Kam sa podela logika a úcta?

Etiku už by som asi hľadal márne. Dva príklady z dnešného dňa:

Ak som spoločník, môžem byť vedený ako nezamestnaný?

Neviem čo hovorí zákon, najlepšie to vedia na úrade práce.

Ale logika hovorí, že je to predsa somarina. Ak som spoločník, tak sa predsa zamestnám (či už ako zamestnanec alebo formou odmeny spoločníkovi) Ak nemám na to podiel, aby som o tomto mohol rozhodnúť, tak do toho spoločníkovania ani neleziem. Napríklad pre s.r.o. platí, že podiel menší ako 50%  je vždy životný omyl.

A hlavne, keď som spoločník (v akejkoľvek právnickej forme) , tak očakávam na konci roka podiel na zisku. Alebo to robím pre dobrý pocit? Hm, to slovo robím mi tak nejako ukazuje, že nezamestnaný predsa nie som.

Ach jaj, kam sa podel zmysel slov. Kam sa podela prirodzená etika. Aha, ono je to tak, že keď nevyžmýkate zo štátnej kasy maximum, tak okrádate vlastnú rodinu. Hm, ale do štátnej kasy som prispel aj ja. A idea podpori nezamestnaných (či už priamo dávkami alebo odpustením platenia odvodov) je len a len o čistej solidarite. Hovorí, že chceme podporovať skutočne tých, čo ten problém so získaním práce majú. Ak je niekto spoločníkom v nejakej právnickej forme podnikania, tak ten problém z princípu veci nemá.

Kŕmime sa vlastenectvom keď sa to hodí

Armáda je zvláštny svet. Môžeme mať na jej zmysel negatívny názor, jednotlivé misie môžeme spochybňovať o sto sedem, ale to je celkom iná diskusia. Súčasnosť je dnes a dnes máme v armáde ľudí, ktorým bolo čosi propagandisticky nasľubované. Fungujú tam vyznamenania a prejavy úcty ako nikde inde v spoločnosti.  Sebaobetovanie, priateľstvo majú v armáde iné pozadie ako v ostatnej spoločnosti. Nemusíte to chápať, stačí keď vezmete fakty na vedomie.

V podobe armády si za peniaze kupujeme demokratické odpustky.  Tvárime sa, že vojaci v mene vyšších ideálov… A v duchu týchto ideálov… A týmito ideálmi sa ich snažíme motivovať… A kto túto propagandu za nás robí? My sami skrze poslancov a vládu.  Napríklad takto:

K nemovitostem Novosadovy rodiny vede nová silnice přes pozemky vojáka Hrbáčka. Tu postavila obec bez Hrbáčkova vědomí a souhlasu, když byl na misi v Afghánistánu. Hrbáček po svém návratu požádal o odstranění černé stavby. A to se Novosadovým nelíbí. Od té doby tvrdí, že je Hrbáček terorizuje.

Požádali jsme proto stavební úřad o odstranění této černé stavby. Úřady shledaly mou stížnost jako oprávněnou, jenomže já byl téměř vzápětí za odplatu označen za teroristu, jenž ohrožuje spoluobčany,

Přes pozemek vojáka postavili cestu k domu poslance. Spor už řeší i premiér – iDNES.cz.

Ten svet, kde ľuďom, ktorí nasadia vlastný život, lebo my sme sa (skrze poslancov) rozhodli tam kdesi riešiť nezrozumiteľné otázky terorizmu, prejavujeme trochu úcty, Je evidentne niekde inde.

Desaťkrát by mohol mať ten poslanec pravdu. Ťahá sa to už pár dní a stále nedokázal predložiť vecné dôkazy, že je právo na jeho strane. Alebo že by novinári na niečo náhodou zabudli?  Na čo sa snažím upozorniť, že ten morálny rozmer celého prípadu.

Obvinil vojaka, ktorého sám poslal riskovať život. Nie nejakú kasárenskú či štábnu krysu, alebo dvadsaťročného priameho účastníka SNP.  A to sa jednoducho z morálnych dôvodov nerobí. Máme tu už pridlho mier, aby sme tento morálny rozmer, vychádzajúci z vojnového delenia obyvateľstvo na civilov a vojakov, mali zažitý. Ale aspoň naučený by sme ho mali mať. Opakujem, skrze poslancov sme ho tam poslali my sami.

3 komentáre pri “Kam sa podela logika a úcta?

 1. Piki, akosi miešaš viac nesúvisiacich vecí dokopy a to v oboch prípadoch. Vysvetli mi prosím, čo má spoločné to, že je niekto spoločník povedzme v sro s podporou v nezamestnanosti (tam asi smeroval Tvoj komentár)?

  Foriem spolúčasti vo firmách môže byť viacero, od spoločníka cez akcionára, podielnika a pod., sú to v zmysle „očakávam zisk z vloženej investície“ v podstate rovnaké veci. Čo ak daná sro (družstvo, as,…) je v strate. Iste, podnikanie predpokladá, že sa robí pre zisk, ale keby to bolo také jednoduché, sú všetci podnikatelia, no nie? Takže človek automaticky nemá nárok na podporu, to si myslíš? Dtto keď vlastním akcie VSŽ Košice, veď to je predsa bohatá firma? Priznám sa, nerozumiem tomu, čo si chcel povedať a to sa rozhodne neradím k ľavičiarom…

 2. Matoon: Áno, tam. Spoločník alebo vlastní za účelom divident (alebo získania podielu na zisku, alebo podnikateľskej odmeny – sú to rovnaké peniaze, len sa to podľa typu spoločnosti inak volá) alebo kvôli zhodnoteniu investície vo forme následného predaja podielu (alebo akcii ak ide o a.s.). Prečo iné si ľudia podnikajú?!? Pre to aby mali zisk. A keďže si ľudia myslia, že podnikanie znamená väčšie riziko ako byť zamestnanec, tak do toho nejdú všetci. A to má byť podpora v nezamestnanosti nejakou poistkou, že keď sa nezadarí tak štát to istí?!?

  K tým akciám VSŽ: Akcionár, to je hráč. (Výnimkou sú majoritný, ktorý ale zas rozhodujú o stratégii.) A keď chce niekto hrať, má niesť riziká. To máme tým akcionárom platiť podporu? Akože som na podpore, ale hrám na burze? Jo, to tu už bolo. Volali sa veksláci a brali invalidné dôchodky a vystávali pred Tuzexom.

  Mne logika hovorí, že aj vlastnenie akcii je forma podnikania. Či už vsádzaš na kurzy a obchoduješ, alebo na dividendy a snažíš sa vlastniť. Akonáhle máš z toho príjem, tak aký nezamestnaný?!? Rozhodovanie, čo nakúpiť a čo predať a kedy to urobiť je práca rovnako, ako trhanie zubov. A dlhodobo nemať s tej činnosti príjem, na čo je to dobré? Mať vo vytrínke papier, že vlastním 4 akcie VSŽ z ktorých som nevidel 20 rokov ani korunu dividendy a len platím za vedenie účtu v RM-systéme? To je ľudská hlúposť, alebo filantropa. Nezamestnaný filantrop? Zas somarina.

  Ale asi tuším, v čom si nerozumieme. Význam slova „zamestnanie“ za ostatných 20 rokov už chvalabohu neznamená chodiť na 6:00 do fachy a o 14:00 padla. A druhá vec, mne logika hovorí, že všetko z čoho vo všeobecnosti plynú zisky sa má robiť tak, aby tie zisky z toho aj boli.

 3. Piki: No veď vravím, miešaš nesúvisiace veci 🙂

  Najskôr k vete „vlastním 4 akcie VSŽ z ktorých som nevidel 20 rokov ani korunu dividendy a len platím za vedenie účtu v RM-systéme je ľudská hlúposť, alebo filantropia.“ Čo Ťa oprávňuje posudzovať (ne)zmysel akejkoľvek investície? Možno nedostanem 20 rokov dividendy, ale budem môcť tie 4 akcie predať za milión. A možno ich budem môcť hodiť do koša, budúcnosť neviem predpovedať (a nevedia to ani profíci burzoví makléri). Ako si na tom Ty? Robíš v živote len správne (finančné) rozhodnutia?

  A poďme na ďalšie čo napísal:
  – „vlastnenie akcii je forma podnikania“ a ešte lepšie „Akonáhle máš z toho príjem, tak aký nezamestnaný?!?“ => ja nesúhlasím, podľa rovnakej logiky potom predsa nemôžeš mať peniaze v banke (výnosy z úrokov), nemôžeš podať športku (čo ak vyhráš?!?) a pod. Vloženie peňazí do čohokoľvek si podľa Teba odporuje s tým dostávať podporu od štátu. Čiže ak prídeš o prácu, je Tvojou morálnou povinnosťou predať všetky akcie a podiely, predať majetky, ktoré sú nadštandard (a čo je vlastne nadštandard?), žiť z úspor a až keď už vôbec nič nemáš, tak žiadať o dávku v núdzi – dobre Ťa chápem? Súhlasil by som, keby…

  – odvody zamestnanca sú 13,4%
  – odvody zamestnávateľa sú 35,2%
  – DPH z každučičkej každej veci, ktorú si kúpiš je 19%
  – daň z príjmu je dtto 19%
  – astronomickú výšku spotrebných daní ani nespomínam…
  Povedané inak, z povedzme 1.000€ hrubého čo zarobím si môžem kúpiť veci za cca 770€ a štát dostane minimálne 500€ (väčšinou viac).

  Teraz som ja trochu odbočil od Tvojej témy, ale zďaleka nie toľko,ako sa zdá. Všetko, čo som chcel vyššie povedať je, že štát dostáva štedro zaplatené od každého z nás, ako FO sa s ním delíme cca 50:50. Za to od neho dostávame (lepšie povedané mali by sme dostávať) nejakú protihodnotu, povedzme sociálne istoty. Ak štát povie, že chce z našich príjmov 10% a môžeme sa sami rozhodnúť aké sociálne, zdravotné a iné poistenie si sami zvolíme, potom s Tebou bezo zvyšku súhlasím, teraz sa mi to len proste nezdá fér…

Komentáre sú uzavreté.