Nové médiá neprinášajú nové správy

Globálneho a priemerného užívateľa nikto nevidel, preto je tvrdenie z nadpisu omyl.

Zjistila, že takzvaná nová média (blogy, Twitter atd.) přinesla novou, žurnalisticky dále využívanou informaci (tj. ne zprávy typu „okotila se nám kočka“) jen v 5 % případů – zcela dominantní v přinášení nových zpráv jsou média tradiční: tisk včetně svých websites 50 %, televize 25 %, odborná média 13 %, rozhlas 7 %.

Blogy, Facebook, Twitter a stará dobrá novinařina – LUPA

Koľko nových správ pre vás v danom momente obsahuje váš Twitter streem a Facebook wall? Tie moje pre mňa 80-90%. Facebook sa stal jeden zo zásadných informačných zdrojov, čo sa deje v mojom okolí (politickom, internetovom, medziľudskom, športovom, ak vyberiem úchytkom a náhodne len pár tém) . Ak máte pocit, že je to podivné a porovnávate to z vašou zbierkou Farmville hnojení tak myslite na to, že máte takú wall akých máte f-priateľov a koho na Twitteri sledujete.

V ostatných 5 dňoch, áno už 5 dní bordelu na f-wall máme za sebou a stále svetlo nevidno, tak za ostatných 5 dní som si uvedomil, koľko a akých informácii z rôznych „násteniek“ získavam. A nie len facebokovskej, ale aj z Twitteru a aj napríklad vďaka g-priateľom, ktorí občas čo to nazdieľajú v Google Reader. Týmto ďakujem Danovi za jeho rešeršnú prácu. 🙂 Je skutočne obdivuhodná.

Blogy (skrze moju rss čítačku) trochu ustúpili do úzadia. Pripisujem to tomu, že výkonnosť zdieľacích nástrojov v FB, TW a GR je mnohonásobne väčšia. Prekvapuje ma, že pre WordPress ešte nikto nenaprogramoval ajaxový plugin, ktorý by robil to isté ako políčko facebooku pre zadanie textu. Teda by po vložení URL vytiahol zo zdrojovej stránky perex a nejakú tú fotku. Ale možno som len slabo hľadal.

Ale hej, zdieľanie a tvorba nových správ sú dve rôzne činnosti.  Ale čo je pre vás dôležité? To, že niekto na druhej strane (koniec sa na guľu aplikuje ťažko)  planéty niečo unikátne popíše, alebo to, že vám tú informáciu niekto vydoluje z hnoja internetu a pichne priamo pod nos, lebo vie, že by vás mohla zaujímať?

Takže by som nadpis modifikoval: Nové médiá neprinášaju svoje nové správy. Hm, hm, jejda. Takto napísané to vyzerá, že pokračovanie tohto textu by sa malo asi zaoberať rozdielmi medzi symbiózou a parazitizmom.

1 komentár pri “Nové médiá neprinášajú nové správy

  1. „Prekvapuje ma, že pre WordPress ešte nikto nenaprogramoval ajaxový plugin, ktorý by robil to isté ako políčko facebooku pre zadanie textu. Teda by po vložení URL vytiahol zo zdrojovej stránky perex a nejakú tú fotku. Ale možno som len slabo hľadal.“

    yes, to som pred casom mal na mysli, ze toto chyba CMSkam. Zvysena inteligencia pri vkladani roznych objektov, pocnuc URL, IMG…

Komentáre sú uzavreté.