Blog píšeme pre jednotlivca

Blogosféra he veľká, preveľká ba až smeveľká. Blogy čítajú stovky ba i tisíce ľudí. Blogy majú globálne poslucháčstvo. Populárne texty môžu dosiahnuť tisícky prečítaní počas svojho virtuálneho života.

Profesionálny bloger Probloger to vidí trochu inak a vo svojom článku to preberá priam ukážkovo. Spočiatku nadhodí atmosféru otázkou ak nie priamo na telo, tak minimálne na tvoje bezprostredné okolie.

Tak aj ja sa ťa rovno opýtam: Si práve teraz sám? Možno sedíš vo svojom kancli, doma pri počítači, na gauči, v kaviarni, no pravdepodobne sa nemýlim, keď poviem, že si tento spot čítaš sám, uzavretý do svojho mikrosveta ohraničeného stoličkou, stolom a obrazovkou. Možno som pozabudol na hrnček s kávou vedľa tvojej ľavej ruky. Je tak? Takže má asi pravdu keď hovorí:

It’s very easy to get caught up in the size of the blogosphere and picture your blogs readers as a crowd.

However the reality is that when people read your blog they are alone.

Z tejto situácie vychádza, keď vymenuje niekoľko bodov ako písať, aby článok padol zadobre práve v tejto individuálnej atmosfére:

  • Do písania vlož osobný postoj
  • Použi vlastný, svoj, jazyk
  • Hoď do pľacu príbeh ( a úplne najlepšie nejaký svoj osobný)
  • Ukáž fotky (z času na čas aj seba samého – dodá to tvojmu blogu príjemnú osobnú atmosféru)
  • Využívaj jednotné číslo (aby tvoji čitatelia cítili, že hovoríš priamo s nimi)
  • Predstieraj, že sa rozprávaš s človekom a nie že píšeš prejav
  • Udržuj rozumnú hladinu neformálnosti
  • Píš prístupne, používaj bežné slová (nepoužívaj veľké slová na ohúrenie – píš slovami, ktoré ľudia používajú v každodennom rozhovore
  • Odpovedaj osobne (v komentároch odpovedaj na jednotlivé reakcie, pošli čitateľom e-mail)

V komentároch napísal jeden chalan, čo pracuje v rádiu, že skutočne je rozdiel, keď si predstaví, že hovorí pre jedného konkrétneho poslucháča. Že to naozaj znie príjemnejšie, aj keby použil veľmi podobné slová. Hm, niečo na tom asi bude.

V článku vyzval svojich čitateľov, aby to vyskúšali. Aby skúsili popasovať sa uvedenými bodmi. Na záver, ako sa na správnu autoritu patrí, prejavil pochopenie, že to nie je jednoduché, abstrahovať tú masu. No stačí len čas od času využiť niektorú z popísaných fínt a aj tvoj blog bude dýchať ľudským teplom.

Inšpirované
Do you write for Individuals or the Masses?