Klesajúce predaje PDA sú dôsledkom dokonalosti prístrojov

Reakcia na článok a diskusiu na weblogu conBLOG Konec PDA?, kde sa rozoberá problém klesajúcej predajnosti PDA.

Myslím, že nastane konvergencia medzi PDA a mobilom. A vzniknú dve zariadenia, smartphone a komunikátor. Budú/už sú mať vlastne rovnaký operačný systém, rovnaké schopnosti. Líšia sa len a len ergónómiou ovládania a veľkosťou. Vďaka skoro nekonečnej flexibilite operačného systému je možné posunúť jeho využívanie akýmkoľvek smerom.

Problém vymierania PDA tak ako je prezentovaný, je problémom „ dokonalého zariadenia uvedeného hneď v prvej generáci“. Každý markeťák potvrdí, že toto je najfatálnejšia marketingová chyba. Vidím to na svojom iPaqu 3630. To je ten prvý v novodobej histórii. Po jeho SW upgrade z PocketWin 2000 na PoketWin 2002 a dokúpení jaketu na CF kartu, je to funkčne stále to isté zariadenie, ako tie, čo sa predávajú teraz. Neprišli žiadne nové funkcie, žiadne spätne nekompatibilné aplikácie.

Neexistuje žiaden dôvod, prečo by som si mal kúpiť nový stroj. PDA používajú ľudia, ktorí vedia, čo od života chcú a vedia zužitkovať potenciál elektornických hračiek. A práve pre túto cieľovú skupinu platí, že nevyhodia peniaze za novinku, ktorá neprináša nič nové.

Ja budem upgradovať, keď príde komunikátor za rozumnú cenu. Len a len kvôli lepšej ergonónii konceptu všetko v jednom oproti konceptu mobil+PDA.

Viac na mojom blogu vrámci kategórie PDA