Moje okolie ma stále dobieha

Od cca roku 2002 frčím na mobilných dátach. Od roku 2001, približne veď kto to má dohľadávať, frčím na mobilnom webe. Niekedy vtedy som tiež prečítal prvú e-knihu na iPaq 3630. A dnes konečne prišiel Amazon s poriadnou čítačkou pre ľud. Akurát sa nevie rozhodnúť, či to má byť čítačka alebo ďalší univerzálny tablet.

V roku, no proste dávno, som v jednej aukcii kúpil UMPC ASUS R2H a začal to používať tak, ako dnes kde-kto tablet. Až teraz si to kupuje konečne zvyšok sveta.

iPaq3630 (a potom prišli počítače do vrecka), MDA Compact (a potom prišli smartphony), UMPC (a potom prišli tablety), Net-disk (a potom prišli domáce servery), Androidový laptop (pracovné notebooky sú už len mŕtve kone, len ešte nevedia, že umreli). To všetko masívne prišlo medzi ľud až po pár rokoch.

Keď prichádzali prvé novodobé tablety, očakával som e-link alebo projektory. Keď už teda naveľa-naveľa prídu s e-linkom, očakával som rolovací displej. Svet ma furt len dobieha.

Keď kolegovia uvažovali nad elektronickým objednávaním, ja som už len ladil parametre. Jednotný sortiment? Ha – mám najfúzatejšie skúsenosti v oboch republikách. Procesné optimalizácie v lekárenstve? Stavím sa, že pri školeniach o mesiac narazím na svoju prácu z roku 2003.

Elektronické bankovníctvo považujem za samozrejmé a jediné možné od roku 1999. A kto máte štvorpísmenkovú schránku na Sezname? Noviny na webe – 1996. Blogy – 2003. Synchronizácia dát – 2001. MSI-prvý počítač v monitore pre svokru – proste prvý dostupný model.

Stále som nejako o niekoľko rokov popredu.  V zásade je to fajn. Ale vysvetľovanie svetu, že mám pravdu, že to má zmysel, to dá zabrať.

Pozor, aby nedošlo k omylu. Nehovorím, že som sám. A už vôbec nie, že som to vymyslel. Len že dnes používam veci, o ktorých potrebe presvedčia markeťáci ľud až o pár rokov. Pritom všetky tie škatuľky sú leda tak morálne zastaralé. No funkčne bez problémov obstoja v dnešnom porovnaní. Verte mi, používal som každú jednu roky a potreba aktualizácie bola skoro nulová. Ich nástupcovia v danom segmente nerobia nič iné.  Leda ak trochu rýchlejšie s farebnejším a hlasnejší cirkusom okolo.

Dokonca som pred nedávnom bez problémov napojil ten iPaq3630 do cloudu. Všetko tam je, čo má aj ASUS Transformer Prime. Jedine sa prejavila optimalizácia všetkých procesov pre prostredie Androida, kým iPaq beží na PocketPC 2003.

V novembri som kupoval auto s automatickou prevodovkou. Išiel som  po nej viac menej cielene. No a mám vás teraz presviedčať, že to konečne má zmysel? O päť rokov na to prídete (respektíve markeťáci vás presvedčia), tak na to kašlem. Ja viem, Američania predbehli v tomto aj mňa. No ale musím byť vo všetkom prvý? 😉 Stačí, že už roky nájomne bývam a dnes to prichádza do módy.

Len keby ten socializmus konečne aj ostatní opustili.