Maďarsko ako ľahká korisť pre podivné pôžičky

Zaujalo ma, aká veľká paralela je medzi Maďarskom a sociálnym prípadom, ktorému nikto rozumný nechce požičať. Pretože vidí nereálnosť schopnosti splácať a nechce sa trápiť so speňažovaním a drancovaním dlžníkových záruk.

Zároveň však Budapešť odmieta ekonomické sankcie proti Rusku. Tie by mohli ohroziť aj čerstvú dohodu o dostavbe maďarskej atómovej elektrárne Paks a ruskú pôžičku v hodnote asi 10 miliárd eur, ktorou chce Orbánova vláda naštartovať maďarskú ekonomiku.

Zdroj:  SME.sk | Orbán pobúril Kyjev slovami o maďarskej autonómii na Ukrajine.

Inak si neviem  vysvetliť, prečo by EU nepožičala Maďarsku. Prečo by nepožičali naše finančné inštitúcie.

A nebude to tak, že by sa muselo na oplátku zaviazať, že sa začne správať tak nejak ekonomicky rozumne? Že si môže napožičiavať len toľko, koľko je schopná jeho ekonomika aj vrátiť v podobe peňazí?

Lebo požičať tak, že už dopredu viem, že sa zahojím zhabaním zábezpeky, to vedie úžerníci a všelijaké pochybné existencie už dávno.

Banka pre vaše nápady nemá pochopenie, pretože sú jednak absurdné (požičať si na zbytné veci) alebo že jasne vidí, že nikdy nemôžete pôžičku splatiť. Tak čo urobíte? Pôjdete o poschodie nižšia a nižšie a nižšie až sa niekto nakoniec nájde, kto vám požičia. Postupne si odrežete jedno memento za druhým, jednu ekonomickú bezpečnostnú poistku za druhou. Až vám to buchne ako Černobyľ. A okrem iného medzičasom už naplno tancujete ako veriteľ píska.

V rámci EU musíme na to dávať pozor. Maďarská pôžička od Ruska je jednak rizikom, že Maďarsko bude musieť tancovať, ako Rusko zapíska. Ale je tiež indikátorom hlbších problémov ich ekonomiky. Keby ich nemali, kde kto na západe by si ruky zlámal, čo by im núkal peniaze na požičanie.