Na čo že sú to tie talenty vlastne dobré?

Ak by sme mali počas tohtoročného adventu nad niečím uvažovať, tak je to vzťah našich talentov k časným materiálnym statkom.

Od zimného semestra 2. ročníka na mojej farmaceutickej fakulte nenávidím tú mikroskopickú drobotinu. Úprimne a nefalšovane nenávidím všetky vírusy, baktérie, všetku tú voľným okom nenávidenú drobotinu. V roku 2020 sa ku mne pridali milióny a milióny ľudí na tejto planéte.

Z nenávisti sa nedá vyžiť. Naopak, na všetky protivenstvá sveta sa nám hodia talenty, ktoré sme dostali do vienka a ktoré sme povinní rozvíjať. Jedným z talentov, ktoré som aj ja dostal je talent, ktorý nazývame byť introvert.

Až v tejto dobe sociálneho dištancu sa mi otvorila jedna z možností pochopiť, ako že sa to cíti väčšinová spoločnosť, keď svet je nastavený pre vás. Aké je to príjemné sa voľne pohybovať svetom, ktorý funguje ako raj pre introvertov. Sociálny odstup, žiadne vianočné večierky či teambuldingy.

No na druhej strane je to záhul na zodpovednosť za svoj talent. Ukázať ľuďom, že sa aj v spoločnosti ideálnej pre introvertných dá príjemne žiť.

Dostal som do vienka talent na farmáciu, neuveriteľne krásnu, zábavnú a ľahučkú vedu. Jednu z tých, kde sa zosobášili zväzkom nerozlučným prírodné a humanitné vedy, kde sa kombinuje filozofia s chémiou, fyzika s biológiou a aj nielen história s matematikou.

Celý svet dnes upína zraky na nás farmaceutov – odborníkov na lieky, aby sme svetu odpomohli od tých protivných nových koronavírusov. Aby sme svetu pomohli chápať, ako to tie vakcíny fungujú, ako je to treba spraviť, aby to bolo bezpečné, ako popočítať štatistické dáta, aby sa to nedalo rozporovať, ako vysvetliť fyziku pri minus 80 stupňoch, ako ukázať na historických udalostiach, že vakcíny vyviedli svet z temnoty, ako vysvetliť chémiu rekombinantnej DNA, ako napočítať, čo sa ešte oplatí a kde sú hranice nemorálnosti. Áno, toto všetko je farmácia.

Milióny ľudí ešte vo februári 2020 svoje talenty vymieňali za vrecia peňazí. Videli v materiálnych statkoch nekonečný zdroj budúcich potešení.

Dnes títo ľudia načierajú do studnice svojich talentov, aby sa prispôsobili, aby našli nové životné ciele. Niektorí stále dúfajú, že my farmaceuti to nejako zariadime, aby sme im ich svet, kde sa talent vymieňa za časné statky, aby sme im tento ich svet vrátili. Prosia nás, aby sme zapojili svoje talenty a pomohli im.

Viete, my sme zdravotníci, my vždy prídeme keď treba. Vyžmýkame zo seba to najlepšie, čo v nás je. A tak desiatky tímov vedcov (nie len farmaceutických) zamakali a práve advent 2020 je moment, keď je vakcína ante portas.

Traja králi po Novom roku prinesú ľudstvu dary nášho farmaceutického priemyslu – vakcínu, ktorá počas nasledujúcich 2-3 rokov vykynoží covid-19 z denných spravodajstiev. Tohtoročný advent je dúfajme na dlho posledný, keď máme unikátnu šancu uvažovať nad tým, či to zhŕňanie majetku namiesto rozvíjania osobných talentov v snahe pomáhať aj ostatným okolo seba, či to malo zmysel.

Tento advent máme na dlho jedinečnú šancu si uvedomiť a premýšľať o tom, ako príjemný je aj obyčajný pozdrav podaním ruky. Ako fajn je sa pri rodinnom stretnutí objať. Ako fajn je užívať si tie každodenné nádhery extrovertného spoločenského života, keď si aj v týchto časoch vytvoríte vďaka svojim talentom bezpečné prostredie, bezpečnú bublinu kam koronavírus nemôže.

Tak to nejako zhodou okolností tento advent vyšlo, že môžeme vidieť alebo cítiť silu našich osobných talentov nie len v podobe peňazí alebo materiálneho bohatstva, ale aj v schopnosti urobiť aspoň ten kúsok sveta kolo seba a okolo svojich blízkych, čo najbezpečnejší.

Advent je príprava na Jeho príchod. Je to čas stíšenia. Možno vďaka tomu dokážete vidieť svoje talenty aj v novom svetle. Nie len že ste ich dostali pre seba, ale že sú užitočné aj pre iných.

Rozmýšľajte o tom trošku, takto 4 týždne do Vianoc! Je to moja výzva pre vás. Taká úplne zištná výzva. Veď aj ja by som chcel mať z vašich talentov úžitok. Z talentov, ktoré mne chýbajú a sú vašim bohatstvom, ktoré vám nik a nič a nikdy nevezme.

Toto je moje tohtoročné a už tak trochu aj tradičné adventné posolstvo.