Čím viac toho o sebe vieme, tým máme väčšiu šancu prežiť

Veta z nadpisu je z filmu Meet Joe Black. Mám rád ten film. Ten film je o zmysle života. Jeden môj veľmi dobrý priateľ a to mi verte, že keď napíšem veľmi dobrý priateľ,  tak to znamená skutočne veľmi dobrý priateľ, hovorieva: Život nemá zmysel.

Má pravdu. Život ako taký nemá zmysel. Možno aj ten film je práve o tom ničom. O tom, že zmysle dávajú životu ľudia okolo nás. Ale napriek pochybnostiam, napriek neustálim otázka, žijem sakrametsky rád. Márnosť šedivá, ako ja žijem rád. A preto nechcem premárniť jedinú šancu, ako vás presvedčiť o takých postupoch, ktoré mi ten život zabezpečia.

Neklamme si, že nie. Pokojne sa ocitáme  na prahu vojny. A viete prečo? Rezignovali sme na demokraciu, rezignovali sme na vzájomnú informovanosť. O demokracii tu točím neustále. Upozorňujem vás, ako sa vyznať v konflikte. Hovorím vám, že jediný zmysel má podpora takej strany, ktorej cieľom je demokracia. Nie  osobné ciele, ale demokracia.

Keď som si včera pustil ten film, pripomenul mi ešte jednu vec, ktorú si treba všímať. Hra s otvorenými kartami.

Keď hráte s niekým, kto má otvorené karty, nemôžete prehrať. Ak obaja hráte s otvorenými kartami, ani jeden z vás nemôže prehrať preto, že by toho druhého ojebal ako šijací stroj záclony. Vyhrá jeden alebo druhý len a len vďaka lepším schopnostiam. A aj  slabší má dosť času na rozumné riešenie.  Hrali ste niekedy šachy?

Pamätáte sa ešte? Úplne na začiatku som bol býval bol napísal:

Krok tretí: Nastavenie pravidiel komunikácie s Ruskom na úrovni studenej vojny 80. rokov minulého storočia.

Všetky tri body musíme urobiť rýchlo. Ak píšem že rýchlo, tak myslím 2-5 dní. Zemeguľa je plná zbrklých kokotov.

Naozaj je to tak, čím viac a rýchlejšie o sebe vieme, tým máme obaja väčšiu šancu na prežitie. Majte stále na pamäti, že obe strany, aj my aj Rusko má jadrové zbrane. Obaja máme zbrane hromadného ničenia. Naozaj sa chcete spoliehať na to, že sa nenájde jeden zbrklý kokot a nepoužije ich?

Keď sledujem dnešné (2.5.2014) správy, ako ukrajinská armáda a polícia začala útočiť vrtulníkmi a ťažkými zbraňami na chlapov so samopalmi voľne pobehujúcich po desaťtisícových mestách, vidím neuveriteľné prekvapenie. Kde-kto, vrátane tých ozbrojených separatistov, vrátane ukrajinskej armády, vrátane  občanov na západe sú prekvapení, že sa bude strieľať, že umrú ľudia. Len tak budú zastrelení.

Nevychádzam z údivu nad toľkým prekvapením a zdesením. Tak ja vám teda dám jednu informáciu, aby ste neboli taký prekvapení. Ak vybehnete na ulicu so samopalom, určite po vás skôr či neskôr niekto začne strieľať. A buď zabijete vy jeho, alebo on zabije vás.  To sú tie moje odkryté karty. Akonáhle na mňa vytiahnete samopal budem aj ja strieľať. Čo si myslíte, že sa budem prizerať?

Ale moje odkryté karty obsahujú ešte niečo: A to je, že žijem rád. Ja fakt nechcem strieľať. A ani sa to vlastne v prípade mojej osoby nestane, som zdravoťák, mňa zavolajú, aby som vás, debilkovia zachraňoval. Ja naozaj nevidím dôvod, aby sa riešilo usporiadanie na Ukrajine streľbou.

Vykašlime sa na to. Zorganizujme tam voľby. Dajme všetkým, kto chcú presviedčať ostatných napríklad 3-4 týždne na informačnú kampaň. A potom  nech sú voľby. Zavolajme tam pol Európy a pol Ruska a pol Číny, nech sa tam ponevierajú po volebných miestnostiach a pozerajú pod prsty a do karát pri zbere a vyhodnotení výsledkov. A potom akceptujem vôľu ukrajinských občanov.

To sú moje odkryté karty. My štváči demokracie vždy hráme práve s touto sadou odkrytých kariet. Je to o nás známe. Ako funguje demokracia, s tým sa netajíme. Odkryté karty sú totiž jeden z princípov demokracie.  My nechceme vyhrať kvôli našim osobným cieľom. My chceme aby vyhrala demokracia.

Aby aj moje deti pochopili: Hľadajte toho, kto chce súperovi odkryť karty. Kto sa neschováva, kto neklame do očí. Viem, nie je to jednoduché. Informácie sú strategická surovina. Kto má viac informácii, môže zbohatnúť či vyhrať vojnu na úkor svojho protivníka.

Naozaj chceme byť s Ruskom protivníci? Naozaj chce Rusko byť protivník pre nás tu na Západe? Aký to má zmysel byť nepriatelia?

Kde a kto chce komu zobrať územie, suroviny a koho chce kto zotročiť?

Kto chce zabezpečiť slobodné a demokratické voľby?

Aký to má zmysel byť nepriatelia?

Aký to má zmysel byť nepriatelia?

Čím skôr získame odpoveď na túto otázku, tým máme väčšiu šancu prežiť.