Občas je dobré, keď je na výber

Na Prevážne neškodnom… preberajú čajovú otázku. Ide o to, či sa má zelený čaj zalievať prevarenou vodou, alebo len 65 stupňov teplou. Celkom som sa bavil. Hlavne na komentároch. Pamätám si, keď som písal diplomovku. Sledovali sme vplyv kalciových blokátorov na regeneráciu srdca potkana po ischémii. Ľudskou rečou: Vypreparované srdce sme najprv 30 minút medikovali kalciovými blokátormi, potom sme mu na 30 minút vypli výživu, dali si desiatu, či obedík, a po tých 30 minútach simulovaného infarktu, sme mu opeť obnovili prietok živného roztoku. Sledovali sme ako sa postupne znormalizovalo EKG. A tá súvislosť s čajom?

Tento pokus sme nerobili sami. Podobných výskumných týmov bolo na svete viac. Nerobili sme všetci úplne to isté. My sme si napríklad dali za cieľ nájsť vzťah úspešnej regenerácie od hladín niektorých regeneračných faktorov v bunke. Pred samotnými pokusmi bolo treba zmapovať terén, zistiť doterajšie výsledky a tak podobne. Dostal som od školiteľa za tašku separátok (samostatné články, popisujúce výsledky pokusov), aby som to preštudoval a zistil ako si svet stojí s kalciovými blokátormi. Pár dní mi to zabralo, ale nakoniec som sa dopracoval k zaujímavému zisteniu. Na stole som mal dve skoro rovnaké kopy. V jednej boli separátky, ktoré hovorili, že kalciové blokátory zvyšujú hladinu nami sledovaných faktorov, na druhej kope boli separátky, ktoré hovorili, že kalciové blokátory znižujú hladinu sledovaného faktora.

Dumal som nad tým ako taký otec. Skoro som nespal. Na druhý deň sa pýtam školitela:„Čo s tým?“

A on na to:„ To je dobre, že si to takto potriedil. Aspoň sa máme kam pridať.

Ako to nakoniec dopadlo? Nuž neviem. Dopísal som diplomovku a vedci sa hádajú, kto urobil v pokuse väčšiu logickú alebo technickú chybu. Možno do dnes. A tak to dopadlo aj u Neškodného… s tým, či sa má zelený čaj zalievať prevarenou vodou, alebo len 65 stupňov teplou. Kto neverí nech tam beží.