára webu

Ohľadne toho nového adresného riadka mi napadla ešte jedna súvislosť. Zásadná vec z pohľadu vývojára webu.

Normálny užívateľ, ako v ostatnom čase hovorím babička 1.0, sa k nejakému pluginovému riešeniu len ťažko sám dopracuje. Preto je na projektovom manažérovi, aby prinútil kodéra pohrať sa s tagom TITLE. Áno, štruktúra webu, teda  štruktúra URL je dôležitá, ale nové fičúrinky prehliadačov prinášajú zvýšené požiadavky na kvalitu tagu TITLE pre jednotlivé podstránky webu. A úlohou projektového manažéra je na to myslieť a dokopať kodéra k práci.

Pre nás, ktorý k zobrazeniu v SERP pristupujeme ako k písaniu inzerátu pre Adwords, nie je hranie sa s TITLE tagom stránky žiadnou novinkou.