Bezpečný internet pre deti

Pýtal som sa svojej dcéry (koniec prvého stupňa), ako sú na tom v ich škole s vyučovaním internetu. Či nejakí spolužiaci navštevujú nejaký krúžok a tak podobne. Odpoveďou mi bolo veľké nič.

Amíci zas o niečom uvažujú. Tentokrát o zamedzení prístupu do sociálnych sietí zo škôl a knižníc. Majú pocit, že sa im tak podarí odblokovať sexuálnych predátorov pred deťmi. (Viac v článku Zákon chce omezit přístup na sociální sítě ze škol | DigiWeb.cz)

Detská majú veľmi užitočný predmet, v ktorom sa učia bezpečnému správaniu na ulici. Už od prvej triedy k nim raz mesačne terénny policajný pracovník. Kecajú o histórii fajčenia, o drogách, o tom ako sa chovať k rôznym úchylom a tak podobne. Vraj je to celkom zábavné.

Cítite tú vzdialenosť medzi svetom online a offline?

Deti treba začať učiť, ako sa na sieti pohybovať. Už od ranného veku. V offline svete sa tomu hovorí prevencia. Naučiť, ich, kde nájdu dobré informácie (napr. wikipedia), kde si majú dávať pozor, lebo tam môžu naraziť na všeličo (Google), ako vyzerá vyskakovacie okno, čo s nevyžiadanou poštou…

No hlavne treba poučiť decká (myslím tak do 15-18 roku),že je normálne, že im dospeláci hľadia cez rameno, s kým si píšu, o čom si píšu, ktoré stránky si prezerajú. A vôbec to nevyžaduje zo strany rodičov nejaké počítačové vedomosti. Keď mám dnes podozrenie, že sa mi decko fláka kde nemá a robí čo sa nepatrí, mám možnosť poradiť sa z učiteľom, detským psychológom, proste je tu hafo veľa ľudí, ktorí len čakajú, aby som ich zamestnal. Tak isto by som očakával, že títo ľudia budú pomáhať pri analyzovaní podozrivých aktivít na sieti.

Celkom by som uvítal detský e-mail/kecálek. Jasne definovaný zoznam adries pod kontrolou rodičov. Automaticky posielaná kópia na adresu rodičov. Správy z neschválených adries pozastavené, čakajúce na schválenie od rodiča, aby to spadlo do schránky dieťaťa.

Viem si predstaviť aj detský prehliadač. Bola by to webová aplikácia…(podrobnosti môžem prediskutovať s programátorom, ktorý by sa tomu chcel venovať po IT stránke.)Deckám od 8-15 rokov by takáto služba ukázala svet internetu a rodičov by nechala kľudne spávať.

Na záver obligátna záverečná veta podobných príspevkov: Viete, čo robí vaše dieťa práve v tejto chvíli?

Súvisiace:
Internet na deti nemyslí – Živé.sk