Canon uviedol 10 megový 20 násobný ultrazoom PowerShot SX1 IS

Pelikán

Takto pekne vie fotiť stará S2 IS

Canon PowerShot SX1 IS je všetko čo píšem v titulku a navyše sa od svojho dvojčaťa SX10 IS líši povahou senzora.  Kompakt PowerShot SX1 IS má CMOS senzor! Tak, priatelia a teraz mi lopatisticky vysvetlite, prečo by som si mal kupovať zrkadlovku Canon 450D?

Skutočne, IS1XS má evidentne všetko čo potrebujem  na svojich rodinných výletoch mať stále pokope. Celý prehľad vlastností si môžete pozrieť tu.

Má to poriadny zoom, aby som si mohol vyfotiť detaily budov, stredný zoom, aby som mohol fotiť portréty s rozostreným pozadím a je aj dosť širokouhlý, aby som mohol narýchlo urobiť nejakú  krajinku. O tom, že na poriadnu panorámku je aj tak najlepšie poskladať niekoľko snímkov dohromady sa vás budem snažiť presvedčiť v nasledujúcom článku.

Canon PowerShot SX1 IS už dokáže aj nejaké to vysoké ISO (1600), takže je oprávnený predpoklad, že 400 bude normálne použiteľné. Pasujú k tomu poriadne externé blesky, takže človek môže fotiť narodeninovú oslavu osvietením do stropu, aby za postavami neboli duchovia.

Keďže sa tomu nemenia objektívy, tak sa dnu nepráši a netreba strepávať prach zo senzora do vnútra aparátu.  Ľahké to je, skladné to je v medziach kvalitných vlastností. Je to cakumprásk všetko poruke. A v prípade manželky sa to dá ovládať v automatickom režime tromi tlačidlami: Zapnúť, zazoomovať, spúšť.

Video to točí v HD rozlíšení. Dáta IS1XS spracováva čipom DIGI 4. Teda tím istým ako v zrkadlovkách.

Aktuálne mám jeho päťmegového prapredka s2 IS a zdá sa, že okolo Vianoc by mohol nastať vhodný čas na zmenu. Skutočne by ma zaujímalo, na kýho ďasa si mám kupovať digitálnu zrkadlovku? Presvečte ma do komentárov.

13 komentárov pri “Canon uviedol 10 megový 20 násobný ultrazoom PowerShot SX1 IS

 1. Elektronický hledáček má úhlopříčku 0,4″ s poměrem stran 16:9 a rozlišením pouhých 148 000 bodů. Manuální ostření tak přes hledáček bude utrpením, ne-li takřka nemožné. Je však zajímavé, že SX10 IS má 0,44″ hledáček s rozlišením 235 000 bodů.

 2. Ad svetelnosť na hornom konci: Nuž keď vezmem do úvahy, že ide o ekvivalent 560 mm dela, tak cena za zlepšenie o každú jednotku clony je v tejto kategórii teleobjektívov je okolo 50-100 tisíc.

  Ad manuálne ostrenie: U tejto funkcii nie je ani tak problémom rozlíšenie hľadáčika. Táto funkcia veľmi ťažko použiteľná, keďže na jej ovládanie Canon nezvolil prstenec na objektíve. Dá sa to použiť len v súčinnosti s vedomosťami okolo hĺbky ostrosti na orientačné manuálne zaostrenie. Ale je pravda, že automaticky ostrí už S2 výborne, takže som manuálne ostrenie použil len párkrát pri extrémnych podmienkach, ako bolo napríklad zatmenie mesiaca. A keď boli pochybnosti, tak má Canon funkciu pri ktorej nafotí sekvenciu 3 obrázkov s posunutým bodom zaostrenia. Takže vždy som sa trafil.

 3. Spätné upozornenie: Tma na dlhom konci = Sigma 18-250mm

 4. Zrkadlovka má hlavne väčší senzor a teda menej šumu. Ale súhlasím, že pre 99,9…% ľudí je lepší kompakt (vrátane mňa).

 5. Presne si to, eldiferente, pomenoval. Zrkadlovka má väčší senzor. Ako súvisí prenos (dráha) svetla telom fotoaparátu s veľkosťou senzoru? Nijako. Teda pardón, marketingovo.

 6. rad by som sa spytal: aky cas dokazes udrzat z ruky na max. zoome a iso 100 ci 200, aky je sum pri citlivosti povedzme 800. dik! aj ja osobne menim z digitalov prave powershoty kompakty a robia fakt pekne

 7. Mal som CANON S5 a bol super. Skúsil som zrkadlovku, ale SONY A200 a musím povedať, že kvalita fotky je evidentná v prospech aj jednoduchej zrkadlovky. Hlavne ten šum, ostrosť a jej rýchlosť napr. ostrenia.
  Ale na druhej strane, ak má tento SX1 lepší výstup ako mal S5, tak o ňom treba vážne uvažovať. Ak ste ochotní zniesť na fotkách trocha viac šumu a menej ostrosti, tak neváhajte. Jeho výhodou je hlavne video, možnosť externého blesku – ktorý považujem v interiéri za nevyhnutnosť a hlavne jeho dobrá nositeľnosť.

 8. Dokáže tento foťák nahrávať video so zapnutým zvukom a stabilizátorom ?

 9. Milan, Canon S2 nahráva stereozvuk (má dva mikrofóny a robí to kvalitne) a aj pri tom stabilizoval obraz a zoomoval, takže predpokladám, že to v tejto sérii aj ostalo aj u tohto nového modelu.

 10. Aku tam treba minimálne pamäťovu kartu aby to natáčalo na 100% video, 133x stači ?

 11. Mám dilemu,poradí niekto? Chem prejsť na niečo poriadne,obyčajný kompakt ma hnevá, ale nie som technický typ. Tak zrkadlovka, alebo ultrazoom? Fotím najčastejšie v hudobke, lebo som proste stále tam.Malé baletky, momentky…

 12. zdravim vsetkych – ano v dnesnej dobe (rok 2012) je IT tak daleko oproti zaciatkom, ze zrkadlovky budu postupne nahradzovane pri sirokej verejnosti prave takmito naozaj vydarenymi kompaktami – ono dnes sa da kupit Samsung s cipom CMOS velkosti tej , co je v „amaterskych“ zrkadlovkach – a cipy s velkostou Full Frame su strasne drahe a tiez objektivy so svetelnostou od 2,8 na tieto zrkadlovky stoja strasne moc – bezne si to clovek nevie kupit (iba ak by predal dom, auto, chatu a.a.a.)
  a vysledok – fotka vyvesena na net alebo prehliadana v PC je prakticky porovnatelna kompakt (Canon SX1 / Canon D7 s nejakym dobrym objektivom)
  vyvoj pojde tym smerom ze sa bude dalej miniaturizovat a aj male cipy velkosti CCD a samozrejme CMOS budu dokonalejsie …a na dobru fotku nie je podmienka Full Frame zrkadlovka 🙂

Komentáre sú uzavreté.