Duch PíáR v blogoch

Už by som mal konečne napísať ten článok o tom na čo by malo odlišovať blogéra od zbytku sveta. Pomaličky zbieram materiál. Jednu časť už mám, dnes pribudla ďalšia.

Blogér nie je PíáR – neplatia mu za to a je divné, keď jeho spoty tak vyznievajú. Ak si uvedomíme, že PíáR je podvod v medziach zákona a slušnosti, blogy by mohli byť miestom kde PíáR nemá miesto vôbec.

Minulý týždeň som písal článok pre MF Dnes (Už to vyšlo). Písal som ho v mene firmy, ako zamestnanec, ktorého zatiaľ (znalí vedia, že už len krátko) platí. Keď som sa na ten svoj hotový článok nakoniec zahľadel, mal som taký divný pocit:

  1. Niekde som tento duch článku videl v masovom meradle a pritom klasické noviny skoro nečítam
  2. Na blog by som tú tému nikdy takto nespracoval

Nuž hútal som hútal a netrvalo dlho a vyhútal som, kde som to videl. Blogéri píšu ako by im za to platili. Ako by boli tými markeťákmi. Málo osobných skúseností, málo osobných a jasných názorov. Kľudne aj pozitívnych, ale radšej osobných.

Prečo sa ľudia na svojich blogoch nadchýnajú ako pisatelia PíáR? Netuším, ale vadí mi to. Po prečítaní niekoľkých spotov odchádzam a nevraciam sa. PíáR sú plné noviny a na blogu to nemám rád. A netvrdím, že mne sa to nestalo. Ale snažím sa.

K čomu vedie premnožené PíáR pekne popísal Patrik Zandl (Marigold.cz) v záverečnom zamyslení sa nad kongresom 3GSM v Cannes. Okrem iného píše:

Problém bych viděl v hromadě zklamání, které novinářům a publicistům v minulosti telekomunikační firmy vytvořily. WAP = mobilní internet. GPRS = vysokorychlostní data. M-platby = univerzální platební nástroj. Tohle všechno nám v minulosti telco firmy tvrdily a braly to za samozřejmost, že se o tom i tak píše.

O pár let později už víme, že to není pravda. WAP není mobilní internet, GPRS a jeho deklarovaná rychlost 171 Kb/s je pohádkou, M-platby jsou cokoliv jiného, jen ne univerzální platební nástroj. Takových příkladů najdete desítky.

Dnes jsou tu operátoři zase ve frontě s výrobci a zase chtějí, aby ze sebe novináři znovu udělali voly. Aby znovu chválili služby, jako jsou smartphone, stahování trailerů filmů, lokalizační služby, Push to Talk, IMS, videhovory, 3G sítě a data na nich – a další a další

Radšej napíšte svoje skúsenosti, svoj názor a svoje predstavy. Váš blog budem potom navštevovať pravidelne.