Ochráni Google moje dáta?

Google Desktop Search (ďalej pre moju lenivosť označovaný ako GDS) vo svojej novej verzii prináša novú vlastnosť, vyhľadávania na iných počítačoch. Podrobnosti sa najlepšie dozviete priamo na stránkach GDS. V skratke ide o to, že index pošlete na server Googlu a tak je prístupný odvšadiaľ. Môžete tak v práci hľadať informácie, ktoré sú uložené na počítači u vás doma. Prinášam niekoľko argumentov, prečo zapnutie tejto funkcie nie je dobrý nápad.

Aby boli východiská úplné, popíšem, prečo GDS používam a čo všetko dokáže.

  • Index je presný obraz celého obsahu mojich súborov na mojom disku. Priebežne tak slúži na vyhľadávanie a neraz mi pomohol aj ako záloha pri obnovení nejakých havarovaných informácii
  • GDS na pozadí sleduje, kde surfujete a do indexu ukladá všetok obsah navštívených stránok. Keďže často disponujem rýchlosťou GPRS, je pre mňa výhodnejšie sa najskôr opýtať GDS a až potom Googlu.
  • Keď na rovnakú stránku prídete na druhý deň, zaindexuje jej aktuálny obsah a pri prezeraní vám ponúkne novú aj starú verziu.
  • Pri každom výsledku vyhľadávania je možnosť zobraziť si to v časovej osy. Pomocou kalendára sa môžem pozrieť, čo som robil na sieti trebárs 22.1.2006 o 14:00
  • Index obsahuje zrkadlo môjho e-mailu na gmaile. Je to záloha a možnosť si pozrieť ich obsah aj keď som občas offline.
  • Používam službu Google Alert, takže hneď viem, keď sa v indexe Googlu objavia informácie, ktoré potrebujem spracovať rýchlejšie ako konkurencia. Schopnosť položiť správnu otázku vyhľadávaču považujem za svoju konkurenčnú výhodu.
  • S manželkou chatujeme cez Google Talk a celá konverzácia sa ukladá ako emailová správa do gmailu. Ten sa, ako píšem vyšsie, indexuje
  • Je integrovaný do Outlooku. Ako diár používam MDA, takže index obsahuje aj moje offlinové aktivity.

Máte pocit, že normálny človek pošle takýto krásne predpripravený index na server Googlu, ktorý je povinný podriaďovať sa požiadavkám vlád krajín, v ktorých podniká?

Málokto si to možno všimol, ale keď pred pár dňami integrovali Google Talk do Gmailu, nerozpakovali sa, v snahe o rýchlu implementáciu, hneď nepodporovať https protokol. Dorobili to až dotatočne. To viete, mám taký hlúpy zvyk, nedať na slová ale pozorovať činy. Táto malá epizódka ma nepresvedčila o úprimnosti snáh Googlu o bezpečnosť dát užívateľov.

Pred pohodením tohto článku na rozcupovanie v diskusii ešte uvediem dva argumenty.

  1. Áno, ktokoľvek sa mi môže vlámať do počítača a ukradnúť jeho obsah. Je tu však drobný rozdiel. Google ho vydá zákonne a teda je možné takto zákonne vydané dáta použiť proti mne. Mne by boli nezákonne ukradnuté a teda, pri dobrej investícii do právnikov, nepoužilné proti mne.
  2. Áno, ten indexovaný e-mail mám u Googlu. Vždy je to otázka pomeru prínosu a rizika.


Čínski disidenti si mysleli
, že ak Yahoo! pochádza z demokratickej krajiny, bude chrániť ľudské práva tak ako sú chápané v našej západnej civilizácii. Ak je v nadpise otázka, odpoveď je vždy NIE. Z môjho pohľadu je nová funkcia GDS už za hranicou, čo som ochotný akceptovať ako kompromis medzi prínosom a rizikami.